+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allah'ın Nikahladığı Kimseler Var Mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allah'ın Nikahladığı Kimseler Var Mıdır?

  Sual: Allah'ın Nikahladığı Kimseler Var Mıdır? Ahzap suresinin 37.ayetinde Peygamber Efendimiz(sav) ile Hz.Zeynep(r.anh) validemizin bizzat Yüce Allah(c.c) nikahlandığı belirtiliyor bunun gibi başka bizzat Allah(c.c) nikahlanmış kimseler var mıdır? ? 2. 99/1
  Devamlı Üye

  Cevap: Allah'ın Nikahladığı Kimseler Var Mıdır?


  Reklam  Cevap: Kardeş. Şimdi tefsirden okuduğum kadarıyla Ahzap suresi 37. ayette şu durum anlatılıyor: Peygamber'in (SAV) evlatlık edindiği Zeyd, asil bir aileden gelmiş olan Zeynep bin Cahş ile evlendirilmiştir. Ancak bu çift arasında yaşanan uyumsuzluk dolayısıyla Zeyd, Peygamber'e gidip ayrılmak istediğini söylemiştir. Ancak Peygamber, ayrılmalarını uygun bulduysa da bunu gizlemiş, ona "Karını yanında tut" buyurmuştur. Ama içinde sakladığı şey, daha sonradan Zeynep'i (r.anha) kendisine zevce olarak alacağını bilmesidir.
  Burada kasıt zannımca bunun ona vahiy yoluyla lehv-i mahfuzdan (kaderden) bildirilmesi olabilir. Sizin bakış açınızdan bakarsak günümüzdeki, geçmişteki ve gelecekteki bütün Müslüman çiftleri Allah nikahlamıştır. Zira bunların hepsi lehv-i mahfuz'da elbette ki var.
  Sorunun aslına gelecek olursak hakiki manada Allah'ın nikahlamış olduğu çift düşünürsek benim aklıma ilk Hz. Adem ile Havva (as) geliyor. Ama tabi kesin bir kaynak da bulamadım.
  Daha detaylı bilgisi olan abiler varsa lütfen onlar da görüşlerini paylaşsınlar. Hatamız varsa lütfen düzeltin.
  Allah utandırmasın.
  SELAMETLE!!!

+ Yorum Gönder