+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Fal baktırmak şirk mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Fal baktırmak şirk mi?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Fal baktırmak şirk mi?


  Reklam  Cevap: Fal bakmak ve baktırmak büyük günahtır...

 3. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  gaybı sadece ALLAH bilir


  “Gaybın anahtarları Allah’ın yanındadır. Başkası onu bilemez.”
  (En’am, 6:59)
  “De ki: Allah’tan başka ne göklerde, ne de yerde hiç kimse gaybı bilemez.”
  (Neml, 27:65)
  “De ki: Ben size, Allah’ın hazineleri benim yanımdadır veya ‘Ben gaybı bilirim’ demiyorum. Ben ancak bana vahyolunana uyarım.”
  (En’am, 6:50)

 4. TEKE TEK
  Üye
  fala bakan da baktıranda dinsizdir.
  Kısaca fal bakmak, falcılık yapmak olarak adlandırılabilecek olan bu gibi şeyleri dinimiz kesin olarak yasaklamıştır. Bu tür işlerle uğraşan insanlar geleceği bildiklerini iddia ederler. Eğlence maksadı ile bile olsa bundan uzak durmak gerekir.

  Gaybı ne insan, ne melek ne cin ne de Allah’ın Elçisi bilebilir. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “De ki, göklerde ve yerde, hiç kimse gaybı bilmez, onu sadece Allah bilir.” (Neml 27/65)

  Şu ayetler, özellikle meleklerle ilgilidir. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “Şurası bir gerçek ki, insanı yaratan biziz. Ona şahdamarından da yakın olduğumuzdan biz, içinin ona ne fısıldadığını biliriz.

  Sağında ve solunda oturmuş iki kayıt memuru bulunur.

  Bu sebeple ağzından çıkan her sözü kayıt için hazır bekleyen bir gözcü mutlaka vardır”. (Kaf 50/16–18)

  Demek ki, Allah kişinin içini bildiği halde melekler ancak ağızdan çıkan sözü bilebilirler.

  Cinlerin gaybı bilemeyecekleri ile ilgili olarak da şöyle buyurulur:

  “… Rabbinin izniyle, yanında çalışacak cinleri Süleyman’ın emrine verdik. Onlardan hangisi buyruğumuzdan çıksa ona alevli ateşin azabını tattırırdık.

  Süleyman’ın istediği her şeyi, yüksek binaları, heykelleri ve büyük havuzlara benzer çanakları ve taşınması güç kazanları yaparlardı. «Ey Davud ailesi, şükredin! Kullarımdan şükredenler pek azdır dedik.

  Süleyman’ın ölümüne karar verdiğimiz zaman, onun öldüğünü gösterecek bir işaret yoktu; yalnız bir güve böceği değneğini yiyordu. Ne zaman Süleyman yere yıkıldı, iyice ortaya çıktı ki eğer cinler gaybı bilselerdi, kendilerini küçük düşüren o azap içinde kalmazlardı.” (Sebe 34/12–14)

  Peygamberler sadece Allah’ın ken*dilerine vahyettiği şeyleri bilirler. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “De ki: “Ben size, Allah’ın ha*zineleri yanım*dadır, demiyorum. Gaybı da bilmem. Size, “işte ben bir meleğim.” de demiyorum. Ben bana vah*yolu*nandan başkasına uymam.” De ki: “Görenle görmeyen bir olur mu? Hiç zihninizi yormaz mısı*nız?” (En’am 6/50)

  “De ki: “Eğer gaybı bilseydim, daha çok iyi*lik yapmak isterdim ve bana kötülük de gelmezdi. Ben, inanan kesim için bir uyarıcı ve bir müjdeciden başka bir şey değilim.” (Araf 7/188)

 5. Misafir
  Dinden çıkma kavramını dikkatli kullanmalıyız bence evet çok büyük günahtır fal ama biz birisine dinsizdersek ve karşıdaki insan dinsiz değilse Allah muhafaza bizim için iyi olmaz

 6. Misafir
  Eğer kişi bakan kişinin dediğine inanırsa iman ile alakalı sıkıntı oluşur diye biliyorum ben bakan kişi hakkında da yanlış bir şey söylememek için yorum yapmıyorum

+ Yorum Gönder
fala bakmak sirk mi,  fal bakmak şirk midir,  fal baktirmak allaha sirk kosmak mi,  fal sirk midir,  fal bakmak şirk,  fal baktırmak şirke girer mi,  kahve falı şirk midir