+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Besmelesiz bir şey yiyip içmek neyden kaynaklanır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Besmelesiz bir şey yiyip içmek neyden kaynaklanır?


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Besmelesiz bir şey yiyip içmek neyden kaynaklanır?


  Reklam  Cevap: Ya aceleden yemeği yemiştir, yada insan bazen günahlardan dolayı dünyaya dalıp allahı unuttuğundan dolayıdır.
  İnsanda günahlardan dolayı unutkanlık olur.Allah En iyisini bilir.

  Biriniz yemek yerken besmele çeksin. Şayet yemeğin başında unutursa, hayırladığı zaman "Bismillahi fi evvelihi ve ahirihi" desin ( Hadis-i Şerif, Sünen-i Tirmizi)


  YEMEKTE BESMELE

  Resulullah (s.a.v.) bir gün oturuyor, bir kişi de yemek yiyordu. Fakat bu kişi, yemeğinin son lokmasına kadar besmele çekmedi. Son lokmayı ağzına götüreceği sırada "Bismillahi evvelu ve ahirahu" diyince Resulüllah (s.a.v.) güldüler ve "Şeytan da onunla beraber yiyordu. ama Allahü Teala'yı hatırlayıp besmele çekince, şeytan karnında ne varsa hepsini geri çıkardı.(Besmeleyi unuttuğu için giden bereket geri geldi.)" buyurdular.

  Hz. Aişe (r.anha) şöyle rivayet etti:

  Resulullah (s.a.v.) ashabından altı kişiyle beraber yemek yiyordu. Bu sırada karnı aç bir bedevi geldi ve yemeği iki lokmada bitiriverdi.

  Bunun üzerine Resulüllah (s.a.v.) "Şayet o, Allahü Teala'nın ismini zikretse (besmele çekse)ydi, yemek hepinize yeterdi." buyurdu.

  Sizden biriniz yemek yiyeceği zaman Allahü Teala'nın ismini söylesin, besmele çeksin.
  Eğer yemğin evvelinde besmeleyi unutursa (hatırladığında) "Bismillahi fi evvelihi ve ahirihi" desin" buyurdular.


+ Yorum Gönder