+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Nahl süresinde geçen cumartesi günü tatil yaptık ayeti ne anlama geliyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Nahl süresinde geçen cumartesi günü tatil yaptık ayeti ne anlama geliyor?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Nahl süresinde geçen cumartesi günü tatil yaptık ayeti ne anlama geliyor?


  Reklam  Cevap: NAHL Suresi 124. âyet-i kerimesi meâli ve tefsiri/açıklaması

  “Cumartesi ibadeti, ancak o gün üzerinde çekişenlere farz kılındı. Rabbin, ayrılığa düştükleri şeylerde, kıyâmet günü aralarında hükmedecektir.”

  Biz sebt gününü ihtilâf edenlere farz kıldık. Araf sûresinde detayıyla anlatıldığı gibi Rabbimiz önce cum’a gününü Yahudilere tahsis buyurdu. Ama onlar bugünü değiştirdiler. Cumartesi günü hiçbir işle iştigal etmeyip sadece Allah’a ibadet edeceklerine dair söz verdiler. Ama bu sözlerini bozdular. Onların ihtilâf edip tartıştıkları konularda kıyâmet günü Rabbin hükmünü verecektir. Cumayı kabul etmeyip cumartesini kabul edenler, cumartesi yasağına riâyet edip etmeyenler arasında Rabbimiz yarın hükmünü verecektir. Rabbimizin hükmüyle, yargısıyla onlardan kimileri cennete giderken kimileri de cehennemi boylayacaktır. Yâni kim hak yoldaydı, kim sapmıştı? Kim mü’mindi, kim kâfirdi? Kim Rabbinin emirlerine mûtiydi, kim isyan ediyordu? Yarın bunu, Allah ortaya koyacaktır. Peki böyle bir ortamda peygambere ve peygamber yolunun yolcularına düşen nedir?

+ Yorum Gönder