+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimiz neden medineye defnedildi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimiz neden medineye defnedildi?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Peygamberimiz neden medineye defnedildi?


  Reklam  Cevap: Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)in "Peygamberler nerde ölürlerse oraya defnedilirler" sözünden dolayı, Vefat ettiği medinede defnedildi.

  RASÛLÜLLAH (s.a.v.)'İN TEÇHÎZ VE DEFNİ

  Rasûlüllah (s.a.v.)'in cenâzesi, halîfe seçimi yapıldıktan sonra, salı günü yıkanıp hazırlandı. Bu vazîfeyi en yakın akrabası yaptı. Son hizmetinde bulunabilmek isteyen herkes, Hz. Âişe'nin odası önünde toplanmıştı. Bu yüzden Hz. Ali odanın kapısını kapattı, içeriye kimseyi almadı. Yalnızca ensar adına Bedir mücâhidlerinden Havlî oğlu Evs içeri alındı. Rasûl-i Ekrem (s.a.v.)'in mübârek vücûdu, bir sedir üzerine konuldu. Dış elbisesi soyuldu. Yıkama işini bizat Hz. Ali yaptı. Amcası Abbâs ile oğulları Abdullah, Fazl ve Kusem, cesedin çevrilmesine yardımcı oldular. Üsâme ile azadlı kölesi Şukran da su döktüler. İç gömleği çıkarılmayıp vücûdu üzerinden oğulduğu için Hz. Ali'nin eli Rasûlüllah (s.a.v.)'in mübârek vücûduna dokunmamıştır. Cenâzelerde genellikle görülen koku ve nahoş şeylerden hiçbiri O'nda yoktu. Bu yüzden Hz. Ali: -Hayâtında da pâksın, ölümünde de pâksın, diyerek yıkadı. Sonra üç parça beyaz pamuk bezi ile kefenleyip odanın kapısı açıldı. Rasûlüllah (s.a.v.)'in mübârek cesedi, sedirin üzerine konulmuştu. Önce erkekler, sonra kadınlar, en sonra da çocuklar ayrı ayrı namazını kıldılar Rasûlüllah (s.a.v.) hayâtında olduğu gibi ölümünden sonra da herkesin imâmı olduğu için, O'nun cenâze namazında kimse imâm olmadı. Hz Âişe'nin odası küçüktü. Bu yüzden namaz, gece yarısına kadar devâm etti. Rasûlüllah (s.a.v.) Efendimiz: "Cenâb-ı Hak, peygamberlerin ruhunu, onların defnedilmesini istediği yerde kabzeder," buyurmuştu. Bu sebeple Rasûlüllah (s.a.v.)'in kabri, Hz Âişe'nin odasında, üzerinde son nefesini verdiği döşeğin serildiği yerde, Ensâr'dan Ebû Talha tarafından kazıldı. Salıyı Çarşambaya bağlayan gece yarısı defnedildi. (2/3 Rabiu'l-evvel 11 H-28/29 Mayıs 632 M.) Mübârek cesedini, kabri saâdete Hz. Ali, Fazl, Üsâme ve Avf oğlu Abdurrahman indirdiler. Hz.Âişe: -Biz Rasûlüllah (s.a.v.)'in defnedilğini, çarşamba gecesi gece yarısı duyduğumuz kürek seslerinden anladık, demiştir.


 3. Misafir
  Allah razı olsun bu konuyu da sayenizde öğrenmiş oldum.

+ Yorum Gönder
peygamber efendimizin kabri neden medinede,  peygamberimiz neden medineye defnedildi,  peygamberimizin mezarı neden medinede,  neden peygamberimizin kabri medinede