+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İki kız kardeşle aynı anda evlenmek caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İki kız kardeşle aynı anda evlenmek caiz mi?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: İki kız kardeşle aynı anda evlenmek caiz mi?


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz evlenilmesi mani olanlar Soy, süt, evlilik gibi râbıtalar ile din farkı, fuhuş gibi bazı durumlar, bir erkekle bir kadının evlenebilmesine engel olur ki bunlara "evlenme mânileri" ve bu yüzden evlenilmesi caiz olmayan kadınlara "el-muharramât" denir. Şu âyet bunlardan onbeşini ihtiva etmektedir:
  "Babalarınızın evlendikleri kadınlarla evlenmeyin,-geçmişte olanlar artık geçmiştir- çünkü bu bir fuhuş ve iğrenç birşeydi, ne kötü yoldu! Sizlere analarınız, erkek kardeşlerinizin kızları, kız kardeşlerinizin kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kardeşleriniz, karılarınızın anneleri, birleştiğiniz kadınlarınızın yanınızda kalan üvey kızlarınız-ki onlarla (analarıyla) birleşmemiş iseniz size bir engel yoktur- öz oğullarınızın eşleri ve iki kız kardeşi bir arada almak suretiyle evlenmek,-geçmişte olanlar artık geçmiştir- size haram kılındı. Doğrusu Allah bağışlar ve merhamet eder. Evli kadınlarla evlenmeniz de haram kılındı..." (en-Nisâ: 4/22-24)


+ Yorum Gönder
iki kız katdrşle,  2 kiz kardes ayni anda evlenebilirmi,  iki kız kardeşle evlenmek günah mı,  iki kiz kardesle ayni andA evlenilirmi,  iki kiz kardesle evlenilebilir mi,  aynı gün iki kardes evlenmesi dinen caizmi,  iki kız kardeşle nikah olurmu