+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Oruçken ihtilam olan ama ihtilamın farkında olmayan kişi orucu bozulur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Oruçken ihtilam olan ama ihtilamın farkında olmayan kişi orucu bozulur mu?

  Sual: Esselamu aleyküm arkadaşlar.Benim kafama bir şey takıldı ve burda sormak istiyorum.Biz cünüp değilken rüyalanıp meni gelirse ve biz bunun farkında olmadan oruca devam edersek kaza mı gerekir? ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Oruçken ihtilam olan ama ihtilamın farkında olmayan kişi orucu bozulur mu?


  Reklam  Cevap: Oruçlu iken ihtilâm olmak (kendi kendine rüyalanmak) orucu bozmaz. Dokunma, oynaşma ve öpme olmadan, sadece bakmak ve düşlemekle boşalma da o orucu bozmaz. Bu durumlarda sadece yıkanır ve orucuna devam eder: Dokunma ve öpme ile boşalırsa, oruç bozulur; ama sadece kaza gerekir.(66 M. Zihnî 590, 597 )

  Oruçlu olduğunu bilerek, ama elinde olmayarak boğazına su kaçsa, orucu bozulur sadece kaza gerekir. Gündüz ihtilâm olan oruçlunun namaz vakti geçmeyecek bir süre içerisinde yıkanması şarttır. Ancak yıkanmaması oruca engel değildir. Yani yıkanmazsa, namazı terk etmiş olacağı için büyük günah işlemiş olur; ama orucu oruçtur.

  Cünüp olarak sâbahlamak oruca mâni olmaz. Gündüz yıkanması gerekir. Yıkanmayı iftardan sonraya bırakırsa, namazı terketmiş ve büyük günah işlemiş olur.

+ Yorum Gönder