+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir talak ile boşanıp üzerinden 3 ay geçen evliliğin durumu nedir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir talak ile boşanıp üzerinden 3 ay geçen evliliğin durumu nedir ?

  Sual: Selamun aleykum,

  Ben ileri derece geçimsizlik ve ailevi problemlerden dolayı eşim hamile iken 13 Haziran 2014 tarihinde " seni bir talak ile boşuyorum " lafzı ile cep telefonumdan mesaj göndererek eşimi boşadım. Mesajı okuyup kendisi tekrar aradı. O süreçten sonra birlikte yaşamadık ve ben eşime onu istediğime dair bir ifade kullanmadım. Eşim 13 Eylül tarihinde doğum yaptı. Bu durumda nikah - talak durumu nedir ? ? 2. Üstad
  Devamlı Üye

  Cevap: Bir talak ile boşanıp üzerinden 3 ay geçen evliliğin durumu nedir ?


  Reklam  Cevap: Eşini ric'î (dönülebilen) talak ile boşamış olan bir kimse, iddet müddeti (üç ay) içerisinde kararından vazgeçip evine dönmezse, bu boşama bâin talaka dönüşür ki, tekrar evlenmek isteseler, mehir ve nikâh gerekir.

  Beynûnet-i suğrâ ile boşanan eşler, derhal boşanmış olduklarından birbirine mirasçı olamazlar. Koca, karının hakkı olan mehirini henüz vermemiş ise hemen ödemesi gerekir.

  Bâin (bir veya iki) talakla karısını boşamış olan kimse, karısı başka biriyle evlenmeden, yeni bir mehir ve yeni bir akidle onunla tekrar evlenebilir.


 3. Misafir
  Benim durumum ne oluyor burada tam olarak açık bir izah rica ediyorum konu detaysız zor anlaşılabilen bir konu.

+ Yorum Gönder