+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Rızık Allah’tan ise, neden hayvanlar susuzluktan ölüyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Rızık Allah’tan ise, neden hayvanlar susuzluktan ölüyor?


 2. Snowdrop
  Elhamdülillah

  Cevap: Rızık Allah’tan ise, neden hayvanlar susuzluktan ölüyor?


  Reklam  Cevap: bizim azerilerde boyle bir ata sozu var:Allah der:sizden hareket benden bereket.yani biz Allahin kullari da calismaliyiz hayvanlar icin her kes icin.mesela,bi yavru kopeye su verince,hickimse dememeli ki,rizik Allahdan ise bunlar neden ac ,aksine Allaha bu suyu bize bahs ettigi icin sonsuz hamd etmeliyiz yani sukur etmeliyiz.ve demeliyizki ne iyiki bu kopek benim karsima cikdi ve ben ona su vererek sevaba kavusdum.her seyi Allahin ustune atarak(hasa)bos bos oturmamiz cok mantiksiz ve anlamsizdir

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Belgesel izlerken hayvanların susuzluktan öldüğünü gördüm. Aklıma takılan Rabbim her şeyin rızkını verir ama neden o hayvanlar susuzluktan ölüyor bunun hikmeti nedir?

  Hiç bir canlı açlıktan veya susuzluktan ölmez. Çünkü, hepsinin rızıkları ilahî taahhüt altındadır. “Yeryüzünde kımıldayan hiçbir canlı yoktur ki onun rızkı Allah’a ait olmasın. Allah her canlının hayatını geçirdiği yeri de, öleceği yeri de bilir. Bütün bunlar apaçık bir kitaptadır.” (Hud, 11/6) mealindeki ayette bu taahhüdün garantisini görmekteyiz.

  O halde bir mümin olarak şunu söyleyebiliriz ki, ölen hayvanlar susuzluktan değil, ecelleri geldiği için ölmüşlerdir. Susuzluk zahiri bir sebeptir. Şayet su olsaydı, yine Allah'ın takdir ettiği ecelleri geldiğinde öleceklerdi.

  Şayet o hayvanların susuz kalmalarına insanlar sebep olmuşsa, bu ayrı bir konudur ve buradaki sorumluluk o kimselere aittir. İmtihanın bir gereği olarak serbest iradesiyle iyili ve kötülük yapmaya salahiyetli kılınan insanlar, başka insanları öldürebildikleri gibi, hayvanları da öldürebilirler. Allah buna izin veriyor..
  Selam ve dua ile...Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder