+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Din, güzel ahlâktır. Ahlakı güzel insan her yaşta güzeldir.” sözü hadis midir? Açıklar mısınız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Din, güzel ahlâktır. Ahlakı güzel insan her yaşta güzeldir.” sözü hadis midir? Açıklar mısınız?


 2. find
  Devamlı Üye

  Cevap: Din, güzel ahlâktır. Ahlakı güzel insan her yaşta güzeldir.” sözü hadis midir? Açıklar mısını


  Reklam  Cevap: Din, güzel ahlâktır. Ahlakı güzel insan her yaşta güzeldir.” sözü hadis midir? Açıklar mısınız?  “Din güzel ahlaktır” hadisi, Gazali tarafından İhya’da nakledilmiştir(İhya,3/50). Zeynu’l-Iraki, bu hadisn mursel olduğunu belitmiştir.

  Hadisin “Ahlakı güzel insan her yaşta güzeldir” kısmına kaynaklarda rastlayamadık.

  Güzel ahlakla ilgili pek çok rivayet vardır. Bunlardan birkaçı şöyledir: “Müslüman bir kimsenin verildiği en faziletli erdem güzel ahlaktır”(Kenzu’l-Ummal, h. no: 5209)

  “Mizanda en ağır gelen amel güzel ahlaktır”(İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 10/458).

  “Kişi güzel ahlakıyla oruç tutan ve namaz kılan kimselerin derecesine kavuşur”(İbn Hacer, a.g.y).

  -Bazı alimlere göre, güzel ahlak, başkasına eza-cefa vermemekten ziyade, başkasının eza-cefasına tahammül eden, karşılık vermeyen kimsenin davranışıdır(bk. Gazali, İhya, 3/50).

  “Siz bütün insanlara malınızla genişlikte (iyilikte) bulunmanız mümkün değildir. Öyleyse, güzel ahlakınızla ve mütebessim cehrenizle onlara iyilikte bulunun”(Kenzu’l-Ummal, h.no: 5158) manasına gelen hadiste güzel ahlakın önemli bir portresi çizilmiştir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder