+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ezan okunmadan namaza başlanırsa ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ezan okunmadan namaza başlanırsa ?

  Sual: Mumsema tam namaza durduk 1.rekat bitti. 2.Rekata basladık ezan okundu ikindi ezanı. Fakat biz öğleyi kılıyoruz namaz geçerli mi ?


  Birde gene aynı durumda ikindi ezanı okundugunu farketmedik ve kıldık öyle yani biz baslamadan ikindi ezanı okunmuş biz kılıyoruz sonradan farkettik tekrar kazasını yapmalımıyız ? ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Ezan okunmadan namaza başlanırsa ?


  Reklam  Cevap: Kılmakta olduğumuz bir namaz esnasında, sonraki vakit için ezan okunursa namaz geçerli olur mu?  Mumsema tam namaza durduk 1.rekat bitti. 2.Rekata basladık ezan okundu ikindi ezanı. Fakat biz öğleyi kılıyoruz namaz geçerli mi ?
  Diyelim ki öğle namazınızı geciktirdiniz. İkindi yakın. Hemen namaza durdunuz. Bir rekatı kılıp secdeye vardıktan sonra ikindi vakti girdi. Daha üç rekat öğlenin farzı duruyor. Ne yapacağız? Hemen devam edip kalan üç rekatı da kılacağız, namazımız olur. Çünkü bir hadiste “Namazın bir rekatına yetişen hepsine yetişmiş gibidir.” buyurulur. Bunun gibi akşam namazı da yatsı namazı vakti girinceye kadar devam eder ve yatsı vakti girmeden kılınan her akşam namazı da geçerlidir. Yatsı vakti girmeden Akşam Namazının bir rekatını kılsak bile kalan iki rekatı eda olarak tamamlarız. Fakat bu açıklamaları namazları böyle kılalım anlamıda değildir. Herhangi bir nedenle namaz geç kalmışsa kazaya bırakmadan kılmak içindir. Yoksa namazları vaktin başında kılmak ve sonuna bırakmamak, her müslümanın dikkat etmesi gereken konulardandır.

  Birde gene aynı durumda ikindi ezanı okundugunu farketmedik ve kıldık öyle yani biz baslamadan ikindi ezanı okunmuş biz kılıyoruz sonradan farkettik tekrar kazasını yapmalımıyız ?
  evet kazasını kılmalısınız çünkü Bir vakit girdikten sonra önceki vakitlerin namazı kazaya kalmış olur. Kılınan namaz da kaza namazı olarak kılınır. Yani vakit çıkınca namaz vakti de çıkmış olur.

+ Yorum Gönder