+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Din, Allah'ın ürettiği bilimin tamamı mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Din, Allah'ın ürettiği bilimin tamamı mıdır?


 2. artery
  Üye

  Cevap: Din, Allah'ın ürettiği bilimin tamamı mıdır?


  Reklam  Cevap: Töbe Haşa . Saçma sapan konular açmayın. Zaten herşeyi Allah(c.c) yaratıyor. Düşünmeden konu açmayız.

 3. 99/1
  Devamlı Üye
  Öyle ağır cevap vereceğinize biraz anlayışlı olup hoşgörülü bir cevap verseydiniz daha hoş kaçabilirdi. Sonuçta misafir sorusu biri gelip-haşa- "Allah yok mu?" da diyebilir. Burada önemli olan ikna edici cevaplar verip yürekleri müsterih kılmaktır...

  Soruya gelince. Din, Allah'ın elçi ve vahiy yoluyla cümle beşere göndermiş olduğu kulluk, ahlak ve toplum kurallarının bir bütünüdür. Ancak bu dinler yalnızca semavi dinlerdir. Son yıllarda ateism, agnostisizm, gnostisizm vb. sapkın ve hak olmayan beşer-ürünü dinler kesinlikle Allah'tan değildir. Günümüzde sapkın insanlar tarafından tahrip ve tahrif edilmeyen tek semavi din olarak İslam bulunmaktadır. Elhamdülillah hepimiz de bu güzel ve kıyamete kadar bozulmayacak dinin mensuplarıyız.
  İnşallah yardımcı olabilmişizdir
  Rabbim bizi sırat-ı müstakim'den ayırmasın...
  Hatamız varsa lütfen düzeltin.
  Selametle!!!

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Din, Allah'ın ürettiği bilimin tamamı mıdır? Yoksa bu bilginin sadece insanoğluna verilmiş kısmı mıdır?


  Din: insanların -ahiret hayatını da müspet olarak netice verecek şekilde- dünya hayatını düzenleyen ilahî bir nizamın adıdır.

  Bu genel anlamıyla bakıldığı zaman, din, insanların çalışmasına, kazancına dayalı olarak ortaya çıkan yapılması gereken farz-vacip, sünnet/müstahap ve mübah ile yapılmaması gereken haram, tahrimen ve tenzihen mekruh olan bütün işleri ihtiva etmektedir.

  Yani insanların dünya hayatı, maddi- manevi olarak tamamen dine göre ya olumlu ya da olumsuz çizgiler takip eder. İnsanoğlunun bilimsel olarak ürettiği ne kadar teknoloji varsa, bunların hepsi de din açısından olumlu veya olumsuz bir puana tabidir.

  Bu açıdan bakıldığında dinin dışında hiç bir şey yoktur.

  Eğer sorudaki ifadeden maksat, “dinin Allah’ın bütün ilmini ihtiva eden bir hakikat olup olmadığı” şeklinde bir soru ise, bunun cevabı “hayır”dır. Zira, Allah’ın ilmi sonsuzdur, dünya ve ahiretin dışında da geniş sahası vardır. Yani, Allah’ın ilmi dini bilgiden ibaret değildir.

  Kaldı ki, zamana göre Allah dinde farklı uygulamalar ortaya koyar. Mesela en mükemmel ve en son din olan İslam’da bulunan bazı hususlar diğer dinlerde yoktur. Bu da Allah’ın ilminin dinlerle sınırlı olmadığını göstermektedir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder