+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kurbanlık eti nasıl saklanır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kurbanlık eti nasıl saklanır ?


 2. Hattap
  Devamlı Üye

  Cevap: Kurbanlık eti nasıl saklanır ?


  Reklam  Cevap: Kurbanlık etlerin muhafazası ve tüketimi konusunda uyarılarda bulunan Sema Hastanesi Beslenme Uzmanı Hayrettin Mutlu, etlerin kesim sıcaklığındayken buzdolabına yerleştirilmemesi gerektiğini hatırlattı. Mutlu, "Buzdolabının ısısı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmez. Bu nedenle, etin hava almayan kısımlarında kısa sürede bozulma, kokuşma, hatta yeşillenme görülebilir." dedi. Mutlu, etin yeşillenme görülen kısımlarının kesinlikle tüketmemesi uyarısında bulundu.

  Kesilen kurban etlerinin saklanmasının ve kullanılmasının insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu söyleyen Mutlu, eti dinlendirmenin şart olduğunu dile getirdi. Etlerin çok çabuk bozulabileceğini söyleyen Hayrettin Mutlu, uygun koşullarda dondurucuya koyulan etin uzun süre saklanabileceğini aktardı. Etler derin dondurucuda eksi 18 derecede uzun süre saklanabileceğini belirten Mutlu, "Buna karşın eksi 2 derecede en fazla bir hafta bekleyebilir. Donmuş etlerin çözdürülüp tekrar dondurulmalarının birtakım mikroorganizmaların üremesine neden olur. Bu nedenle çözdürülen etin tekrar dondurulmaması gerekir. Hemen pişirilmeli. Kurban etlerinin bir yemeklik olacak kadar küçük parçalar halinde buzdolabında poşetlerde saklanması gerekiyor." diye konuştu.

  ET YERİNE KAS YEMEMEK İÇİN ETİ DİNLENDİRİN

  Kurban etinin direkt buzdolabına atıldığında lastik gibi sert olduğunu anlatan Mutlu, et yerine kas yememek için etleri parçalar halinde temiz kaplara koymak gerektiğini belirtti. Mutlu, "Daha sonra güneş görmeyen serin bir yerde (14 santigrat derecenin altında) hava alması sağlanarak kesim sıcaklığının oda ısısına düşmesi beklenmeli. Bu süre 5-6 saati geçmemeli. Son olarak et buzdolabına kaldırılmalı" şeklinde konuştu.


+ Yorum Gönder