+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kurban ibadeti insanlar arasında dayanışmayı nasıl sağlar? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kurban ibadeti insanlar arasında dayanışmayı nasıl sağlar?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Kurban ibadeti insanlar arasında dayanışmayı nasıl sağlar?


  Reklam  Cevap: kurban ibadeti insanlar arasında dayanışmayı sağlaması hakkında kısa bir yazı

  İbadetler insanları Allah’a yakınlaştırdığı gibi kişileri de birbirlerine yakı nlaştı rmaktadı r. Oruç, zekât, sadaka ve kurban ibadetleri bireyler arasında kaynaşmaya, dayanışmaya önemli katkı sağlar. Özellikle toplu halde yapılan ibadetlerde birliktelik şuuru oluşur. İnsanlar arasındaki sosyal eşitliği oluşturan ibadetler, üstün olma, kibir, küslük gibi kötü durumların yok olmasına katkı sağlar. İbadet eden insan, başkasına zarar vermez. İnsanlara karşı tatlı dilli, hoşgörülü, sevecen ve güler yüzlü olur. Fakirlere yardım etmeye, yoksulların ihtiyaçları karşılamaya özen gösterir. Kimsesizleri korumak, düşeni kaldırmak, zor durumda olanlara destek olmak, dinimizin emri, iyi ahlaklı bir birey olmanın gereğidir.

  İnsan, kendisinden küçük olanlara merhamet, büyüklerine de saygı göstermelidir. Dostlarını ve yakın akrabalarını ziyaret edip, hastalara geçmiş olsun demelidir. Kişi kötülük yapanları bağışlamalı, herkese iyilik yapmalıdır. İşte ibadetler sonucu kazanılan bu olumlu davranışlar, kişiyi güzel ahlaklı bir birey yapar, toplumda da huzur ve güvenini yerleşmesine katkıda bulunur. En önemlisi de bireyler arasında kaynaşmaya vesile olur.

+ Yorum Gönder