+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cehennem iyi niyetlilerle doludur, anlamında bir hadis var mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cehennem iyi niyetlilerle doludur, anlamında bir hadis var mıdır?


 2. 99/1
  Devamlı Üye

  Cevap: Cehennem iyi niyetlilerle doludur, anlamında bir hadis var mıdır?


  Reklam  Cevap: Kardeş kesin bir rivayet kaynağı bulamadım, ama hadiste kasıt şudur:
  Bazı insanlar günah işliyor, ama aslında bir bakıma günah işlemediğini iddia etmek için "Benim niyetim iyi" diyorlar. Örneğin nette bir soru buldum. Arkadaş "Biz üniversitede okuyoruz, erkek arkadaşım var ama kesinlikle aynı odada kalmıyoruz. Gündüz beraberiz ama gece ayrıyız. Kesinlikle kötü niyetimiz yok" özetinde bir şey demiş. Cevabındaysa bu hadis-i şerif zikredilmiş. Bir kimse, iyi niyetle işlediği harama alışır, sonra bunu dinin emri zanneder. Hazret-i Ömer, Dininizi doğru öğrenip, buna uygun yaşayın. Yoksa yaşadığınızı din zannedersiniz buyuruyor. Hadisin kastı budur. Umarım anlatabilmişizdir.
  Selametle!

 3. sessizlik2500
  Emekli
  Değerli kardeşimiz;
  "Cehennem iyi niyetlilerle doludur" sözüne hadis kaynaklarında rastlayamadık.

  - İnternette bir çok yerde hadis olarak geçiyor, fakat kaynak verilemiyor. Kuvvetli bir ihtimalle bu bir kelam-ı kibardır.

  - Manası şu olabilir:

  Hiç kimse kötülük yaparken, günah işlerken, kendini cezaya çarptırmak için -kendi aleyhine- kötü bir niyet taşımaz. Bilakis, günah işlerken de insanların birçoğu -nefsin ve şeytanın aldatmasıyla- iyi bir niyetle işlerler.

  Mesela: içinden “bu günahımdan tövbe edeceğim”, “Allah beni affeder”, “kimseye zararım yok; maksadım sadece zevk almaktır” diyerek günah işler.

  Yoksa bu söz, çok saf ve temiz duygularla günah işleyip de cehennemi boylar anlamına gelmez.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder
dininizi iyi öğrenin yoksa yaşadığınızı din zannedersiniz