+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Geçmiş ve değeri bilinmeyen malların zekatı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Geçmiş ve değeri bilinmeyen malların zekatı

  Sual: Selamün aleyküm.

  2007 yılında ticarete başlayan bir arkadaşım var.İşe başladığı günden itibaren nisaba malik olmuş.Ancak bu zamana kadar hiç hesap yapmamış kendisi" 3-5 verip zekat oldu demiş " Geçen zaman içerisinde ne kadar malı arttı yada azaldı bilmiyor.

  Normalde geçmişe dönük hesaplama yaparken son zekat tutarı ödenip, geçmişe doğru düşe düşe gidiliyor ama, miktarlarda değişiklik olmamış yada takibi yapılmış ise tabi.

  Bu güzel kardeşim bu işin takibini yapmamış.

  Bu durumda belki işe başladığı günü tespit edebiliriz o günden itibaren geçmişe dönük olarak nasıl bir hesap yapmamız icab ediyor bize yardımcı olurmusunuz ?

  Allah teala hazretleri yardımcınız olsun.Selamet ile. ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Geçmiş ve değeri bilinmeyen malların zekatı


  Reklam  Cevap: 2007 den bu zaman kadar her senenin zekatını takdir/tahmin edecek ve ne kadar ödediğini hesaplayıp düştükten sonra geri kalan kısımları hepsi BOYNUNDA BORÇTUR ödeyecek.
  Yapılması gereken kendi tahminini bilen/ilim sahibi/zekat konusunu bilen biri yanında yapıp asgarisini kabul edip geri kalan kısmını fakir ve miskinlere ödemektir.

+ Yorum Gönder