+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İnsanın başına gelen her olay önceden Allah tarafından belirlenmiş midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İnsanın başına gelen her olay önceden Allah tarafından belirlenmiş midir?


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: İnsanın başına gelen her olay önceden Allah tarafından belirlenmiş midir?


  Reklam  Cevap: İnsanın başına gelen her olay önceden Allah tarafından belirlenmiş midir?


  İslam inancına göre, kainatta meydana gelen her olay, Allah-u Zülcelal'in bilmesi, dilemesi ve yaratmasıyla meydana gelir. O'nun bilgisi, iradesi ve yaratması olmaksızın hiçbir şey olmaz.
  Dünyada insanın başına gelecek tüm olaylar, daha önceden belirlenmiş midir? Bir insanın ne kadar yaşayacağını, hayatında hangi işleri yapacağını, kiminle evleneceğini, nerede, ne zaman, ne sebeble ve ne şekilde öleceğini de Allah-u Zülcelal ezeli ilmi ile bilmiş ve öylece takdir etmiştir. Biz, Allah-u Zülcelal'in bizim için tayin ve takdir ettiği şeylerin ne olduğunu bilmediğimizden, cüz'i irademiz elimizden geldiğince hayırlı işlerde sarfetmeye gayret göstermemiz gerekir. Esasen, insanlar yaptıkları iyi ve kötü işleri Allah-u Zülcelal öyle takdir ettiği için yapmazlar. Onların ne yapacaklarını Allah-u Zülcelal ezeli ilmi ile bildiğinden öyle takdir etmiştir

+ Yorum Gönder