+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İstibra nasıl yapılır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İstibra nasıl yapılır?

  Sual: Arkadaşlar Benim İstibra Yöntemim Şu Doğru Yapıyormuyum Hiç Bir Bilgim Yok.

  İlk Önce Tuvalete Giriyorum KüçüK Abdesten Sonra Tuvaletten Çıkıp 5 Yada 10 Dk Yürüyorum Ondan Sonra Tekrar Tuvalete Gidip Avret Bölgemi Yıkıyorum .

  Not : Elbiseye Yada Bedene İdrar Damlaması Namazı Engellermii ! ? 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: İstibra nasıl yapılır?


  Reklam  Cevap: İstibra nasıl yapılır ve elbiseye idrar damlaması namaza mani olur mu?
  Sorunun Detayı
  Ben tuvaletten çıktıktan sonra belli adım attıktan sonra abdestimi alıyorum fakat daha sonra bir damla idrar geldiğini hissediyorum. Bu durumda abdestimi yenilemem gerekiyormu ve o iç çamaşırımı değiştirmek zorundamıyım eğer avuç içi kadar olmadıysa idrar bulaşan o iç çamaşırı ile abdest alıp namaz kılabilirmiyim?
  Küçük abdestten sonra akıntı ve sızıntının kesilmesine denir ki; bunu yapmak vaciptir. İstibrayı, istincadan önce yapmak abdest ve namazın sıhhatli olabilmesi için gereklidir. Fakat istincadan sonrada yapılır. Her insanda, küçük abdestten sonra akıntı olur. Bu akıntı bazı insanlarda çok kısa zamanda kesilirken, bazı insanlarda da uzun zaman devam etmektedir. Herkes kendi durumunu bildiği için, akıntısının sonunu iyice almalı, istincayı sonra yapmalıdır. İstibrayı tam bitirmeden abdest alınırsa, abdestten sonra gelecek olan akıntı abdesti bozar. Akıntının sonunu almak için yürümek, hareket etmek, öksürmek, ayakları hareket ettirmek, yatmak ve beklemek gibi tedbirlere başvurulmalıdır. Kadınlara istibra icap etmez. Bir müddet beklemeleri onlar için kâfidir. Yoksa abdest aldıktan sonra bir akıntı olursa abdest bozulur ve abdestsiz namaz kılınmış olur. Onun içinde uhrevi azabı gerektirir. Zira Rasûlullah "Kabir azabının çoğu küçük abdesttendir" buyurmaktadır. (İbn Mace, Taharet, 26)

  İstibra yapmak kanallarda kalan idrarın boşalmasını sağlamaktır. Bu idrarda birkaç damla kadardır. Dolayısıyle elbiseye veya bedene değmesinden dolayı namaza engel teşkil etmez.

  Elbette idrar damlayan yıkamak veya kağıt kullanarak damlayı elbiseye bulaştırmamak daha güzeldir. Ama idrar damladı diye namazı terk etmek, hiç doğru değildir.

  Tuvaletten sonra kanallarda kalan sıvı zaten yavaş yavaş çıkacaktır. Bunun için aşırı bir hoplama zıplama yapmaya gerek yoktur. Hafifi bir gezinti ve dolaşma yeterlidir. Şöyle otuz - kırk adımlık bir gezinti yeterlidir. Eğer istibra yapmadan abdest alıyorsak o zaman kalan idrar dışarı çıkıp, abdestimizi bozabilir. İstibra yaparken aşırılıkta hoş değildir.

  Namaza mani olan necaset miktarı hakkında bilgi almak için tıklayınız...
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder