+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Birileri hakkında kötü düşünmek kul hakkı mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Birileri hakkında kötü düşünmek kul hakkı mıdır?

  Sual: S.aleykum arkadaslar ben 13 yasındayken bırılerının hakkında kötü düşündüğümü hatırlıyorum sımdıkı aklım olsa yapmam, kul hakkına girmişmiyimdir? Tesekkurler ? 2. YakarıS
  Devamlı Üye

  Cevap: Birileri hakkında kötü düşünmek kul hakkı mıdır?


  Reklam  Cevap: Herhangi bir kimse hakkında kesin olarak bir şey bilmeden, o kimseyi kötü bilmek ve öyle karar vermek, kötü huylardandır. Böyle düşünmek, haramdır ve büyük günahlardandır. Zira Kur'an-ı kerimde bir âyet-i kerimede mealen; (Ey iman edenler, suizan etmekten kendinizi koruyun! Zannetmenin bazısı günahtır) buyurulmaktadır.

  Resulullah efendimiz de bir hadis-i şeriflerinde; (Suizan etmeyiniz! Suizan, yanlış karar vermeye sebep olur. İnsanların gizli şeylerini araştırmayınız, kusurlarını görmeyiniz, münakaşa, haset ve düşmanlık etmeyiniz, birbirinizi çekiştirmeyiniz, kardeş gibi birbirinizi seviniz! Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, yardım eder. Onu kendinden aşağı görmez) buyurmuşlardır.

  Herhangi bir Müslümanın günah işlediğini zannetmek, muhakkak o yapmıştır veya zaten ondan böyle şeyler beklenirdi gibi zan ve tahminlerde bulunmak, suizan olur ki, büyük günahlardandır. Böyle günahlar yalnız tevbe etmekle affolmaz. Zira bu gibi günahlara kul hakkı da girmektedir. Bunun için tevbe ile beraber, helalleşmek de lazımdır. Kalbe gelen bazı kötü düşüncelere uygun olarak söz söylenmedikçe veya hareket edilmedikçe suizan olmaz.


+ Yorum Gönder
biri hakkinda kotu dusunmek