+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kurban ibadetinin tarihçesi nedir? Ne zaman başladı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kurban ibadetinin tarihçesi nedir? Ne zaman başladı?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Kurban ibadetinin tarihçesi nedir? Ne zaman başladı?


  Reklam  Cevap: KURBAN İBADETİNİN TARİHÇESİ
  Kurban ibadetinin tarihi oldukça eskidir. Hz. Âdem (a.s)’ın çocuklarının adakları ile ilgili olarak bizlere ulaşmış olan bilgiler kurban kesme ya da adamanın, adak sunmanın ilk insanla başladığını yani her ümmette olduğunu gösterir niteliktedir:

  “Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızk olarak verdiği kurbanlık hayvanların üzerlerine O'nun adını anarak kurban kesmeyi meşru kıldık. Sizin Tanrınız tek bir İlâhdır, O'na teslim olun. Allah anıldığı zaman kalpleri titreyen, başlarına gelene sabreden, namaz kılan, kendilerine verdiğimiz rızıktan sarf eden ve Allah'a gönül vermiş olan kimselere müjde et.”

  Bu gün itibariyle hac mevsiminde icra edilen, Peygamber Efendimiz tarafından dini bir vecibe olarak tebliğ edilen kurban ibadetinin temelleri Hz. İbrahim (a.s) ile oğlu arasında vuku bulan hadiseye kadar uzanır. Zaten Kâbeyi Muazzama haccedilsin yani ziyaret edilsin diye inşa eden de Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail’dir.

  DEVAMI BURDA

+ Yorum Gönder