+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Gayri müslim olan karı koca, Müslüman olurlarsa yeniden nikah kıydırmaları gerekir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Gayri müslim olan karı koca, Müslüman olurlarsa yeniden nikah kıydırmaları gerekir mi?


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;
  Hz. Peygamber el-Haris b. Kays'ın müslüman olmadan önceki nikâhını müslüman olduktan sonra da geçerli kılmış, bu nikahın daha önce şartlarına uygun olarak kıyılıp kıyılmadığı üzerinde durmamıştır:

  İbn Abbas'dan rivayet olunduğuna göre Peygamber Efendimiz (asm) zamanında bir adam müslüman olup (Hz. Peygamberin huzuruna) gelmiş sonra müslüman olarak karısı da (çıkıp) gelmiş (adam):

  Ey Allanın Rasûlü, bu da benimle beraber müslüman oldu, deyince (Hz. Peygamber) kadını ona iade etmiştir. (Ebû Dâvûd, Talak, 23; İbn Mâce, Nikah, 60; Tirmizî, Nikah 43)

  Buna göre, Müslüman olmayan karı-koca, birlikte müslüman olurlarsa eski nikahları geçerli olarak kalır. Yeniden bir nikah kıymak gerekmez. Neseben veya süt yoluyla kardeşlik gibi nikahı ibtal eden bir durum yoksa, onların eski nikahları geçerli sayılır. Bu nikahın, şartlarına uygun olarak kıyılıp kıyılmadığını araştırma yoluna gidilmez.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder