+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hayrettin karaman borsa caiz mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hayrettin karaman borsa caiz mi


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Hayrettin karaman borsa caiz mi


  Reklam  Cevap: Soru:
  Borsa ve hisse senetleri hakkındaki değerlendirmeleriniz nelerdir?

  Cevap:
  - Borsada hisse senetlerinin alım-satım yoluyla el değiştirmesinde -bu işlem iyi niyetle ve meşru ticaret maksadıyla yapıldığında- şer'i bir mahzur yoktur. Borsa olmadan ve hisse senetleri el değiştirmeden işletmelerin halka açılması, sermayenin tabana yayılması, kâr ve zararda ortaklık esasına göre sermaye toplanması... mümkün olmaz.
  - Ticarete, alım-satıma konu olan birden fazla meta ve ekonomik değerin birden fazla pazar ve borsası vardır. Menkul kıymetler borsası da bunlardan biridir. Gelenekteki mesnedi, alınıp satılması caiz olan şeylerin kolayca el değiştirmesini sağlayan pazarlar, panayırlar, çarşılar olabilir.
  - Borsalarda cereyan eden hileli ve sun'i işlemleri tamamen ortadan kaldırmak belki de mümkün değildir; çünkü bu sonunda bir vicdan ve ahlak meselesidir; her yer ve zamanda vicdan ve ahlakı zayıf, hırs ve tamahı güçlü insanlar bulunacaktır. Genel olarak düzenin İslama yaklaşması bu gibi fenalıkları asgariye indirecektir. Ayrıca bir takım iktisadi, idari ve hukuki tedbirler de alınabilir. Ancak bu tedbirler piyasaya dengesiz müdahale getirebileceği için ince elenmeli ve sık dokunmalıdır.
  H. Karaman

 3. cevatarmutlu
  Üye
  ya bir şey diyecem amacım kavga falan çıkarmak değil.hayrettin haraman yahudi ve hristiyanlarda cennete gidecek diyomuş.
  şimdi kaç tane hayrettin karaman var.1 tane varsa bu adamın sözüne ben güvenemem ki.yahudi ve hristiyanlarda cennete girecek diyor.

 4. sessizlik2500
  Emekli
  evet öyle demiştir, bu küfür inançtan döndüğüne dair bir beyanı da duyulmamıştır, o yüzden bu şahısa itibar edilmeyip bundan fetva alınmamalı, ehlisünnet hocalardan istifade edilmelidir

+ Yorum Gönder