+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kur'an nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Kur'an nedir?


  Reklam  Cevap: KUR"AN NEDİR?  Kur’ân-ı Kerîm İslam inancına göre ayetleri vahiyler şeklinde Allah tarafından Cebrail isimli melek aracılığıyla İslam dininin peygamberi Muhammed bin Abdullah'a indirilen İslam dininin kutsal kitabıdır.
  İslam inancına göre Kur'an İslam Peygamberi Muhammed'e 610 yılının Ramazan ayının Kadir Gecesi'nde Mekke'deki Nur Dağı Hira Mağarası'nda indirilmeye başlanılmış, vahyin 12 yılı Mekke, 11 yılı da Medine dönemi olmak üzere 23 yıl sürmüştür. Mekke döneminde vahyedilen ayetler tevhid konuları başta olmak üzere İslam'ın inanç esasları, ölüm, hayat, kıyamet, ahiret, cennet ve cehennem gibi konuları ele alır. Medine döneminde vahyedilen ayetlerde ise ibadetler, insanlar arası ilişkiler, toplumsal düzenlemeler, ahlaki kurallar (şeriat) ile ilgili ayetler vahyedilmiştir.
  İlk halife Ebubekir (632-634) zamanında bir araya getirilen Kur'an nüshaları, üçüncü halife Osman bin Affan döneminde çoğaltılarak önemli merkezlere gönderilmiştir. Kur'an ayrıca Furkân-ı Hâkim, Mushâf-ı Şerif, Kelâmullah, Kitâbullah gibi isimlerle de anılır. Uzatma, nokta, hareke gibi işaretlerin yer almadığı bu yazıma daha sonraları ilâve edilen işaretlemelerle okuyuş şekli (tecvid); yazılı olarak belirlenerek bu şekilde nesilden nesile aktarılmıştır

+ Yorum Gönder