+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimiz'den önceki döneme ne ad verilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimiz'den önceki döneme ne ad verilir?


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Peygamberimiz'den (asm) önceki döneme ne ad verilir?


  Reklam  Cevap: Bu devrin adı "Cahiliye"dir. Ancak ilmin zıddı olan bir cehalet değil, iman ve inancın karşılığı olan küfrün müradifi cahiliyet...

  Tevhid akidesinin sarsıldığı her zaman dilimi karanlıktır. Zira semavat ve arzın nuru olan Allah inancının bütün sinelere hakim olmaması, ruh ve vicdanları simsiyah hale getirir. Böyle bir kalb ve vicdanın eşya ve hadiselere bakış keyfiyeti miyop ve bulanık olacağından, o insan kapkaranlık bir dünyada, hep yarasalar gibi yaşayacaktır.

  Din ve dine ait bütün esasların temelinden sarsılmış, semavi dinlerin de bizzat müntesipleri tarafından tahrif edilmiş olduğu bir dönemde, belki birkaç muvahhit, isimlendiremedikleri, bilemedikleri, dolayısıyla da yolunda kullukta bulunamadıkları bir Allah'a (cc) inanıyorlardı; ama sesleri o kadar zayıf çıkıyordu ki, hiç mi hiç kimsenin dikkatini çekmiyordu.
  ...
  Evet, cemiyet öyle bir hale giriftar olmuştu ki, bütün insani değerler ters yüz edilmiş, faziletler ayıp, ayıp ve kusurlar ise birer fazilet gibi itibar görmeye başlamıştı. Canavarlık alkışlanıyor ve insanlık horlanıyordu. Kurtlar çoban olmuş, çalım çakıyor; koyunlar bu merhametsiz çobanların elinde inim inim inliyordu. Fuhuş, zina, ahlaksızlık öyle yaygınlaşmıştı ki, çoğu kimse babasını bilmiyor ve tanımıyordu. Hasep ve nesep bütün bütün kuruyup gitmişti. İçki ve kumar hiç de ayıp sayılan şeyler değildi. İhtikar normal bir hadise gibi değerlendiriliyor, çeşit çeşit spekülasyonlarla insanlığın kanını emmek marifet ve akıllılık sayılıyordu.

  İşte bütün bu olup bitenlere "Dur!" diyecek bir "İksir Sözlü"ye ihtiyaç vardı. İhtiyaç o derece şiddetli idi ki, birden Rahmet ihtizaza geldi ve derken Efendiler Efendisi'nin (asm) risalet vazifesiyle gönderilmesine badi oldu ve O'nun (asm) gelişiyle birden her şey değişiverdi.

+ Yorum Gönder