+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İntihar eden kişilerin cenaze namazını kılmak caiz midir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İntihar eden kişilerin cenaze namazını kılmak caiz midir ?


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: İntihar eden kişilerin cenaze namazını kılmak caiz midir ?


  Reklam  Cevap: İntihar eden kişilerin cenaze namazını kılmak caiz midir ?


  Islâm bilginlerinin çoğunluğuna göre, intihar eden dinden çıkmış olmaz, üzerine cenaze namazı da kılınır. Hayber Gazvesinde intihar eden Kuzman`ın cehennemlik olduğu bildirilmişse de, cehennemde ebedî olarak kalacağını belirten açık bir ifade yoktur. Bu yüzden intihar suçunu işleyenin cezasını çektikten sonra cehennemden kurtulacağı umulur. Ancak bunun için, intihar edenin son anda mü`min sıfatını taşıması ve intiharın helâl olduğuna itikad etmemiş olması da şarttır (Kâmil Miras, a.g.e, X, 270).

  Hz. Peygamber`in, bıçakla kendisini öldüren kimsenin cenaze namazını kıldırmadığı nakledilir. Ancak bu olay, intihar edeni cezalandırmak ve başkalarını böyle bir fiilden menetmek amacına yöneliktir. Nitekim Ashab-ı Kiram bu kimsenin cenaze namazını kılmıştır (el-Askalânî, Bulûgu`l Merâm, terc. A. Davudoğlu, Istanbul 1970, II, 276-277). Imam Ebû Yusuf`a göre, intihar hata ile veya şiddetli bir ağrıdan dolayı olmadıkça müntehir üzerine cenaze namazı kılınmaz.

+ Yorum Gönder