+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kalbin mühürlenmesi nedir nasıl olur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kalbin mühürlenmesi nedir nasıl olur?

  Sual: Arkadaşlar ben bi kaç ay önce ateist bir siteye girdim ndan sonra dinimizi sorguamaya başladım,o zaman anladım ki ben takidi iman yapıyrmuşum.Ama vesvese yerleşti bir kere bir ateistlerin söylediklerini okudum bir kuran ayetlerini kafam çok karıştı söylemekten ne kadar utansam da Allaha ilgili şüpheler gelmeye başladı ve sanki yerleştir yüreiğime bir türlü eskisi gibi olamıyorum,kalbimin mühürlenmesinden korkuyorum,ya ben ne yapacam bu bana bir ceza mı arkadaşlar kafayı yiyecem yardım edin,kalbim mühürlendiyse de benim yüzümden,ama kaffamdaki düşüncelerdn kurtulmak için de araştırma yapmam lazımdı ateist sitelere girdim diye bana bu ceza mı arkadaşlar ben cehennemlik miyim ya,ya yaşamak istemiyorum mecalim kalmadı pisikolojim alt üst ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Kalbin mühürlenmesi nedir nasıl olur?


  Reklam  Cevap: Samimi tevbe et, Allah hem affeder hem kafanı bu gibi düşüncelerden temizler.
  __________________________________________________ _____________

  Kalbe mühür vurulması nedir?
  Kalbe mühür vurulmasının aşamaları nelerdir?
  Kalbine mühür vurulan bir kişi mühürü açtırmak için ne yapması gerekir?
  Kalbine mühür vurulan kişi mürted mi sayılır?
  Tekrar iman etmesi, Hakk'ı bulması mümkünmüdür?
  Kur`anda pekçok ayette geçen "kalplerin mühürlenmesi" ne demektir?
  Kalbi mühürlenen bir insan, iman etmemekten nasıl sorumlu tutulabilir?

  Kalp mühürlenmesi, bir kalbin küfür ve isyanla katılaşmak ve kararmak suretiyle imanı kabul edemez hale gelmesi şeklinde tarif edilir.

  Allah Resulü (asm.) buyururlar ki: Her günah ile kalpte bir siyah nokta meydana gelir.

  Bir ayet-i kerimede de “Allah kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz; bundan başkasını (sair günahları) dilediği kimse için bağışlar.” (Nisa Sûresi, 48) buyrulur. Bu hadis-i şeriften ve âyet-i kerimeden anladığımıza göre, kalbi karartan en büyük siyahlık şirk, yani Allah’a ortak koşmaktır. Bir insan, şirki dava eder ve bu hususta müminlerle mücadeleye girişirse, her geçen gün kalbindeki bu siyahlık daha da koyulaşır ve genişlenir. Git gide bütün kalbi sarar. Artık o insanın iman ve tevhidi kabul etmesi âdeta imkânsız hale gelir. Nur müellifinin ifadesiyle, “Salâh ve hayrı kabule liyakati kalmaz.”

  İşte sözü edilen âyet-i kerime, Allah Resûlüne (asm.) cephe alan, onunla mücadele eden müşrikler hakkında nâzil olmuştur. Ve o müşriklerin kalplerinde şirkin tam hâkimiyet kurması ve tevhide yer kalmaması, “kalp mühürlenmesi” şeklinde ifade edilmiştir.

  İşte kendilerine hidayet kapısı kapananlar, bu noktaya varan müşriklerdir. Yoksa günah işleyen, zulüm eden yahut şirke giren her kişi için hidayet kapısının kapanması söz konusu değil. Aksi halde, asr-ı saadette, daha önce putlara tapan on binlerce insanın İslâm’a girmelerini nasıl izah edeceğiz?!..

  Şirke giren her insanın kalbi mühürlenseydi, hiçbir müşrikin Müslüman olamaması gerekirdi. Demek ki, kalbi mühürlenenler, tevhide dönmeleri imkânsız hâle gelenlerdir.

  Ve onlar, bu çukura kendi iradelerini yanlış kullanarak düşüyorlar.

  Çok önemli bir noktaya da kısaca değinmek isteriz: Nur Külliyatında küfür iki kısımda incelenir: Adem-i kabul ve kabul-ü adem. Adem-i kabul, yani “iman hakikatlerini kabul etmeme” hakkında “Bir lâkaydlıktır, bir göz kapamaktır ve cahilane bir hükümsüzlüktür.” denilir. Kabul-ü ademde ise küfrü dava etmek ve batıl itikadını ispata çalışmak söz konusudur. Bu ikinci gurup, küfür cephesinde yer alarak iman ehliyle mücadele ederler. İşte kalp mühürlenmesi, daha çok, bunlar için söz konusudur. Daha çok diyoruz, çünkü bu insanlardan da, az da olsa, hidayete erenler, İslamı seçenler çıkmaktadır.

  İlave bilgi için tıklayınız:

  Zira Allah onların kalblerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözlerinde de perde vardır ve büyük azab onlar içindir(Bakara Suesi,2/7), ayetine göre, kişileri kâfir yapan Tanrı'dır, öyleyse kafirin ne suçu vardır?

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 3. Misafir
  sev gili kardesim bendede aynı sorun 2yıl oldu birtürlü anlaya mıyorum sanki kalbim tas oldu gögsümde oturuyor ama sasırdıgım birseyvar hala inkar etmi yorum bilakis günah islemekten korkuyorum sirk ve allah adına yalan uydurmak gibi mesala aynen benimde psikolejim bozzuldu lanetlendigimi sanıyorum nekadar yönelsemde birtürlü ibadet ede miyorum kafam karma karısık birtürlü anlaya mıyorum buderdi yasayan yalnızca sendilsin üzülme insallah birgün bizde affoluruz

 4. Misafir
  Arkadaşlar dini sorgulamak için araştırma yapmak günah değil. Sadece sorgularken dikkat edilmesi gereken şeyler var, hani inanç meselesi öyle bi şey ki siz birini sevidiğinize inanırsanız onun küöçük hatalarını görmezsiniz ve seversizniz sevmezseniz hiç sevmezsiniz. Çünkü onu sevdiğinize kendinizi inandırırsınız. Allah hepimize kendine olan sevgisinden vermiştir biraz arayarak onu bulmak önemli hem araştrımadan dini bilmek daha kötü çünkü ateistlerle biraz konuşunca fikirlerimiz çok çabuk değişebilir. Allah affedicidir hani sen bilmediğin için sorgulamaya başladın biraz mantıklı gelmedi ama onlar inanmayanlar için mantıklı hani farklı bakış açılarından bak anlarsın. Eğer Allah olmasaydı öteki dünya olmasaydı bu dünyanın adaletsiz olduğunu bilerek kim yaşamak isterdi mantıklı düşününce öbür dünyanın ve bir Yaratıcının olduğunun farkına varırsın

 5. Misafir
  Kardeslerim yaradilisiniza bakin elinize ayaginiza yuzunuze hepsi en guzel sekilde yaratilmis.Gozunun ustunde kirpik var koruyucu onun ustunde kasin var agzin var yemek yiyebilecegin kadar ellerinde parmaklarindan bir tane dahi olmadigini dusun ve daha niceleri tum bundan tesaduf olabilirmi sadece bir kurdanin bile yapimcisi var bu kadar mukemmel bir sekilde yaratilmissin iste vesveseden kurtulmak icin risalei nur kulliyati ondan sonra Omer Nesefi Akaidi okuyabilirsiniz. Vesveseyi dusunmemeye calisin. Allah yardimcimiz olsun...

 6. beytullah
  Üye
  ço şükür sadece ben değilmişim .arkadaşım bnde senin durumundayım ama ateistlerin cahilliği aşikar sen niye bu kadar etkilendiinki bnde de pis düşünceler var ama vesvese cinsinden ateistleri bile susturduğum oldu ama vesvese ya insanı kemiriyor.

 7. Misafir
  Kardeşim hayal hanem, sözler köşkü gibi yerleri takip et üstelik kalp öyle kolay kapanmaz kaç kişi gördüm Allaha isyan etmiş küfür etmiş de müslüman olmus. Benim kalbim artik kilitlendi diyerek asla pes etme namazını kil ve Allaha dua et Allahım bana kendininoyle bir yanıttır ki senin sevginden elinin tersiyle herşeyi itebilieyim gibisinden.

+ Yorum Gönder
kalp mühürlenmesi belirtileri