+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yunus peygamberin duasının fazileti Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yunus peygamberin duasının fazileti

  Sual: Yunus peygamberin duasının fazileti nedir Hz. yunusun duasının faziletleri hakkında bilgiler verir misiniz ? ? 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Yunus peygamberin duasının fazileti


  Reklam  Cevap: Hz. Yunus Peygamberin duası ve anlamı, Hz. Yunus Peygamberin duasındaki incelikler,Hz. Yunus peygamberin duasını nasıl ve ne zaman söylemeliyiz

  Rabbimizin Kuranda öğrettiği dualardan bir tanesi de Hz. Yunus peygamberin duasıdır.Bir çok konuda bizlere rehberlik eden Kuranı Kerim bu konuda da bizlere pek çok mesajlar vermektedir. Üstad Bediuzzaman Said Nursi Lemalar adlı eserinde 1. Lemada bu konuya temas etmiş ve bu duanın verdiği mesajları açıklamıştır.

  Hz. Yunus peygamberin duası

  “La ilahe illa ente subhaneke inni kuntu minezzalimin” Kısaca meali “ Senden başka ilah yoktur, seni her türlü noksanlıklardan tenzih ederim ki Ben zalimlerden oldum.”

  Elbbette ayettin iktibas edilen bu dua bir iki satır ile ifade edilemeyecek kadar geniştir. Bunun manasını anlayabilmek için Kelime-i tevhidin ihtiva ettiği tüm anlamları, “Subhaneke” kavramının geldiği anlamlar ve zulüm kelimesinin hangi manalarda kullanıldığını çok iyi bilmek gerekir. Pek çok risalelerde bu kavramlar geniş bir şekilde izah edilmiştir.

  Hz. Yunus peygamber denizde balığın karnında yaptığı dua neticesinde bu dua süratli bir şekilde duasının kabul olmasına vesile olmuştur.

  1- Bu dua Hz. Yunus peygamber sebeplerden tamamen ümidini kestiğinden sebepleri yaratan Allah’a yönelmiş ve burada tevhid sırrı inkişaf etmiştir. Bu sır duasının hızlı bir şekilde kabul olmasına vesile olmuştur.

  2- Bizler bu asrın verdiği manevi hastalık dolayısıyla bu duaya Hz. Yunus peygamberden daha fazla muhtacız. Çünkü Hz. Yunus peygamber içerisinde bulunduğu tehlike Onun en fazla 100 senelik hayatına mal olurdu. Biz ize günahların, nefis ve şaytanın etkisiyle düştüğümüz tehlike ebedi ve sonsuz hayatımız tehlikeye düşmektedir. Elbette bu duaya Hz. Yunus peygamber den daha fazla söylemeye muhtacız.

  Bu duanın söylenebileceği en güzel vakit akşam ile yatsı namazı arasıdır. Akşam ile yatrsı namazı arasında 33 er defa söylenmelidir.

  Ayrıntılı bilgi için Lemalar 1. lema+ Yorum Gönder
hz yunusun duasının fazileti,  yunus peygamberin duası ve fazileti,  yunus peygamberin duasının fazileti,  hz yunus duası fazileti,  yunus aleyhisselamın duası fazileti,  yunusun duasının fazileti,  hz yunusun duası ve fazileti