+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kapılar yüzüme kapandı, kısmetim bağlandı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kapılar yüzüme kapandı, kısmetim bağlandı

  Sual: Ben 30 yaşında lisans mezunu bir vatandaşım. Kpss diye sacmasapan bir sınavdan 82 puan aldım ve atanamadım, özel sektörde deneyim yabancı dil martavalları bitmedi, asgari ücretle bile iş bulamadım, bütün kapılar yüzüme kapandı, kısmetim bağlandı. Bu olumsuzluklardan dolayı evlenemiyorum. Takdir edersiniz ki ben de bir insan evladıyım benim de her yaratılan gibi cinsel dürtülerim var. Fuhuşu kendime yakıştıramadım bekaretimi kadınıma saklıyorum. Ama artık cinsel duygularımı bastırmakta yetersiz kalıyorum, psikolojim bozuldu. Bu sebeple bazen ebeveynlerime karşı asi olup günaha giriyorum, isyan edip günaha giriyorum ama isteyerek yapmıyorum bunları. Cinsellik fıtrattan gelen birşey madem ben neden günahkar oluyorum. evlenemeyen gençler oruç tutsun hadisini örnek vermeyin lütfen onu da denedim. ? 2. NuN
  Üye

  Cevap: Kapılar yüzüme kapandı, kısmetim bağlandı


  Reklam  Cevap: Kısmet bağlılığı, kısmetin kapatılması hakkında bilgi verir misiniz?
  Sorunun Detayı
  Dinimizde kısmet bağlılığı veya kısmet kapalılığı diye bir yorum varmıdır.bazı hocalar hayırlı işlerde kısmetinin bağlı olduğunu ve işinin tamamına eremiyeceğini söylerler.bunlara ne kadar inanmalıyız yada bu tür şeyler bir aldatmacamıdır.bu tür yorum eğer doğruysa bunları nasıl aşabiliriz.hangi dualarla?


  Kısmetin kapalı olup olmadığını insan bilemediği için, kendi isteği olan bir şeyi elde etmek için bazı sebeplere teşebbüs etmesi gerekir. Bu sebeplere teşebbüsten sonra şayet istediğimiz şeyi elde edersek, şükrederiz. Şayet istediğimz şey elde edilmez ise, o zaman “hakkımızda hayırlı değilmiş” deyip, verilmediği için ve ahirette isteğimizin daha güzelinin verileceğine iman edip yine şükretmek gerekir.

  Kısmet beklemelerde yanlış yorumlardan uzak kalınmalıdır. Bazı kimselerde yanlış bir kısmet bağlama anlayışı görülmektedir.

  Evham ve su-i zanna kapılan bu kimseler tereddüt etmeden konuşabiliyorlar:

  – Kızımızın ya da oğlumuzun kısmeti bir türlü çıkmıyor, çıkınca da anlaşmayla sonuçlanmıyor, bir bahane bulunup iş bozuluyor! Demek ki kısmetini bağlamışlar. Zaten falan ve filan komşulardan da şüphe ediyoruz.. diye hüküm verebiliyorlar.

  Halbuki Allah (cc), hiçbir insana bir başkasının kısmetini bağlama imkan ve salahiyeti vermemiştir. Bu sebeple, kısmet bağlanması diye bir olay olamaz. Ama kısmet beklenmesi diye bir gerçek olur.

  Demek ki mesele, kısmet bağlanması değil kısmetin beklenmesi meselesidir.

  Şunu hiç unutmamak gerektir ki, Allah yarattığı kulunun kısmetini asla bağlamaz. O kadar bağlamaz ki, dünyada evlenemeden vefat edenleri bile Cennette otuz üç yaşında en güzel bir Cennet genci olarak olarak evlendirir, kısmetini yine karşısına çıkarır, asla kısmetsiz bırakmaz. Onlar da o zaman asla pişmanlık duymazlar dünyadaki bekleyişlerinden dolayı. Çünkü Cennet evliliği dünyadakiyle kıyaslanamayacak kadar özel ve güzel bir evlilik olur.. Bütünüyle mutluluk ve saadet kaynağı halini alır.

  Bence burada unutulmaması gereken en mühim nokta şu olmalıdır.

  Dünyadaki kısmetini bekleyenler bekleme süresini büyük bir fırsat bilmeli, bu sıralarda kendi özelliklerini geliştirip vasıflarını çoğaltmayı hedef almalı, vasıfsız işçi durumundan çıkıp aranan vasıflı aday özelliğini kazanmalı, kendini bir çok vasıflarla değerli durumuna getirmelidir. Çünkü denklik dünyada da ahirette de esastır. Dünyada vasıflı olanlar Cennette de vasıflılarla evlenirler. Bu bakımdan da kısmet bekleme devresini güzel vasıfları kazanma, çoğaltma devresi olarak düşünmeli, yüksek vasıflılara layık hale gelmeye gayret göstermelidir.

  Zaten beklemenin bir faydalı yanı da, güzel vasıflarını çoğalt ikazını yapıyor olmasıdır

  (Ahmed ŞAHİN)

 3. sahabeyolunda
  Üye
  dua tevekkül teslimiyet mevla hayırlısını iste ...

 4. Misafir
  Ben cevapların hiçbirine katılmıyorum...allah kuranda "evlenin " demiyor "aranızda bekarlarınız varsa onları evlendirin " emri ilahisi var....ve insanlar birilerinin evliliğine sebep olmak istemiyor...onun günahına ortak olmayı tercih ediyorlar...çünkü zamanımızda zinanın çokluğu insanların zinaya düskünlügünden değil, Müslümanların evlendirme gibi bir sorumlulugu görmezden gelip başından savarak ustune düşen görevi yapmamasindan olduğunu düşüyorum

+ Yorum Gönder
iş bulamıyorum kısmetim mi kapalı,  Allahım haksızlığa uğradım bütün kapılar yüzüme kapandı,  iş bulamıyorum kısmetim kapalı