Konusunu Oylayın.: Siğil tedavi yöntemleri nelerdir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Siğil tedavi yöntemleri nelerdir?
 1. 16.Haziran.2013, 18:05
  1
  Misafir

  Siğil tedavi yöntemleri nelerdir?


  Siğil tedavi yöntemleri nelerdir? Mumsema siğil tedavi yöntemleri


 2. 16.Haziran.2013, 18:05
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  siğil tedavi yöntemleri

 3. 16.Haziran.2013, 21:47
  2
  jerusselam
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 25.Şubat.2013
  Üye No: 100353
  Mesaj Sayısı: 4,148
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 42

  Cevap: Siğil tedavi yöntemleri nelerdir?
  Siğil tedavi yöntemleri nelerdir?  Genital Siğil Nasıl Tedavi Edilir?
  Genital siğillerin tedavisinde çeşitli tekniklerden yararlanılabilir. Siğillerin üzerine ilaçlı kremler sürülebilir, Kriyoterapi denilen soğuk tedavi ile siğiller dondurarak tedavi edilebilir. Lazer ya da elektrikli alet (elektro koter) yardımı ile de siğiller bir bir yok edilebilir.
  Siğillere açık ameliyat uygulandığında ise siğiller “bisturi” yardımı ile birer birer temizlenir. Tedavideki esas hedef, siğillerin ve bulunduğu taban dokunun tamamen yok edilmesidir. Bütünüyle denatüre edilerek lezyonlu bölgedeki tüm hücrelerin öldürülmesidir.

  İlaç Tedavisi Yerine Hangi Tedaviler Uygulanabilir?

  Burada bir bir en küçük siğillere kadar muhtemel tüm noktaların tahrip edilmesi söz konusudur. Zorlu, maliyetli ve uzun süreli bir ilaç tedavisi yerine kriyoterapi (siğillerin dondurulması), lazer veya cerrahi tedavi alternatifleri değerlendirilebilir.
  Bu tedavi yöntemlerinde siğillerin sayıları ve lokalizasyonu göz önüne alınarak seans sürelerinde farklılıklar olabilir. Bu işlem bir seanstan birkaç seansa kadar uzayabilir. Tedavide çoğunlukla olumlu sonuçlar alınmasına rağmen çok sayıda cinsel eşi olan kişilerde bu durumun tekrarlama ihtimali yüksektir. Hastan bu riski bilmesi ve gerekli önlemleri almalıdır.

  Genital Siğil Neden Tedavi Edilmelidir?

  Tüm hastalıklarda olduğu gibi genital siğillerin tedavisinde de erken teşhis ve tedavi son derece önemli. Hem bayanları hem de erkekleri tehdit eden bu siğiller, bulaşıcı ve hızla yayılan yapıdadırlar. Dolayısıyla başlangıçta bir iki tane olan siğil sayısı kısa zaman içinde çok daha fazla sayılara ulaşacaktır. Bu nedenle problem çok kısa süreli bir tedaviyle aşılacak haldeyken, siğillerin çoğalmasıyla birlikte daha zorlu ve uzun bir tedavi gerekebilir. Aynı zamanda bu durum estetik ve fonksiyonel sorunlar da doğurabilmektedir.

  Tedavi Edilmeyen Genital Siğiller Ne Tür Sorunlar Doğurur?

  Eğer genital siğiller tedavi edilmezse, virüs taşıyan ve lezyonlu olan kişinin cinsel ilişki yaşadığı tüm partnerlerine bu virüs bulaşır. Bir süre sonra hızla yayılma eğiliminde olan bu siğillerin sayıları çoğalıp yara dokusu büyüyeceğinden tedavisi daha zorlaşacaktır.
  Penis ve cilt dokusu tamamen siğille kaplanmış olan hastalarımız var. Bunların tedavisinde penis cildini bütünüyle alıyoruz. Dolayısı ile genital siğil tedavisinin ihmalinin sonu çok büyük ameliyatlara kadar varabiliyor.
  Toplumda Görülme Sıklığı Nedir?
  Genital siğiller, Amerika Birleşik Devletleri’nde toplumun %1’inde rastlanan ve en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Tahminlere göre her yıl 6 milyonu aşkın kişi HPV virüsüyle enfekte olur. Son 20 yılda hastalığın görülme sıklığı 4 kat kadar artış göstermiştir. En sık görüldüğü yaşlar, 17- 33 yaşlarıdır. Hem kadın hem erkekte görülmesine rağmen erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır.  Nasıl Belirtiler Verir?

  Genital siğiller genellikle bir sorun yaratmazlar. Çoğunlukla tek bir siğil şeklinde değil, fazla sayıda ve birden fazla bölgelerde oluşur. Oluşan bu lezyonlar kendi kendilerine gerileyebilecekleri gibi sabit kalabilir ya da artış gösterebilirler.
  Genital siğiller sıklıkla penis, dış genital, vajina, rahim ağzı (serviks), perine ve makat çevresinde görülür. Ciltten kabarık veya düz yüzeyli olabilen karnabahar görünümünde yapılardır. Yüzeyleri düzgün olabileceği gibi pürüzlü de olabilir. Bir veya birden fazla sayıda çeşitli büyüklüklerde görülebilirler. Ten renginden kahverengiye kadar değişik tonlarda renklerde görülebilirler (pembemsi, grimsi vb.).
  Genital siğiller fiziksel olarak genellikle ufak, ten renginde grimsi, beyaz veya pembemsi renklerde görülür. Şekil itibariyle karnabahar görünümündedir. Çoğunlukla ince, esnek ve yumuşak kitlelerdir. Bazı siğiller ise çok küçük ve yüzeyleri düz olduğundan fark edilemeyebilirler. Hem kadını hem de erkeği tehdit eden genital siğiller, kadınlarda; vulva, rahim ağzı, vajina içi, anüs etrafı ve üretra (idrar yolu) civarında gelişirken erkeklerde ise penis üzerinde, skrotum üzerinde, anüs etrafında ve nadiren de üretra içinde gelişirler.
  Nasıl bulaşır?
  Genital siğiller, HPV virüsünü taşıyan kişinin cinsel temasta bulunduğu partnerine bulaşır. Bu temas çok kısa süreli olsa dahi, virüsün bulaşması için yeterlidir. Ancak enfeksiyon alındıktan sonra siğil gelişimi bir süre gizli kalır. Belli bir zaman sonra enfeksiyon gelişerek hastalığı belirginleştirir. Bunlardan 2/3’ünde ortalama 3 ay içinde lezyonlar ortaya çıkar. Fakat siğiller tamamen yok edildikten sonra muhtemel bulaştırıcılık konusunda henüz net bilgiler mevcut değil.
  Yani siğiller varken bulaşma olabildiği gibi, hiçbir siğil görülmezken de söz konusu bulaşma gerçekleşebiliyor. Siğillerin ellenip, koparılması ile doğrudan elle bulaşma veya eşyalar aracılığıyla bulaşma gerçekleşebilir.
  Şayet genital siğilleriniz var ve hamile kalmayı düşünüyorsanız, hamilelik öncesinde tedavi görmelisiniz. Gebelik sürecinde siğiller büyümeye eğilimlidir. HPV virüsünün bebeği etkilemesi ender rastlansa da doğum esnasında doğum kanalından geçen bebeğin bu virüsü kapma ihtimali vardır. Bu durum bebeğin solunum yolunda lezyon oluşturabilir.
  Genital bölgede siğil oluşturan HPV tipleri ile vücudun diğer bölgelerinde enfeksiyona yol açan tipler birbirlerinden farklıdır. Dolayısı ise el veya ayaklardaki siğiller ile temas edilmesi genital siğilleri oluşturmaz.

  Hastalığın Tanısı Nasıl Konur?

  Tanı çoğunlukla klinik bulgular doğrultusunda konur. Hastanın hikayesi dinlendikten sonra hekim tarafından muayene edilir. Hastalığa dair şüpheli bulgulara rastlanması halinde, cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar için gerekli tüm testler yapılmalıdır. Tedaviye cevap vermeyen dirençli olguların immunosupresyon (bağışıklık sisteminin baskılanması) yönünden incelenmesine gerek görülebilir.
  Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır?
  Mevcut tedavi yöntemleri ile HPV’ nin tamamen yok edilmesi mümkün değildir. Genital siğiller için kullanılan birçok tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemler ile yalnızca görülebilen siğiller yok edilebilir. Bu şekilde cinsel eşe enfeksiyon bulaştırma riski büyük ölçüde azaltılmış olur. Ayrıca estetik ve fonksiyonel olumsuzluklar da ortadan kaldırılır.
  Uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesinde, siğillerin sayısı, büyüklüğü, şekli gibi birçok faktör etkilidir. Tüm bu faktörler değerlendirildikten sonra hasta için en uygun tedavi şekli uygulanır. Hekimin uyguladığı tedaviler haricinde hastanın kendisinin uygulayabileceği krem tedavileri de vardır.
  Bunların dışında Kriyoterapi (siğillerin dondurulması), elektro koterizasyon (elektrikli aletle siğillerin tahrip edilmesi), kürtaj, cerrahi olarak çıkarma, CO2 lazer tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ayrıca hastanın bağışıklık sistemini düzenleyerek tedavi edilmesi de sağlanabilir.
  Triklorasetik asit, podofilin ve podofilox uygulamaları, anti viral etkili interferon enjeksiyonları, imiquimod krem ve 5-Fluorourasil uygulamaları, hastanın kişisel olarak değerlendirilmesi ile uygulanabilecek diğer tedavi yöntemlerindendir.
  Ayrıca genital siğillerin cinsel geçişli olması sebebiyle hastanın eşi de mutlaka muayene edilmeli ve bulgular doğrultusunda gerekli tedavi uygulanmalıdır.
  Prognozu (Hastalığın Seyri) Nasıldır?

  Genital siğil tedavisinde çoğunlukla başarılı sonuçlar alınsa da bazı kişilerde bir süre sonra yeniden tekrarlayabiliyor. Siğillerin varlığı halinde HPV’ nin aktif olduğu kabul edilir. Siğillerin tamamen yok edilse bile virüs deri hücreleri içinde gizlenir. Bu halde yine muhtemel bir bulaşıcılık söz konusudur. Çoğunlukla güçlü bağışıklık sistemi ile bu virüs bir süre sonra yok olabilir.
  HPV’ nin bazı tiplerinin kanserojen etkisi olduğu bilinmeli ve hastalar bu konuda bilinçlendirilmelidir. Eşlerinde genital siğil olan kadınların rahim ağzı kanseri veya kanser öncesi belirtilerin takibi için doktorun önerdiği periyotlarda düzenli olarak Pap Smear testi yapmaları gerekir.
  Enfeksiyondan Nasıl Korunulur?
  Daha önce de belirttiğimiz gibi genital siğillerde en yüksek risk grubunu çok sayıda cinsel partneri olan kişiler oluşturmaktadır. Tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi genital siğillerde de tek cinsel eşlilik ve prezervatif kullanımı hastalığa karşı önemli ölçüde korur. Bunların yanı sıra hastalığın tamamen engellenmesi veya ortadan kaldırılması söz konusu değildir. Spermi sitlerin ya da hormonal doğum kontrol yöntemlerinin HPV virüsüne karşı koruyucu etkileri bulunmamaktadır.
  Aşısı Var Mı?
  HPV nin alt tiplerinden 6, 11, 16 ve 18’ karşı geliştirilen aşı 2006 yılının Haziran ayında FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) tarafından genital siğiller, kadınlarda rahim ağzı kanseri ve HPV ye bağlı diğer hastalıkların önlenmesi açısından onay verilmiştir. Aşı 9 ile 26 yaş arası genç kız ve kadınlar için tavsiye edilmektedir.
 4. 16.Haziran.2013, 21:47
  2
  Devamlı Üye  Siğil tedavi yöntemleri nelerdir?  Genital Siğil Nasıl Tedavi Edilir?
  Genital siğillerin tedavisinde çeşitli tekniklerden yararlanılabilir. Siğillerin üzerine ilaçlı kremler sürülebilir, Kriyoterapi denilen soğuk tedavi ile siğiller dondurarak tedavi edilebilir. Lazer ya da elektrikli alet (elektro koter) yardımı ile de siğiller bir bir yok edilebilir.
  Siğillere açık ameliyat uygulandığında ise siğiller “bisturi” yardımı ile birer birer temizlenir. Tedavideki esas hedef, siğillerin ve bulunduğu taban dokunun tamamen yok edilmesidir. Bütünüyle denatüre edilerek lezyonlu bölgedeki tüm hücrelerin öldürülmesidir.

  İlaç Tedavisi Yerine Hangi Tedaviler Uygulanabilir?

  Burada bir bir en küçük siğillere kadar muhtemel tüm noktaların tahrip edilmesi söz konusudur. Zorlu, maliyetli ve uzun süreli bir ilaç tedavisi yerine kriyoterapi (siğillerin dondurulması), lazer veya cerrahi tedavi alternatifleri değerlendirilebilir.
  Bu tedavi yöntemlerinde siğillerin sayıları ve lokalizasyonu göz önüne alınarak seans sürelerinde farklılıklar olabilir. Bu işlem bir seanstan birkaç seansa kadar uzayabilir. Tedavide çoğunlukla olumlu sonuçlar alınmasına rağmen çok sayıda cinsel eşi olan kişilerde bu durumun tekrarlama ihtimali yüksektir. Hastan bu riski bilmesi ve gerekli önlemleri almalıdır.

  Genital Siğil Neden Tedavi Edilmelidir?

  Tüm hastalıklarda olduğu gibi genital siğillerin tedavisinde de erken teşhis ve tedavi son derece önemli. Hem bayanları hem de erkekleri tehdit eden bu siğiller, bulaşıcı ve hızla yayılan yapıdadırlar. Dolayısıyla başlangıçta bir iki tane olan siğil sayısı kısa zaman içinde çok daha fazla sayılara ulaşacaktır. Bu nedenle problem çok kısa süreli bir tedaviyle aşılacak haldeyken, siğillerin çoğalmasıyla birlikte daha zorlu ve uzun bir tedavi gerekebilir. Aynı zamanda bu durum estetik ve fonksiyonel sorunlar da doğurabilmektedir.

  Tedavi Edilmeyen Genital Siğiller Ne Tür Sorunlar Doğurur?

  Eğer genital siğiller tedavi edilmezse, virüs taşıyan ve lezyonlu olan kişinin cinsel ilişki yaşadığı tüm partnerlerine bu virüs bulaşır. Bir süre sonra hızla yayılma eğiliminde olan bu siğillerin sayıları çoğalıp yara dokusu büyüyeceğinden tedavisi daha zorlaşacaktır.
  Penis ve cilt dokusu tamamen siğille kaplanmış olan hastalarımız var. Bunların tedavisinde penis cildini bütünüyle alıyoruz. Dolayısı ile genital siğil tedavisinin ihmalinin sonu çok büyük ameliyatlara kadar varabiliyor.
  Toplumda Görülme Sıklığı Nedir?
  Genital siğiller, Amerika Birleşik Devletleri’nde toplumun %1’inde rastlanan ve en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Tahminlere göre her yıl 6 milyonu aşkın kişi HPV virüsüyle enfekte olur. Son 20 yılda hastalığın görülme sıklığı 4 kat kadar artış göstermiştir. En sık görüldüğü yaşlar, 17- 33 yaşlarıdır. Hem kadın hem erkekte görülmesine rağmen erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır.  Nasıl Belirtiler Verir?

  Genital siğiller genellikle bir sorun yaratmazlar. Çoğunlukla tek bir siğil şeklinde değil, fazla sayıda ve birden fazla bölgelerde oluşur. Oluşan bu lezyonlar kendi kendilerine gerileyebilecekleri gibi sabit kalabilir ya da artış gösterebilirler.
  Genital siğiller sıklıkla penis, dış genital, vajina, rahim ağzı (serviks), perine ve makat çevresinde görülür. Ciltten kabarık veya düz yüzeyli olabilen karnabahar görünümünde yapılardır. Yüzeyleri düzgün olabileceği gibi pürüzlü de olabilir. Bir veya birden fazla sayıda çeşitli büyüklüklerde görülebilirler. Ten renginden kahverengiye kadar değişik tonlarda renklerde görülebilirler (pembemsi, grimsi vb.).
  Genital siğiller fiziksel olarak genellikle ufak, ten renginde grimsi, beyaz veya pembemsi renklerde görülür. Şekil itibariyle karnabahar görünümündedir. Çoğunlukla ince, esnek ve yumuşak kitlelerdir. Bazı siğiller ise çok küçük ve yüzeyleri düz olduğundan fark edilemeyebilirler. Hem kadını hem de erkeği tehdit eden genital siğiller, kadınlarda; vulva, rahim ağzı, vajina içi, anüs etrafı ve üretra (idrar yolu) civarında gelişirken erkeklerde ise penis üzerinde, skrotum üzerinde, anüs etrafında ve nadiren de üretra içinde gelişirler.
  Nasıl bulaşır?
  Genital siğiller, HPV virüsünü taşıyan kişinin cinsel temasta bulunduğu partnerine bulaşır. Bu temas çok kısa süreli olsa dahi, virüsün bulaşması için yeterlidir. Ancak enfeksiyon alındıktan sonra siğil gelişimi bir süre gizli kalır. Belli bir zaman sonra enfeksiyon gelişerek hastalığı belirginleştirir. Bunlardan 2/3’ünde ortalama 3 ay içinde lezyonlar ortaya çıkar. Fakat siğiller tamamen yok edildikten sonra muhtemel bulaştırıcılık konusunda henüz net bilgiler mevcut değil.
  Yani siğiller varken bulaşma olabildiği gibi, hiçbir siğil görülmezken de söz konusu bulaşma gerçekleşebiliyor. Siğillerin ellenip, koparılması ile doğrudan elle bulaşma veya eşyalar aracılığıyla bulaşma gerçekleşebilir.
  Şayet genital siğilleriniz var ve hamile kalmayı düşünüyorsanız, hamilelik öncesinde tedavi görmelisiniz. Gebelik sürecinde siğiller büyümeye eğilimlidir. HPV virüsünün bebeği etkilemesi ender rastlansa da doğum esnasında doğum kanalından geçen bebeğin bu virüsü kapma ihtimali vardır. Bu durum bebeğin solunum yolunda lezyon oluşturabilir.
  Genital bölgede siğil oluşturan HPV tipleri ile vücudun diğer bölgelerinde enfeksiyona yol açan tipler birbirlerinden farklıdır. Dolayısı ise el veya ayaklardaki siğiller ile temas edilmesi genital siğilleri oluşturmaz.

  Hastalığın Tanısı Nasıl Konur?

  Tanı çoğunlukla klinik bulgular doğrultusunda konur. Hastanın hikayesi dinlendikten sonra hekim tarafından muayene edilir. Hastalığa dair şüpheli bulgulara rastlanması halinde, cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar için gerekli tüm testler yapılmalıdır. Tedaviye cevap vermeyen dirençli olguların immunosupresyon (bağışıklık sisteminin baskılanması) yönünden incelenmesine gerek görülebilir.
  Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır?
  Mevcut tedavi yöntemleri ile HPV’ nin tamamen yok edilmesi mümkün değildir. Genital siğiller için kullanılan birçok tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemler ile yalnızca görülebilen siğiller yok edilebilir. Bu şekilde cinsel eşe enfeksiyon bulaştırma riski büyük ölçüde azaltılmış olur. Ayrıca estetik ve fonksiyonel olumsuzluklar da ortadan kaldırılır.
  Uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesinde, siğillerin sayısı, büyüklüğü, şekli gibi birçok faktör etkilidir. Tüm bu faktörler değerlendirildikten sonra hasta için en uygun tedavi şekli uygulanır. Hekimin uyguladığı tedaviler haricinde hastanın kendisinin uygulayabileceği krem tedavileri de vardır.
  Bunların dışında Kriyoterapi (siğillerin dondurulması), elektro koterizasyon (elektrikli aletle siğillerin tahrip edilmesi), kürtaj, cerrahi olarak çıkarma, CO2 lazer tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ayrıca hastanın bağışıklık sistemini düzenleyerek tedavi edilmesi de sağlanabilir.
  Triklorasetik asit, podofilin ve podofilox uygulamaları, anti viral etkili interferon enjeksiyonları, imiquimod krem ve 5-Fluorourasil uygulamaları, hastanın kişisel olarak değerlendirilmesi ile uygulanabilecek diğer tedavi yöntemlerindendir.
  Ayrıca genital siğillerin cinsel geçişli olması sebebiyle hastanın eşi de mutlaka muayene edilmeli ve bulgular doğrultusunda gerekli tedavi uygulanmalıdır.
  Prognozu (Hastalığın Seyri) Nasıldır?

  Genital siğil tedavisinde çoğunlukla başarılı sonuçlar alınsa da bazı kişilerde bir süre sonra yeniden tekrarlayabiliyor. Siğillerin varlığı halinde HPV’ nin aktif olduğu kabul edilir. Siğillerin tamamen yok edilse bile virüs deri hücreleri içinde gizlenir. Bu halde yine muhtemel bir bulaşıcılık söz konusudur. Çoğunlukla güçlü bağışıklık sistemi ile bu virüs bir süre sonra yok olabilir.
  HPV’ nin bazı tiplerinin kanserojen etkisi olduğu bilinmeli ve hastalar bu konuda bilinçlendirilmelidir. Eşlerinde genital siğil olan kadınların rahim ağzı kanseri veya kanser öncesi belirtilerin takibi için doktorun önerdiği periyotlarda düzenli olarak Pap Smear testi yapmaları gerekir.
  Enfeksiyondan Nasıl Korunulur?
  Daha önce de belirttiğimiz gibi genital siğillerde en yüksek risk grubunu çok sayıda cinsel partneri olan kişiler oluşturmaktadır. Tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi genital siğillerde de tek cinsel eşlilik ve prezervatif kullanımı hastalığa karşı önemli ölçüde korur. Bunların yanı sıra hastalığın tamamen engellenmesi veya ortadan kaldırılması söz konusu değildir. Spermi sitlerin ya da hormonal doğum kontrol yöntemlerinin HPV virüsüne karşı koruyucu etkileri bulunmamaktadır.
  Aşısı Var Mı?
  HPV nin alt tiplerinden 6, 11, 16 ve 18’ karşı geliştirilen aşı 2006 yılının Haziran ayında FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) tarafından genital siğiller, kadınlarda rahim ağzı kanseri ve HPV ye bağlı diğer hastalıkların önlenmesi açısından onay verilmiştir. Aşı 9 ile 26 yaş arası genç kız ve kadınlar için tavsiye edilmektedir.


+ Yorum Gönder