+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Üzerine okunmuş gıdaları yemenin dinimizdeki yeri nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Üzerine okunmuş gıdaları yemenin dinimizdeki yeri nedir?


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Üzerine okunmuş gıdaları yemenin dinimizdeki yeri nedir?


  Reklam  Cevap: Bu tür muskaların sahih sünnete yeri olmadığında şüphe yoktur. Özellikle, çalışkanlar ile tembellerin; zeki olanlarla zeki olmayanların durumunu ortaya koymak için yapılan imtihanlarda böyle kısa yoldan köşeyi dönmek için yapılacak bu tür tedbirlerin değeri de yoktur.

  Ancak ayetlerin şifa kaynağı olduğuna dair Kur’an ayetleri vardır. (bk. Yunus, 10/57; İsra, 17/82)

  Bu gibi ayet ve bazı hadis rivayetlerine baktığımızda, Kur’an’ın ve Hz. Peygamberin öğrettiği bazı duaların maddi- manevi sıkıntılara şifa kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

  Bu sebeple, Kur’an’ın bazı ayetlerini veya resulullah’ın bazı dualarınıilgili bazı sıkıntıların giderilmesine vesile olması için yazılması, yiyecek veya içeceklere okunmak suretiyle bir vesile yapılmasında bir sakınca yoktur.

  Bu konuda ehl-i sünnet alimlerinin, değişik hadis rivayetlerine dayanarak bunu benimsedikleri bilinmektedir. (Misal olarak, eş-Şeyh Ahmed b. Mahmud ed-Dîbî’nin er-Rukiyyu’ş-Şeriyetu bil-Ku’ani ve’l-Ediyeti’n-Nebeviye -Cidde/1414-adlı eserine bakılabilir.)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder