+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Chip para caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Chip para caiz mi?


 2. imam
  Üye

  Cevap: Chip para caiz mi?


  Reklam  Cevap: Kredi kartı puanları, çip, bonus caiz midir?


  Kredi kartıyla yaptığım alışverişlerimin (harcamalarımın) %1'i oranında banka para veriyor. Bu faiz mi?

  Kredi kartıyla alışveriş yapıyoruz. Bankalar bu alışveriş karşılığında puanlar (bonus) veriyor. Bu puanların karşılığı olarak verilen hediyeler, promosyon gibi şeyler alınabilir mi?
  Sorunun Detayı
  Kredi kartıyla alışveriş yapıyoruz. Banka bu alışveriş karşılığında maxi puan word puan axess puan vb puan veriyor. Sonra bu puanlar çoğalınca yıl sonunda ne kadar puan varsa ona göre hediye veriyor yada yıl sonu gelmeden kişi kendisi 10 milyonluk 50 milyonluk alışveriş yapabilecek kadar puanı biriktiyse onu harcıyor. Puan karşılığı alışveriş yada hediye veriyor. Para vermiyor. Bu iki konunun faiz olma durumu

  Faizcilik yaparak para kazanan bankalara mecbur olmadıkça para yatırmak caiz değildir. Çünkü bu bankalar, mesela maaşlarınız, hesabınızda olan paralarınız orada kaldığı sürece, sizin paralarınızla faizcilik yapar ve bundan para kazanırlar. Promosyon adıyla size verdikleri de bu faiz gelirinin küçük bir kısmıdır. Bu sebeple haram-helal kaygısı taşıyan Müslümanların paraları, faizcilik yapmayan bankalara yatırmaları gerekir.

  Kredi kartlarını da bu bağlamda değerlendirmek uygun olur.

  Bilindiği gibi İslam faizin azını ve çoğunu ve bu arada faizli işlem ve akitleri haram kılmıştır.

  Faizli bankaların Kredi Kartlarıyla yapılan alışverişlerde, özellikle taksitli ödemelerde banka faiz geliri elde etmektedir. Kazanılan faiz gelirinin bir kısmı bankaya kalmakta, bir kısmını da banka kredi kartı sahibine yaptığı alışverişin miktarına ve çeşidine göre hediye, promosyon adı altında para, mal gibi şeyler vermektedir. Bu arada kredi kartı alanların ayaklarını bankalara alıştırmayı da hedeflemek söz konusudur.

  Kredi kartları faizli bankalardan alındığı takdirde iki sakınca doğuyor:

  1. Bankaya paranızla faizcilik yapma imkanı vermiş oluyorsunuz.

  2. Gelirinin çok büyük bir bölümü faizden olan bir kurumdan hediye kabul etmiş oluyorsunuz. Aslında bu hediyenin de oraya yatırılan paraların faizle işletilmesinden elde edildiğini unutmamak gerekir.

  Bu durumda ne yapalım:

  Mümkünse kredi kartlarımızı faizli işlem yapmayan katılım bankalarından alalım.

  Bunun mümkün olmadığı yerlerde ve şartlarda ise verilen promosyonları alalım ama -yoksul değilsek- bunu yoksullara verelim.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder
chip para haram mı,  Chıp para caizmı