+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamda tazminat ve mihir hakkında Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda tazminat ve mihir hakkında

  Sual: selamün aleykum, boşanılan eşten hem mihir hem tazminat almak helal midir? mihir sadece imam nikahı sırasında zikredilen miktar mıdır, düğünde mihre ek olarak damadın taktıkları da mihir yerine geçer mi? ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: İslamda tazminat ve mihir hakkında


  Reklam  Cevap: - İslamda tazminat ve mihir hakkında bilgi:?


  Mehir kadının hakkıdır onu alabilir.*
  *
  - Kadın kocasından boşandıktan sonra iddetini (üç hayız / regl ya da üç temizlik) doldurana kadar nafakası boşandığı kocasına aittir. Evlilikten dolayı yıpranma tazminatını da alma hakkı vardır. İddet dolduktan sonra kadının nafakası çocuklarına aittir. Çocukları yoksa en yakınından başlayarak uzak yakınına doğru olan silsile takip edilir. Yakınları yoksa halka ve halk adına devlete aittir. Kadın İslam’a göre açıkta bırakılmaz. Açıkta bırakılırsa kadının etrafındaki bütün Müslümanlar ahirette bundan dolayı hesaba çekilir.
  *
  Ayrıca, çocuğun bakım ve gözetime muhtaç olduğu süre içinde kadına bakım ücreti ödenir. Bu nedenle, boşanmış ve iddetini de doldurmuş bir kadın için eski kocası nafaka ödemez. Eğer haksız olarak bu nafaka alınıyorsa bunu, meşru borcuna (mesela mehire) sayabilir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder