+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimize neden salavat getiririz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimize neden salavat getiririz?


 2. Yolcu
  Özel Üye

  Cevap: Peygamberimize neden salavat getiririz?


  Reklam  Cevap: Peygambere neden salavat getiririz?


  Rasûlü Ekrem Efendimiz (asv) de, "Yanında benim adım anılıp da bana salât getirmeyen kişinin burnu sürtünsün, hakarete uğrasın." buyurmuştur. (Tâc, V, 145).

  Namazlarda oturduğumuz zaman tahiyyâttan sonra okuduğumuz "Allahumma Salli, Bârik..." duâları da, Hz. Peygamber (asv)'e salât getirmeyi ifâde eder. Hz. Peygamber (asv)'e salât getirmenin fazileti hakkında Rasûlüllah (asv) şöyle buyurmuştur:

  "Kim bana bir salât getirirse, Allah ona on salât (mağfiret) eder." (a.g.e.).

  Hz. Peygamber (asv)'in ismi her işitildiğinde veya anıldığında salat getirilip getirilemeyeceği hususunda bazı alimler; bir yerde, Hz. Peygamber (asv)'in adı ne kadar anılırsa anılsın bir defa salât edilmesi yeterlidir derken, bilginlerin çoğunluğu ise, Hz. Peygamber (asv)'in adı her anıldığında salât getirilmesi gereklidir demiştir. Nitekim hadis ilmiyle uğraşanlar, Hz. Peygamber (asv)'in hadislerini rivayet ederken, sözleriyle, halleriyle en büyük saygıyı göstermişler; öğretimi sırasında da Hz. Peygamber (asv)'in adı ne kadar çok anılırsa anılsın, her anıldıkça, "Sallallahü aleyhi ve sellem" diyerek saygılarını göstermişlerdir. (Tecrid-i Sarih Tercümesi, XI,164)

 3. Misafir
  Bazı yerlerde bir kaç bilgi çok ilginç ama güzel siyer ödevi için yeterli ama az bilgi

+ Yorum Gönder
neden salavat getiririz,  peygamber efendimize neden salavat getiririz,  niçin salavat getiririz,  neden salavat getirilir,  peygamberimize ni,  biz niicin salavat getiriyoruz,  salavat neden çekeriz