+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimiz neden ilk çağrıyı yakınlarına yapmıştır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimiz neden ilk çağrıyı yakınlarına yapmıştır?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Peygamberimiz neden ilk çağrıyı yakınlarına yapmıştır?


  Reklam  Cevap: Peygamberimize ilk önce: ‘yakınlarını davet et’ buyrulmuştu. O da ‎yemekli davet verip Abdülmuttalip oğullarını hak dine davet etmişti.

  Öncelikle Yakınlara tebliğin önemi


  Bu yüzden, tebliğcinin önce kendini iyi yetiştirmesi gerekir. Bunun için de hem ‎ilmini hem irfanını artırmalı, güzel ahlak sahibi olmalıdır. Muhataplarının itirazlarına ‎muhatap olmamak için yakın çevresinden işe başlaması uygun olur. Eğer ‎anlattıklarımızın insanları kurtaracak hakikatler olduğuna inanıyorsak önce en ‎yakınlarımızı kurtarmamız gerekir. Kendi yakınlarımızı ihmal edip başkalarına ders ‎vermek, samimiyetimizin sorgulanmasına sebep olur. Ayrıca biz en iyi yakınlarımızı ‎tanırız. Onlara nasıl hitap etmenin uygun alacağını biliriz. Onlar da bizi tanırlar ve en ‎çok bize güvenirler. ‎


  Ancak unutmamalıyız ki bu bahsettiğimiz hususlara riayet etsek bile da kısa ‎vadede netice almak mümkün olmayabilir. Nitekim Rasulullah Efendimizin hayatını ‎incelediğimiz zaman, çok büyük engellerle ve güçlüklerle karşılaştığını görüyoruz. Hem de ‎ona engel olanlar, dışarıdan gelen düşmanlar değil, bizzat kendi kabilesinin ileri ‎gelenleri ve hatta amcası Ebu Lehep’tir.

  Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, hac mevsiminde, Kâbe’yi ziyarete ‎gelen kabilelerin yanına gidip onları Hak dine çağırınca arkasından hemen Ebu Lehep ‎gidiyor, “ona bakmayın siz” diyerek, sözlerini yalanlıyordu. İnsanlar da “Sana henüz ‎kendi ailen bile inanmamış ki biz neden inanalım!” diye, yüz çeviriyorlardı. ‎

  Kureyş kabilesinin ileri gelenleri de Efendimize lakaplar takarak kötülüyorlardı. ‎Arabistan Yarımadası’nın ahalisi, Peygamberimizin davetiyle, Kureyş kabilesinin ‎kötülemeleri arasında bocalayıp sonunda; “Onu, kendi kabilesiyle baş başa bırakalım. ‎Eğer doğru yoldaysa başta kendi akrabaları ona uyar. Yanlış yoldaysa kendi kabilesi ‎onun hakkından gelir” diye düşünüyordu. Bu yüzden, yakınlarının bir kısmının ‎peygamberimizin davetini kabul etmemesi, diğerlerinin kabul etmesine de mani oluyordu. ‎Evet, peygamberimizin işi çok zordu. O, bu zor görevi, hiç yılgınlık göstermemesi, ‎Allah’ın yardımına güvenerek vazgeçmemesi sayesinde başardı. ‎

  Peygamberimizin mucizevî başarısı, Allah’ın ona vahiy ve ilham ettiği usulü takip ‎etmesinden kaynaklanmaktadır. Peygamber Efendimizin hayatına baktığımızda, onun ‎tebliğ usulünün tamamen Kuran ı Kerim ayetleriyle yönetildiğini görüyoruz. İlk vahiy ‎indikten sonra, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, bir müddet hanımı Hz. Hatice ile birlikte namaz ‎kılarak, ibadet ederek, kendisini ve ailesini yetiştirmiştir.

  Bu arada da gizlice, güvendiği dostlarını ‎davet etmeye başlamıştır. Böylece, bir mümin cemaat teşkil edildikten sonra, daveti ‎açıklama emri gelmiştir. ‎Peygamberimiz ilk dönemde tebliğin yanı sıra, İslam cemaatini yetiştirmekle ‎uğraşmıştır. Onun Hz. Ebu Bekir radıyallahu anhu ile birlikte kırlara çıkıp orada sohbet ve ibadette ‎bulunduklarını anlıyoruz.

+ Yorum Gönder