+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz. Mehdi'den Önceki Durum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Mehdi'den Önceki Durum


 2. NuN
  Üye

  Cevap: Hz. Mehdi'den Önceki Durum


  Reklam  Cevap: MEHDİ'DEN ÖNCEKİ YÖNETİMLER
  "Aranızda "Nübüvvet" Allah'ın istediği kadar sürer, sonra onu kaldırmayı istediği zaman da kaldırır. Sonra Allah'ın sürmesini murad ettiği kadar (otuzyıl) "Nübüvvet yolunda Halifelik" gelir. Sonra kaldırmayı istediği zaman onu kaldırır. Ve Allah'ın istediği kadar devam eden "Şiddetli bir Meliklik" idaresi gelir... Sonra onu kaldırmayı istediği zaman kaldırır. Sonra "zorba bir idare" gelir. Sonra da "Nübüvvet yolu üzere bir hilafet" gelir. "
  (Rumuz El-Ahadis, 257 (Nesei - Ebu Davud Tayalisi))
  "Tabarani Kebir'inde.. tahric etti. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu: Benden sonra halifeler olur. Halifelerden sonra emirler, emirlerden sonra zalim melikler gelir. Son olarak da ehl-i beyt'imden birisi çikar."
  (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman, 84)
  Peygamberimizden (s.a.v.) sonra Mehdi'nin (a.r.) halifeliğine kadar gelecek olan yönetimler şöyle sıralanmıştır.
  1. Halifelik devri
  2. Meliklik-Sultanlık-Padişahlık devri
  3-Zorba bir idare devri
  İslam tarihinde Resulullah (s.a.v.) efendimizin vefatıyla birlikte yönetim, Halifeler geçmiştir. Sırasıyla Hz. Ebubekir, Ömer, Osman, Ali (r.a.) efendilerimiz toplam 30 yıl halifelik makamında kalmışlardır. Sonra başa sırasıyla Emeviler, Abbasiler, Osmanlı Devleti geçmis, bunlarla Meliklik, Sultanlık, Padişahlık devri başlamıştır. En uzun süren devirde bu devir olmuştur. Gerçekten hadisin haber vermesiyle bunlar aynen tahakkuk etmiştir. Bunlardan sonra ise zorba bir idarenin geçeceği bildirilmektedir. Bugün bu zorba yönetim, birçok "sözde İslami" devlette kendini göstermektedir. Bu yönetimlerde Islam’in esaslarına karşı gelinmekte, müslümanlar mağdur durumda birakiımaktadır. Bütün bunların ardından başa Hz. Mehdi'nin başında bulunduğu halifelik yönetimi geçecektir.

 3. burcealtug
  Kıdemli Üye
  allah o gunleri gormeyi nasip eder insallH.0zellikle dunku misir halkinin katledilmesinden sonra cok beddua ettim.rabbim tum musluman ummeti korusun

+ Yorum Gönder