+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sövmek ve küfür etmenin ahretteki cezası nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Sövmek ve küfür etmenin ahretteki cezası nedir?

  Sual: selamün aleyküm.
  arkadaşlar şimdi birine küfür ediyorsun ve kul hakkını yiyorsun ama adam helal etmiyor bunu ahiretteki karşılığı nedir sevaplarından mı alınıp hak sahibine verilir ve bunun miktarı nedir?
  yoksa ahirette sevaplar kesintiye uğramaz ve hak sahibine ne olur? ? 2. 2
  Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Sövmek ve küfür etmenin ahretteki cezası nedir?


  Reklam  Cevap: Eğer küfür ettiğiniz kişi hakkını helal etmiyorsa ve bu obür dünyada karşınıza çıkarsa allah sevaplarınızdan hakkı kapanana kadar verir.Eğer sevap larınız biterse hakkı geçen kişinin günahları size yüklenir.Allah dilerse bağışlar dilerse azab eder. Allahu alem.(Allah en iyi bilendir.)

  Bu konu yabenzer başlığı okuyun.
  Müslümanlara (erkeğin eşine ve çocuklarına) hakaret etme ve onları küfürle itham etmenin hükmü nedir?
  İslam dini her türlü kötülük ve incitmeye karşıdır. Çünkü, İslam insanı insan etmeye gayret ediyor. Hakiki insaniyet mertebesine ulaştırır. Bu nedenle İslam, insanı her türlü kemalat ve güzelliğe ulaştıracak emirleri verdiği gibi, her türlü rezillikten ve çirkinlikten uzaklaştıracak fiilleri de yasaklamıştır.

  Bu külli kaidelerden hareketle diyebiliriz ki, küfür ve sövme dediğimiz karşıdaki insanları rencide ve rahatsız eden her türlü fiil günahtır ve haramdır. Çünkü Müslümanları rencide etmek haramdır ve insanı günahkar eder. Hatta kafir bile masum ve hatasız olsa, onu rahatsız etmek İslam dininde yasaktır. Çünkü, Peygamberimiz (a.s.m) şöyle buyurmuştur:
  "Kim bir zımmiye eziyet etse, şüphesiz ben onun hasmıyım, düşmanıyım."

  Müslümana sövmenin hükmü nedir?

  Peygamberimiz (a.s.m) şöyle buyuruyor:
  "Müslümana sövmek fısktır. Onunla çarpışmak ise küfürdür." (Müslim, 1/325)
  Bir Müslümana haksız yere sövüp saymak bil-icma haramdır. Bu işi yapan fasıktır, cezası tedip olunmaktır. Çünkü Allah, Müslümanları kardeş yapmış, dargınların arasını bulmayı emretmiştir.

  Haksız yere Müslümanla kavga ve çarpışma yapan ise ehli hak Müslümanlara göre dinden çıkmak manasına küfretmiş olmaz. Ancak Müslümanla harbetmenin helal olduğuna inanırsa o zaman dinden çıkar. Fakat konu yine de ihtilaflıdır.

  Hattabi'ye göre:
  "Birbirinizi tekfir etmeyin. Sonra birbirinizi öldürmeyin, helal addetmeye başlarsınız." diyor.
  Müslüman Müslümana kafir derse hükmü nedir?

  Rasulullah (a.s.m):
  "Herhangi bir kimse, din kardeşine "Ey kafir!" derse, bu tekfir sebebiyle ikisinden biri muhakkak küfre döner. Eğer o kimse dediği gibi ise ne ala. Aksi takdirde sözü kendi aleyhine döner." buyurdular. (Müslim 1/319)
  "Tekfir sebebiyle ikisinden biri muhakkak küfre döner." ifadesinin manası tekfiri kendine döner, kendisi kafir olur, demektir. Zira eğer kafir diyen sözünde sadıksa muhatabı kafir olur. Yalan söylemişse sözü kendisine döner. Ancak kendisi kafir olur sözü, dinden çıkar anlamında değil, o sözün günahı kendine döner anlamındadır.

  Din kardeşine kafir demek akibet kendini küfre götürebilir. Çünkü "Günahlar küfrün postasıdır." derler. Bu sözü diline dolayanın akıbeti küfür olacağından korkulur. Bu nedenle hiç bir mümine kafir dememek gerekir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
 3. 3
  Misafir
  Ancak kendisi kafir olur sözü, dinden çıkar anlamında değil, o sözün günahı kendine döner anlamındadır.

  yani kafir demek dinden cikarmaz, günahkarmi eder?

 4. 4
  arifselim
  Yönetici
  Sövmek ve bir kimseye kafirsin demek farklı şeylerdir. Eğer bir kimse müslüman olan birisine kafir derse hadisin zahirinden de görüldüğü gibi kişi küfre girer.

 5. 5
  Misafir
  selamun aleykum. Hocam ıster Istemez arkadaslar yanımızdayken baskasına kufur edıyor. gunahı bızede gecermı tabı uyardıgımız takdırde o arkadası.

 6. 6
  arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Herkesin günahı kendisinedir. Ancak senin yanında olunca ve müdahale imkanın varsa etmeli ve uyarmalısın. Buna rağmen devam ediliyorsa en doğrusu bu ortamlardan ve kimselerden uzaklaşmaktır.

 7. 7
  ismail K.
  Üye
  arkadaşlar kısacası küfür etmek kul hakkı yemektir

 8. 8
  Misafir
  Selam benim kocam anneme kotu kufurler ediyor hep.babam olmus .babama kufrler ediyor.ben geri veremiyom ona kufurlerini.ne yapayim ben .onun cezasi nedir

+ Yorum Gönder

küfür etmenin günahı

Küfür etmenin ahiretteki cezası

küfür etmenin günahlarıküfür etmenin günahı nedirküfür etmenin cezasıeşine küfür etmenin cezasıküfür edenin günahı