+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Mizaç nedir? Mizacın faktörleri nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mizaç nedir? Mizacın faktörleri nelerdir?

  Sual: Arkadaşlar bir insanın mizacında belirli olan faktörler nelerdir. Mesela bi çocuğun içe kapanıklık gibi bir huyunun olması ailesinin doğru eğitememesinden olabilir mi ? Yoksa her insanın yaradılışı farklı mıdır ? ? ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Mizaç nedir? Mizacın faktörleri nelerdir?


  Reklam  Cevap: MİZAÇ NEDİR? MİZAÇ HAKKINDA BİLGİ


  Mizaç, bireyin doğuştan getirdiği özelliklerdir. Kişiliğinin bir parçası, tarzıdır. Yani yaptığı bir davranışı neden en yaptığı değil nasıl yaptığı, hislerini nasıl ifade ettiğidir. Aslında sıkça kullandığımız tabirle ‘’onun tarzı’’ ifadesi onun mizacı demektir.

  Bu nedenle her çocuğun her davranışta vereceği tepkinin aynı olmasını bekleyemeyiz. Örneğin kimisi aldığımız bir hediyeyi çok beğenip havalarda uçabilir, kimisi beğenmediği bir özelliğine takılıp kıyameti koparabilir, kimisi ise hiçbir tepki vermeyebilir ya da surat bile asabilir.

  İşte bu davranış tarzı diyebileceğimiz mizaç doğuştan gelir, sadece kalıtım ve çevre tarafından oluşmaz. Elbette ki kalıtım, çevre, aile ortamı, mizacı ve kişiliği etkiler, şekillendirir ancak asla mizacın asıl nedeni değillerdir.

  Kalıtım, genlerin bireyin kişiliğine, mizacına yüzde elli etkisi olabilmektedir, hatta kiminiz, ebeveyninize ‘’ben çocukken nasıldım’’ diye sorduğunuzda, çocuğunuzun nasıl size benzediğini görmüşsünüzdür ya da teyzesine , halasına, amcasına vb. Ama bazen olur ki ‘’bu çocuk kime çekmiş?’’, ‘’neden böyle anlamıyorum?’’ diyebilirsiniz. İşte burada devreye bireysellik giriyor.

  Her insan farklıdır ve özeldir ve farklı mizaca sahip olabilir, hiçbir akrabasına benzemeyebilir ya da istemediğimiz bir kişiye de benzeyebilir buna engel olamayız. Şu da bir gerçektir ki çocuklarımızın tarzlarına(mizacına) ne kadar olumsuz tepki verirsek, beğenmediğimiz tepkiler artacaktır ama onu öyle kabul edip, saygı duyarak daha az müdahaleye ve mücadeleye girersek, üzücü yıpranıcı durumlar ortaya çıkmamış olur.
  ebru ayyıldız

+ Yorum Gönder