+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ramazan bayramı ve kurban bayramını niçin kutlarız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ramazan bayramı ve kurban bayramını niçin kutlarız?


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Ramazan bayramı ve kurban bayramını niçin kutlarız?


  Reklam  Cevap: Kurban Bayramını kutlama nedenimiz nedir?


  Kurban Bayramı: Kurban bayramının kutlanmasında tarihsel bir neden vardır O da Hz İbrahim Peygamber'in, canından çok sevdiği oğlu İsmail'i, canlar canı Allah yoluna kurban olarak adamasıdır Şefkat ve merhameti çok yüce olan Allah, elbette İsmail'in kurban edilmesine izin vermemiş, onun yerine bir koç kesmesini emretmiştir Bu durum, Allah'a olan sevginin ve bağlılığın bir işareti olarak kuşaktan kuşağa günümüze kadar gelmiştir
  Kurban bayramında Müslümanlar dört gün boyunca bayram eder; kestikleri kurbanların etlerini dostları, arkadaşları ve ihtiyaç sahibi kimselerle paylaşırlar


  ________________________________________

  Ramazan bayramı neden kutlanır
  Dini Bayramlar neden kutlanır
  Ramazan bayramını niçin kutlarız

  Ramazan bayramını niçin kutluyoruz, Dini Bayramlar neden kutlanır
  Ramazan bayramı oruç süresinin bitmesi dolayısıyla yapılan bir tören niteliğindedir.
  Ramazan Bayramı, Hicret'in ikinci yılından sonra kutlanmaya başlandı. Bu bayramda yapılması gereken tüm törenler ve ibadetler Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından düzenlendi. İlk ramazan bayramıyla ilgili işlemler de O'nun tarafından yapıldı.

  Ramazan bayramının üç ayrı özelliği vardır:

  1.Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirir.
  2.Müslümanlar arasında karşılıklı görüşme, barışma ve birbirini ziyaret etme ve hediyeleşme adettir.
  3.Müslümanlar bu bayramda, özellikle bayram namazından sonra yakınlarının kabirlerini ziyaret ederler.
  Ramazan Bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder.

  Ramazan Bayramı'nın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını yalnız erkekler kılar. Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Namazın bitmesiyle bayrama girilir. aile ve arkadaş ziyaretleri, çeşitli eğlenceler gibi. Ayrıca Ramazan Bayramı boyunca müslümanlar, ziyaretlerle birbirlerinin bayramını kutlar.

 3. Misafir
  Bu SiteyiBeğendim Teşekürler'!

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  - “Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık…” (Hacc 22/34)

  - “… kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allâh’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin.”(Hacc 22/28)

+ Yorum Gönder
kurban bayramı niçin kutlanır,  kurban bayramını neden kutlarız,  kurban bayramı neden kutlanır,  kurban bayramını niçin kutlarız,  kurban bayramını neden kutluyoruz,  kurban bayrami nicin kutlanir,  ramazan bayramını neden kutlarız