+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimize neden muhammedül emin denilmiştir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimize neden muhammedül emin denilmiştir?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Peygamberimize neden muhammedül emin denilmiştir?


  Reklam  Cevap: El-Emin, Peygamberimiz Hz. Muhammed -sallâllâhu aleyhi ve sellem-e güvenirliliğinden dolayı Mekke halkı tarafından takılan bir lakaptır.

  O "el-Emîn"di. O, mâlum ve mâruf bir emîn şahsiyetti. Herkes tarafından bilinen, tanınan ve emin oluşunda herkesin ittifak ettiği kimse idi.
  İlâhî bir terbiyenin altında olan Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, çocukluğunda da, gençliğinde de "emîn" sıfatı ile meşhur olmuştu.
  ______________
  “Hz. Muhammed, içinde bulunduğu toplumda zaten “Muhammedu’l-Emîn” olarak biliniyordu. Onun için o vasfını bir daha vurgulamaya gerek yoktur. Önemli olan kendisine vahiy getirenin de onun gibi emin olduğuna dikkat çekmektir.”

  Bütün siyer, hadis ve tarih kaynakları şu hususta ittifak etmişlerdir ki; Hz. Muhammed (a.s.m) bir beşer olarak dünyaya gelmiş ve içinde bulunduğu topluma onun bir üyesi olarak katılmıştı. Fakat, o günkü cemiyette insanlar babalarından, dedelerinden miras aldıkları hareket ve davranış kalıplarını uygulamakta, onların değerlerini paylaşmakta ve yaşamakta son derece kararlıydılar. Bunların kendilerinden sonra evlatlarına intikali için de tavizsiz bir tutum içindeydiler. Bütün bunlara rağmen, bu insanlar kendi hareket ve davranışlarını kabul etmeyen, değerlerini paylaşmayan, aksine cemiyete yeni değerler teklif eden Hz. Muhammed (sav)’i “emin” sıfatı ile tavsif ediyorlar, O'na “Muhammedü’l-Emin” diyorlardı.

+ Yorum Gönder
peygamberimize neden muhammedül emin denilmiştir,  Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Selleme neden muhammedül Emin denilmektedir