+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İnsanın kalbindekini bilmeden ona kafir demek doğru mudur ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İnsanın kalbindekini bilmeden ona kafir demek doğru mudur ?

  Sual: Arkadaşlar benim çevremde bazı kişiler var bazılarınıda internetten dini siteler şikayet edin diyo bakıyorum kimi ALLAH'a küfrediyor (haşa) tevbe . Kimi peygamberle alay ediyor. Şimdi ben kafir bunlar desem yada ALLAH'sızlar desem doğru mudur ? Bazende hristiyan yada yahudi fotoğraflarını paylaşan sayfalar oluyor . Demesemde günaha girer miyim ? Demiyince suç işlemiş gibi oluyorum . Ama dersemde insanın kalbindekini bilemiyorum. ? 2. 99/1
  Devamlı Üye

  Cevap: İnsanın kalbindekini bilmeden ona kafir demek doğru mudur ?


  Reklam  Cevap: Allah'ın (CC) ve Peygamber'in (SAV) lanetlediği kimselerden başka hiç kimseye karşı su-i zan ile bakılmamalıdır. Zaten bu, bir Müslümana yaraşan bir hareket değildir. Şu an tam hatırlayamadım kendisi beni bağışlasın ama bu sitedeki abilerden birinin imzasında: "Yanlış yoldaki birini gördüğünüzde ona kötü bakmamalı, bundan ne güzel Müslüman olur deyip hidayeti için dua edip çalışmalısınız" mealindeki bir yazı vardı. Benim de çok hoşuma gitti. Yani uzun lafın kısası biz hiç kimsenin kalbindekini bilemeyiz ve dış görünüşe bakarak bir insanı tartmak doğru değildir. Önemli olan kalptir, niyettir ki zaten Müslümanlıkta her şeyden önce niyet ve kalp esas alınmıştır...

  Siz, böyle laflar eden birine karşı laf etmeyince suç işlemezsiniz. Tam tersine kul hakkına girmemiş olursunuz. Derseniz de kalbindekini bilemediğiniz için kul hakkına girmiş, günah işlemiş olursunuz. Allah'ın lanetlediği kimseden başka hiç kimseye laf etmek kimsenin haddine değil. Bu konuda dikkatli olalım..

  Selametle!

 3. karadamlalar
  Kesintili Üye
  müslüman zahir ile hükmeder, küfre girmiş olan zahiren girmiş ise kafirdir denir fakat birinde zahiren küfür işareti yoksa batınındakini araştırmak müslümanca bir iş değildir.

+ Yorum Gönder