Konusunu Oylayın.: İslam ile ilgili sorular ve cevaplar

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi
İslam ile ilgili sorular ve cevaplar
 1. 10.Haziran.2013, 20:50
  1
  Misafir

  İslam Dini hakkında sorular


  İslam Dini hakkında sorular Mumsema islami sorularla islamiyet islam dini hakkında sorular

  islam ile ilgili sorular ve cevaplar lazım yardımcı olur musunuz


 2. 10.Haziran.2013, 20:50
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  islami sorularla islamiyet islam dini hakkında sorular

  islam ile ilgili sorular ve cevaplar lazım yardımcı olur musunuz

 3. 26.Haziran.2013, 16:46
  2
  Muhammed
  الله اكبر

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 16.Haziran.2010
  Üye No: 76755
  Mesaj Sayısı: 7,668
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Yaş: 28
  Bulunduğu yer: Türkiye

  Cevap: Islam ile ilgili sorular ve cevaplar
  Sahabeler ile ilgili sorular

  Soru 1 : Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'i hayatında, müslüman olarak görüp ve müslüman olarak vefat eden mübarek insanlara ne ad verilir?

  Cevap : Sahabe.

  Soru 2 : Tabiin kime denir?

  Cevap : Sahabeleri gören kimseye tabiin denir.

  Soru 3 : Tebeut Tabiin kimlere denir?

  Cevap : Tabiini gören kimselerdir.

  Soru 4 : Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in zamanında yaşadığı halde Efendimiz (s.a.v.)'i görme şerefine nail olmayan insanlara ne ad verilir? (Veysel Karani ve Habeş kralı Necaşi gibi)

  Cevap : Muhadram.

  Soru 5 : Hulefai Raşidin kime denir sırasıyla sayınız?

  Cevap : Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'den sonra halifelik yapan dört halifeye denir.
  a- Hz. Ebu Bekir b- Hz. Ömer c- Hz. Osman d- Hz. Ali (r.a.)

  Soru 6 : Aşerei mübeşşire ne demektir ve kimlerdir.

  Cevap : Yaşarken cennetle müjdelenen on sahabeye denir.
  a- Hz. Ebu Bekir b- Hz. Ömer c- Hz. Osman d- Hz. Ali
  e- Hz. Sad Bin Ebi Vakkas f- Hz. Zeyd Bin Sabit
  g- Hz. Talha Bin Ubeydullah h-Hz. Zübeyr Bin Avvam
  i- Hz. Ebu Ubeyde Bin Cerrah j- Hz. Abdurrahman B. Avf

  Soru 7 : İslam devletini kurmak için Mekke'nin şirk ortamından Medine'ye göç eden Mekkeli müslümanlara ne ad verilir?

  Cevap : Muhacir.

  Soru 8 : Mekke'den göç eden müslümanlara yardım eden, ellerindeki mallarının yarısını veren, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ve ashabını bağrına basan Medineli müslümanlara ne ad verilir?

  Cevap : Ensar.

  Soru 9 : Ashaptan Medine'ye ilk hicret eden sahabe kimdir?

  Cevap : Ebu Seleme (Abdullah)

  Soru 10: İslamın ilk şehidi ve şehidesi bir karı-kocadır.Kimdir bu İslamın ilk kadın ve erkek şehitleri?

  Cevap : Yasir ve eşi Sümeyye hatun.

  Soru 11: Hz. Ali (r.a.) ile Hz. Fatıma (r.anha)'nın küçük oğlu, İslam tarihinin Kerbelaşehidi diye andığı, kendi neslinden gelenlere “Seyyit” denilen, Rasulüllah (s.a.v.)'in torunu kimdir?

  Cevap : Hz. Hüseyin (r.a.)
  Soru 12: En çok hadis rivayet eden sahabedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ona kedileri çok sevdiği için kedilerin babası ismini verdiği 5374 hadis rivayet eden sahabe kimdir?

  Cevap : Ebu Hureyre (r.a.).

  Soru 13: Kur'an'ı Kerim açıktan Mekkelilere hiç okunmamıştı. Peygamberimiz (s.a.v.)'in teklifini kabul eden sahabe olup hiç korkmadan ve çekinmeden Kabe'nin yanına vararak Kur'an'ı Azimüşşan'ın Rahman suresini slogan atarcasına Mekkeli müşriklere okuyan ve Bedir savaşında İslam düşmanı Ebu Cehli öldüren sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Abdullah Bin Mesut (r.a.)

  Soru 14: İslam'ı ilk kabul eden insanlardan olup, kendisine Miraç olayında Rasulüllah (s.a.v.)'in “Bir gecede Kudüs'e oradan da göklere gidip geldiğini söylüyor sen bu işe ne dersin” denildiğinde cevaben: “O söylüyorsa doğrudur” diyerek imanını ortaya koyduğunda kendisine “Sıddık” lakabı verilen ve İslam'ın ilk halifesi olan, Peygamber (s.a.v.)'in sadık dostu ve “Kabre hazırlıksız giden, denize kayıksız açılmış gibidir” diyen sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Ebu Bekir (r.a.)

  Soru 15: Uhut savaşında diğer şehitlerden ayrı bir özelliğe sahip olan, evlendiği gece cihada katılıp cünüp olarak şehit olan, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in ifadesiyle: “Gasilül melaike”
  meleklerin yıkadığı şehit diye adlandırılan, şehitlerin omuzlarında olduğu anlatılan bu şehit kimdir?

  Cevap : Hz. Hanzala (r.a.)

  Soru 16: Medineli ensarların en büyüklerindendir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in devesi hicrette onun evinin önüne çökerek onun misafiri olmuştu. Yaşadığı dönemde İslam'ın tüm savaşlarına katılmış, Hz. Muaviye'nin emri ile Bizans üzerine giden orduda yerini almış 93 yaşında İstanbul (Bizans) seferinde şehit olmuş, seneler sonra mezarı Akşemseddin tarafından bulunmuş adına türbe ve cami inşaat edilmiş ve hala İstanbul'un bir semti ismi ile anılan bu büyük sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Ebu Eyyub El Ensari (r.a.)

  Soru 17: Müşrikken Uhut savaşında İslam ordusunun okçular kısmındaki boşluğundan faydalanıp İslam ordusunu zor durumda bırakan, müslüman olduktan sonra Mute savaşında kazandığı başarı ile Peygamberimiz (s.a.v.)'in kendisine : “O Allah (c.c.)'ın kılıçlarından bir kılıçtır” dediği ömrünü harp meydanlarında geçiren Allah'ın kılıcı (seyfullah) lakabını taşıyan bir sahabedir. Vücudunda kılıç değmedik yer kalmayan, fakat şehitlik nasip olmayan bu komutan sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Halit Bin Velit (r.a.)

  Soru 18: İslam tarihinin kendisine şehitlerin efendisi dediği, Esedullah (Allah'ın Aslanı) lakaplı, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in amcası olan, uhut savaşında Hindin emri ile Vahşi isimli bir kölenin attığı mızrakla şehit olan karnı yarılıp kalbi çıkarılan büyük sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Hamza (r.a.)

  Soru 19: Annesi Hz. Fatıma (r.anha), babası Hz. Ali (r.a.) olan Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in sevgili torunudur. Kendisinin 6 aylık halifelik döneminden sonra halifelik sona erip bu zamandan sonra halifelik adına saltanat başlamıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in bu
  sevgili torununun ismini söyleyiniz?

  Cevap : Hz. Hasan (r.a.)

  Soru 20: Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in ilk eşi ve onun 7 çocuğu olan (Kasım, Tahir, Tayyip, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm ve Fatıma) isimlerindeki evlatlarının annesidir. İslam ümmetinin kadınların hayırlısı olarak bildirdiği ilk zevcesinin ismi nedir?

  Cevap : Hz. Haticetül Kübra (r.anha)

  Soru 21: Müslümanların gizli ibadet ettikleri dönemde arkadaşları ile birlikte Mekke dışına ibadet etmek için giden, ibadet etmeleri müşrikler tarafından rahatsız edilince bir deve kemiğini alarak müşriklerin birinin kafasına vurarak İslam'da ilk kan döken sahabe olmuştur. Aynı zamanda düşmana savaşta ilk oku atan sahabe ünvanını taşıyan ve cennetle müjdelenen kimdir?

  Cevap : Hz. Sad Bin Ebu Vakkas (r.a.).

  Soru 22: Kureyş'in en asil ailesine mensup, haya örneği bir insandır. İlk müslümanlardan olduğu gibi yaşarken cennetle müjdelenmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in ayrı ayrı zamanlarda iki kızı ile evlenmiş olduğu için kendisine “Zinnureyn” (iki nur sahibi) lakabı verilmiş, Habeşistan'a yapılan ilk hicrete iştirak etmiş, İslam'ın üçüncü halifesi olmuş, vahiy katipliği yaptığı gibi 146 hadiste rivayet etmiş olan ve Kur'an okurken şehit edilen kendisinden meleklerin dahi haya ettiği bu büyük sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Osman Bin Avf (r.a.)

  Soru 23: İslam tarihinde Hattabın oğlu olarak bilinen, cennetle müjdelenenlerden ikincisi olduğu gibi İslam'ında ikinci halifesidir. 40.cı müslüman olarak İslam'ı kabul etmiş, cahiliyye
  döneminde kızını diri olarak toprağa gömmüş ama İslam'ı kabulünden sonra ise ruhu karıncayı dahi incitmeyecek kadar incelmiş, halifelik döneminde dünyada bir daha benzeri çok zor yaşanacak adaleti gerçekleştirmiş ve sonunda 63 yaşında iken mecusi bir köle tarafından hançerlenerek şehit edildi. Yüzüğünde “Nasihat isteyene ölüm yeter” yazılı olan adaletin sahibi İslam'ın ikinci halifesi bu sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Ömer-ül Faruk (Ömer Bin Hattab) (r.a.)

  Soru 24: İslamiyet'i kabul ederken “Allah (c.c.) beni yaratırken babam Ebu Talib'e mi sordu ki, ben iman edeceğim zaman ona sorayım” diyen ve kabul eden, Peygamberimiz (s.a.v.)'in amcasının oğlu, İslam'a ilk giren çocuk, cennetle müjdelenenlerden, dört halifenin dördüncüsü, Hz. Fatıma (r.anha) validemizin kocası, Hasan ile Hüseyin (r.a.)'in babası, Allah (c.c.) aslanı lakaplı bu yiğit sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Ali (r.a.)

  Soru 25: Mekke'de ilk kez halkın içersinde “La ilahe İllallah” diyen sahabe kimdir?

  Cevap : Ebu Zer Gifari (r.a.)

  Soru 26: Dünyanın hiç bir yerinde hiç bir zaman mevcut olmamış olan müesseseyi Hz. Ömer (r.a.) kurmuştu. Halk tarafından sorulan meselelerin cevabını ücretsiz olarak veren bir devlet kuruluşu idi. Bir nevi avukatlık olan bu müessesenin konusu halka hizmet, fetvaların sıhhatli olarak insana devlet eli ile (İslam hukukunu) insanın tabi hakkı olanı bildirmekti. Bu müesseselere ne ad verilir?

  Cevap : İfta Mahkemeleri.

  Soru 27: Cömertliği ile tanınan, elindeki tüm hurma bahçesini vakfeden ve bir daha oraya
  girmeyen hatta hanımını dahi bahçe kapısının dışından çağıran, Uhut savaşında iken Efendimiz (s.a.v.)'e fırlatılan oka kolunu siper yaparak çolak kalıp vücudunun bir parçasını da vererek cömertliğini bu noktada da gösteren sahabe kimdir?

  Cevap : Talha Bin Ubeydullah (r.a.)

  Soru 28: Erkam (r.a.)'ın evinde müslüman oldu. Medinelileri eğitmesi için Rasulüllah (s.a.v.)
  tarafından Medine'ye yollandı. Medine'de Müslümanlara ilk defa cemaatla namazı o kıldırdı. Uhut'ta müslümanların sancağını taşırken şehit oldu. Önceden zengin bir ailenin çocuğu iken, müslüman olup şehit edildiğinde vücudunu tam olarak örtecek kadar bir örtüsü dahi olmayan bu sahabe kimdir?

  Cevap : Musab Bin Umeyr (r.a.)

  Soru 29: İslam'ın ilk müslümanları hep onun evinde dinle tanıştılar. Daha müslümanlar 40 olmadan
  gizli toplantı ve ibadetlerini onun evinde yaptılar. İslam onun evinde anlatılmaya, tebliğ
  edilmeye başlandı. Müslümanlar ve İslam tarihi için istisna bir yere sahip olan eviyle anılan bu misafirperver sahabe kimdir?

  Cevap : Erkam Bin Erkam (r.a.)

  Soru 30: İslam'a ilk giren sekiz kişiden biri, cennetle müjdelenen on kişiden
  biri, Hz.Ömer (r.a.)'dan sonraki halife seçimindeki Şura heyetindeki altı kişiden biri, cennetle müjdelendiğini duyduğu zaman buğday, un ve yiyecek yüklü 700 deveden oluşan kervanını Allah yolunda hibe eden bu zengin sahabe kimdir?

  Cevap : Abdurrahman Bin Avf (r.a.)

  Soru 31: Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in hicretinde Hz. Ebu Bekir (r.a.) ile Sevr mağarasında gizlendiklerinde üç gün müddetince onlara yemek taşıyan insan o civarda koyun otlatan bir insandı. Allah (c.c.) habibine onun eliyle yardım ediyordu. Bu sahabe kimdi?

  Cevap : Amir Bin Füheyre (r.a.)

  Soru 33: Ensardan olup küçük yaşta Kur'an'ı Kerim'i ezberledi. Hz. Peygamber(s.a.v.)'in vahiy
  katipliğini yaptı. Rasulüllah (s.a.v.)'in emri ile Süryani ve İbrani dillerini öğrendi. Hz. Peygamber (s.a.v.)'in mektuplarını yazdı ve tercümanlığını yaptı. Hz. Ebu Bekir döneminde Kur'an ayetlerinin “Mushaf” haline toplanışında çalışan heyetin başı da olan bu sahabe kimdir?

  Cevap : Zeyd Bin Sabit (r.a.)

  Soru 34: İslam tarihinde okçuların emiri (komutanı) adıyla meşhur olan sahabe kimdir?

  Cevap : Abdullah Bin Cübeyr (r.a.)

  Soru 35: Yaşı yirmiyi geçmediği halde, aralarında büyük sahabelerinde bulunduğu, Bizanslılara karşı savaşacak İslam ordusuna Rasulüllah (s.a.v.) tarafından komutan atanan sahabe kimdir?

  Cevap : Üsame Bin Zeyd (r.a.)

  Soru 36: Uhut savaşında vücudu kanlar içinde kaldığı halde Peygamberimiz (s.a.v.)'i korumak için çarpışıp kahramanlık gösteren kadın sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Nesibe, lakabı; Ümmü Ümera (r.anha)

  Soru 37: Hicretin 49. Senesinde , içlerinde İbni Abbas, İbni Ömer, İbni Zübeyr ve Ebu Eyyub El Ensari (r.a.)'nin de bulunduğu İslam ordusu İstanbul'u kuşatmıştı. Bu güzide ordunun komutanlığını yapan sahabe kimdir?

  Cevap : Süfyan İbni Avf (r.a.)

  Soru 38: Savaşa katılmadıkları için haklarında ayet inen üç sahabe vardı ki bunlarla Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ve ashabı konuşmamış, selamlarını almamış ve selam vermemişlerdi. Ne zaman ki pişmanlıklarını tövbe ile Allah (c.c.)'a kabul ettirmişler ve o zaman Efendimiz (s.a.v.) ve ashabı Allah (c.c.)'ın izni ile konuşmuşlardı. Haklarında ayet inen bu üç sahabe hangileridir?

  Cevap : Kab Bin Malik, Murare Bin Nebi, Hilal Bin Ümeyye (r.anhüm)

  Soru 39: Hz. Bilali Habeşi'ye kızgın çöller üzerinde dininden döndürmek için taşlarla işkence
  yapan kafir kimdi ve bu kafirin akıbeti ne oldu.

  Cevap : Ümeyye Bin Haleftir. Bedir savaşında sahabeler tarafından öldürüldü.

  Soru 40: Annesi, Rasulüllah (s.a.v.)'i korumak için silah kuşanan ilk kadın, babası akabede
  biat eden yetmiş kişiden biri, kardeşi Uhut'ta kendini Hz. Peygamber (s.a.v.) için feda edenlerden, Necid'te peygamberlik iddiasında bulunan Müseyleme'ye Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)în mektubunu götürmüş orada vücudu parça parça doğranarak şehit edilen sahabe kimdir?

  Cevap : Habib İbni Zeyd (r.a.)
  Soru 41: Başlangıçta Rasulüllah (s.a.v.)'in aleyhinde hicivler yazdı. Fakat sonra pişman olup
  Medine'ye affolunmak ümidi ile gitti. Rasulüllah (s.a.v.)'in huzurunda müslümanlığı kabul etti ve Rasulüllah (s.a.v.)'i öven meşhur “Bürde” kasidesini okudu. Rasulüllah (s.a.v.) çok memnun kaldı ve sırtından hırkasını çıkarıp ona giydirdi. Şair olan bu sahabe kimdi?

  Cevap : Kab Bin Züheyr (r.a.)

  Soru 42: İslam'da ilk gerilla kurucusu olan sahabe kimdir?

  Cevap : Ebu Basir (r.a.)

  Soru 43: Peygamberimiz (s.a.v.) bir sahabeye, bir sır olarak, münafıkların kimliklerini bildirmişti (listesini vermişti). Hatta Hz. Ömer (r.a.) gelmiş “Acaba bende bu listede varmıyım” diye sormuştur. Bu listeyi Allah Resulü (s.a.v.)'in verdiği sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Huzeyfe (r.a.)

  Soru 44: Medine'de münafıkların başı olarak bildirilen şahıs kimdir?


  Cevap : Abdullah Bin Ubey Bin Selul

  Soru 45: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) cemaat olarak iki sahabenin arkasında namaz kılmıştır. Bu iki sahabe kimlerdir?

  Cevap : Hz. Ebu Bekir (r.a.) ve Hz. Abdurrahman İbni Avf (r.a.)

  Soru 46: Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in halasıdır. Kardeşi Allah'ın aslanı lakabıyla anılan
  Hz. Hamza, oğlu Peygamberimiz (s.a.v.)'in yardımcısı Zübeyr İbni Avvam'dır. Uhut savaşında müslümanlara su taşıyan, Hz. Peygamber (s.a.v.)'i yalnız kalmış görünce su tulumunu fırlatıp savaş alanına atılan, kahramanca Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'i savunan, kardeşi Hz. Hamza'nın parçalanmış vücudunun başında “Vallahi sabredeceğim, bunlar Allah (c.c.) yolunda oldu” diyen sahabe hanım kimdir?

  Cevap : Safiyye Binti Abdulmuttalip (r.anha)

  Soru 47: Ashabın en güzel simalarından biri idi. Bazı zaman Cebrail (a.s.) Resulü Ekrem (s.a.v.)'in huzuruna onun suretinde gelirdi. Bu güzel simalı
  sahabe kimdir?

  Cevap : Dıhyetül Kelbi (r.a.) (Dıhye İbni Halife)

  Soru 48: Hz. Ömer (r.a.)'in Sad Bin Ebi Vakkas komutasında 8000 müslümanı 60000 kafire
  karşı gönderdiği ve İran ordusu komutanı Calinus'la, Rüstem'i öldürerek kazanılan savaş hangisidir?

  Cevap : Kadisiye savaşı.

  Soru 49: Bizans ordu komutanı olarak, Halit Bin Velit komutasındaki İslam ordusunun karşısına gelip Hz. Halit'le görüştükten sonra müslüman olup aynı günkü komutanı olduğu orduya karşı savaşıp sadece bir saat müslümanlığı esnasında gusül, şahadet, iki rekat namaz ve cihadı yerine getirip adını dahi değiştirmeye vakit bulamadan şehit olan insan kimdir?

  Cevap : Cerce (Corci)

  Soru 50: Hz. Osman (r.a.)'ın halife seçilmesinde Hz. Ömer (r.a.) işaretiyle oluşan “Şura Heyeti” kimlerden ibaretti?

  Cevap :
  a- Abdurrahman Bin Avf (r.a.)
  b- Zübeyr Bin Avvam (r.a.)
  c- Hz. Ali (r.a.)
  d- Hz. Osman (r.a.)
  e- Talha Bin Ubeydullah (r.a.)
  f- Sad Bin Ebi Vakkas (r.a.)
  g- İhtilaf olması halinde ise Abdullah Bin Ömer (r.a.)

  Soru 51: İki müslüman gurubun ki bunlardan biri Hz. Ali (r.a.) taraftarları diğeri ise Hz. Muaviye (r.a.) taraftarları arasında yapılan çarpışmanın İslam tarihindeki ismi nedir?

  Cevap : Sıffın olayı

  Soru 52: Hz. Hatice (r.a.)'nin erkek kardeşinin oğludur. Kabeyi Muazzama'nın içinde doğmuş olan tek kişidir. Ancak Mekke fethedildiği gün müslüman olmuştur. Bu geç kalışından dolayı büyük pişmanlık duymuş, uzun süre ağlamış, Darun Nedve adı verilen tarihi evini satarak geçmişin acı izlerini silmek istemiştir. Bütün varlığıyla İslam'a yönelmiş, bütün malını Allah (c.c.) yolunda harcamış olan bu sahabe kimdir?

  Cevap : Hakim İbni Hazam (r.a.)

  Soru 53: Hz. Ali (r.a.)'ın oğlu Hz. Hasan'a iyi muhafaza etmesi gerektiğini söyleyerek sekiz tane tavsiyede bulundu. Bu tavsiyeler nelerdir.

  Cevap :
  a- Zenginliklerin en büyüğü akıldır
  b- Fakirliklerin en büyüğü ahmaklıktır
  c- Vahşetin en büyüğü kibirdir
  d- Meziyetlerin en büyüğü güzel ahlaktır
  e- Ahmaklarla arkadaş olma
  f- Yalancılarla dost olma
  g- Cimrilerle arkadaşlık kurma
  h- Dine lakayt olanlarla dostluk kurma.

  Soru 54: Hz. Bilal'i özgürlüğüne kim kavuşturdu?

  Cevap : Hz. Ebu Bekir (r.a.)

  Soru 55: Gördükleri işkencelerden dolayı müslümanlar göç etmek zorunda kalmışlardır. Müslümanların göç ettiği yerlerin ismini söyleyiniz?

  Cevap : Habeşistan ve Medine.

  Soru 56: Medine'ye ilk hicret eden sahabe kimdir?

  Cevap : Ebu Seleme Bin Abdul Esad (r.a.)

  Soru 57: Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'i vefatından sonra hangi sahabe yıkadı?

  Cevap : Hz. Ali (r.a.)

  Soru 58: Habeşistan'a ilk hicret edenler kimdi ve başlarında kim vardı?

  Cevap : 16 kişi idiler ve başlarında Hz. Osman (r.a.) vardı.

  Soru 59: Hz. Muhammed (s.a.v.)'e peygamberlik gelmeden önce, Ukaz panayırında içlerinde Hz. Muhammed (s.a.v.)'in ve Hz. Ebu Bekir (r.a.)'ın de bulunduğu bir topluluk içinde yakında bir peygamber geleceğini bildiren şahıs kimdir?

  Cevap : Kus Bin Saide

  Soru 60: Müslümanların İslam'ın beşinci halifesi dedikleri Emevi halifesi kimdir?

  Cevap : Ömer Bin Abdulaziz (r.a.)

  Soru 61: Hz. Ebu Bekir kaç yıl halifelik yaptı?

  Cevap : Iki sene, üç ay, sekiz gün.

  Soru 62: Mekke fethedildiğinde Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Kabe'nin anahtarını
  kime vermişti?

  Cevap : Osman Bin Talha (r.a.)

  Soru 63: Bedir savaşında oğlu Abdurrahman'ı müşrikler içinde görüp onunla dövüşmek istediğinde Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in izin vermediği sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Ebu Bekir (r.a.)

  Soru 64: Medine'de müslümanlara cemaatla ilk defa namazı kim kıldırdı?

  Cevap : Musab Bin Umeyr (r.a.)

  Soru 65: Kudüs hangi halife zamanında fethedildi?

  Cevap : Hz. Ömer (r.a.) zamanında

  Soru 66: Uhut savaşında Rasulüllah (s.a.v.)'in miğferinin demir halkalarının mübarek yüzüne
  batması üzerine, dişleriyle halkaları çıkartan, bunu yaparken iki dişi kırılan sahabe kimdir?

  Cevap : Ebu Ubeyde Bin Cerrah (r.a.)

  Soru 67: Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in amcasının oğludur. Hicretten üç yıl önce müslümanların abluka altında alındıkları sırada Mekke'de dünyaya geldi. Rasulüllah (s.a.v.)'in terbiyesinde yetişti ve duasını aldı. Hicretin 27.ci yılında Afrika fütuhatına, 48.ci yılında Hz. Ebu Eyyub El Ensari ile İstanbul seferine katıldı. Hz. Ali (r.a.) zamanında Basra valiliği yapan bu sahabe kimdir?

  Cevap : Abdullah İbni Abbas (r.a.)

  Soru 69: Peygamberimiz (s.a.v.) Hakka davet için gittiği Taif'den kederli bir halde Mekke'ye döndüğünde onu kim himayesine almıştı?

  Cevap : Mutim Bin Adiyy

  Soru 70: Henüz müslüman olmamış Ebu Talha'nın evlenme teklifini “Eğer
  müslüman olursan, işte o benim mehrim olsun, evlenelim, başka bir şey istemem” sözleriyle Cevap veren hanım sahabe kimdir?

  Cevap : Rümeysa (r.anha)

  Soru 71: Müşrikler her vücudunu parçalayışta ona soruyorlardı: “Muhammed'in senin yerinde olmasını istermisin?” oda her defasında şu cevabı veriyordu: “Vallahi Muhammed (s.a.v.)'e bir diken batması karşılığında, ailem ve çocuğumla birlikte rahat olmak istemem” Kimdir bu yüce sahabe?

  Cevap : Hubeyb Bin Adiyy (r.a.)

  Soru 72: Müslüman olanların 14.cüsüdür. Önce Habeşistan'a sonra Medine'ye hicret etmiştir.
  Bedir savaşında yararlıklar göstermiştir. Hicretin 2.ci yılında vefat ettiğinde, Hz. Peygamber (s.a.v.) cenazesi üzerine kapanıp onu öpmüş, ağlamış ve tabuta konulduğu sırada: “Ey Osman ne mutlu sana! Şimdi devlet saadet senin içindir. Ne dünya sana bir hülle (elbise) giydirdi, ne de sen dünyaya bir kıymet verdin. ” Buyurmuştur. Eskimiş ehramıyla kefenlenen bu sahabe kimdir?

  Cevap : Osman İbni Mazun (r.a.)

  Soru 73: Bir gün bir toplulukta Rasulüllah (s.a.v.) efendimiz sırayla: “Bugün sizden kim oruçlu olarak sabahladı? Sizden kim bugün bir hastayı sordu? Bugün sizden kim bir cenazede hazır bulundu? Bugün sizden kim bir yoksulu doyurdu?” sorularını sordu. Sahabeden sadece bir kişi “Ben ya Rasulüllah” diye Cevap veriyordu. Bu sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Ebu Bekir (r.a.)

  Soru 74: İsrail oğullarından ve Yusuf (a.s.)'ın soyundandır. Kur'an ile Tevrat arasındaki benzeyişliğe dikkat çekerek kavmine: “Musa'ya nazil olan Tevrat'ı Allah kelamı kabul edipte Muhammed (s.a.v.)'e nazil olan Kur'an'ı inkar etmek zulümdür” diyerek müslüman olmuştur. Ahkaf suresinin 10 ayeti sonuna kadar kendisi için nazil olan bu sahabe kimdir?

  Cevap : Abdullah İbni Selam (r.a.)

  Soru 75: Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in Mekke'den Medine'ye hicretini başlangıç olarak alan hicri takvimi kim başlatmıştır?

  Cevap : Hz. Ömer (r.a.)

  Soru 76: Mekke fethedildiğinde Kabe'nin anahtarını Rasulüllah (s.a.v.) kime vermiştir?

  Cevap : Osman Bin Talha (r.a.)'a

  Soru 77: Hz. Hatice annemizden sonra müslüman olan kadın kimdir?

  Cevap : Hz. Abbas'ın hanımı Ümmül Fadl (r.anha)

  Soru 78: Tarık Bin Ziyad size neyi hatırlatıyor?

  Cevap : Endülüs'ün fethini

  Soru 79: Ölümünde Rahmanı arşı titreyen sahabe kimdir?

  Cevap : Saat Bin Muaz (r.a.)

  Soru 80: Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in seni seviyorum dediği sahabe kimdir?

  Cevap : Muaz Bin Cebel (r.a.)

  Soru 81: İslam aleyhine şiirler yazarak fitne çıkaran ve sahabe tarafından öldürülen şahıs kimdir?

  Cevap : Kab Bin Eşref

  Soru 82: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Mekke'den Medine'ye hicret ederken Ranuna vadisinde konaklamış ve orada ilk Cuma namazı kılınmıştır. Hutbeyi Peygamber Efendimiz (s.a.v.) okumuştur. Cumayı kıldıran sahabe kimdir?

  Cevap : Esad Bin Zürare (r.a.)

  Soru 83: Allah Resulü (s.a.v.)'in hendek savaşında düşmanı gözetlemek için görevlendirdiği sahabe kimdir?

  Cevap : Huzeyfe (r.a.)

  Soru 84: “Bana uyarıcı ihtarlar yapmadıkça, sizde hayır yoktur. Sizlerden gelen bu uyarıları güzel karşılamadıkça biz de hayır yoktur”

  Cevap : Hz. Ömer (r.a.)

  Soru 85: “Ömrüm boyunca oruç tutsam, hiç uyumadan geceyi ibadetle geçirsem, malımı
  parça parça Allah yolunda infak etsem ve bu hal üzere ölsem, fakat gönlümde Allah'a itaat edenlere karşı bir sevgi, isyan edenlere karşı da bir nefret duygusu taşımazsam, bütün bu yaptıklarımdan fayda göremem” diyen sahabe kimdir?

  Cevap : Abdullah Bin Ömer (r.a.)

  Soru 86: Hz. Osman (r.a.)'ı halife ilan eden sahabe kimdir?

  Cevap : Abdurrahman Bin Avf (r.a.)

  Soru 87: İslam tarihinde kim ilk olarak oğlunun halife olmasını vasiyet etmiştir?

  Cevap : Muaviye oğlu Yezid'e

  Soru 88: Kadisiye savaşında Rüstem'e gidip “Biz dileyenleri kula kulluktan kurtarıp yalnız Allah (c.c.)'a kul yapmaya, insanları batıl düzenlerin zulmünden kurtarıp İslam'ın adaletine koymak için gönderildik” diyen elçinin adı nedir?

  Cevap : Rabi Bin Amr


  Soru 93: Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in sır katibinin ismi nedir?

  Cevap : Hz. Huzeyfe (r.a.)


  Soru 95: Hilafetin hakemler vasıtası ile tespit edilmesine karar verilen sıffın hadisesinden sonra
  (Hüküm ancak Allah (c.c.)'a aittir) ayetini delil göstererek hakem olayını küfür addeden
  müslümanlara ne ad verilir?

  Cevap : Harici

  Soru 96: Ashabtan ve İslam'ı ilk kabul edenlerdendir. En çok hadis rivayet edendir. Hz. Ömer (r.a.)'ın hilafeti döneminde Bahreyn ve Medine'de valilik yapmıştır. Kedileri çok sevdiğinden dolayı Peygamberimiz (s.a.v.) kedilerin babası anlamına gelen Ebu Hureyre lakabını vermiştir. Kendisi de bu isimden hoşlandığından İslam tarihinde bu isimle anılmaktadır. Ebu Hureyre (r.a.)'ın asıl ismi nedir?

  Cevap : Abdullah 4. 26.Haziran.2013, 16:46
  2
  الله اكبر  Sahabeler ile ilgili sorular

  Soru 1 : Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'i hayatında, müslüman olarak görüp ve müslüman olarak vefat eden mübarek insanlara ne ad verilir?

  Cevap : Sahabe.

  Soru 2 : Tabiin kime denir?

  Cevap : Sahabeleri gören kimseye tabiin denir.

  Soru 3 : Tebeut Tabiin kimlere denir?

  Cevap : Tabiini gören kimselerdir.

  Soru 4 : Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in zamanında yaşadığı halde Efendimiz (s.a.v.)'i görme şerefine nail olmayan insanlara ne ad verilir? (Veysel Karani ve Habeş kralı Necaşi gibi)

  Cevap : Muhadram.

  Soru 5 : Hulefai Raşidin kime denir sırasıyla sayınız?

  Cevap : Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'den sonra halifelik yapan dört halifeye denir.
  a- Hz. Ebu Bekir b- Hz. Ömer c- Hz. Osman d- Hz. Ali (r.a.)

  Soru 6 : Aşerei mübeşşire ne demektir ve kimlerdir.

  Cevap : Yaşarken cennetle müjdelenen on sahabeye denir.
  a- Hz. Ebu Bekir b- Hz. Ömer c- Hz. Osman d- Hz. Ali
  e- Hz. Sad Bin Ebi Vakkas f- Hz. Zeyd Bin Sabit
  g- Hz. Talha Bin Ubeydullah h-Hz. Zübeyr Bin Avvam
  i- Hz. Ebu Ubeyde Bin Cerrah j- Hz. Abdurrahman B. Avf

  Soru 7 : İslam devletini kurmak için Mekke'nin şirk ortamından Medine'ye göç eden Mekkeli müslümanlara ne ad verilir?

  Cevap : Muhacir.

  Soru 8 : Mekke'den göç eden müslümanlara yardım eden, ellerindeki mallarının yarısını veren, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ve ashabını bağrına basan Medineli müslümanlara ne ad verilir?

  Cevap : Ensar.

  Soru 9 : Ashaptan Medine'ye ilk hicret eden sahabe kimdir?

  Cevap : Ebu Seleme (Abdullah)

  Soru 10: İslamın ilk şehidi ve şehidesi bir karı-kocadır.Kimdir bu İslamın ilk kadın ve erkek şehitleri?

  Cevap : Yasir ve eşi Sümeyye hatun.

  Soru 11: Hz. Ali (r.a.) ile Hz. Fatıma (r.anha)'nın küçük oğlu, İslam tarihinin Kerbelaşehidi diye andığı, kendi neslinden gelenlere “Seyyit” denilen, Rasulüllah (s.a.v.)'in torunu kimdir?

  Cevap : Hz. Hüseyin (r.a.)
  Soru 12: En çok hadis rivayet eden sahabedir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ona kedileri çok sevdiği için kedilerin babası ismini verdiği 5374 hadis rivayet eden sahabe kimdir?

  Cevap : Ebu Hureyre (r.a.).

  Soru 13: Kur'an'ı Kerim açıktan Mekkelilere hiç okunmamıştı. Peygamberimiz (s.a.v.)'in teklifini kabul eden sahabe olup hiç korkmadan ve çekinmeden Kabe'nin yanına vararak Kur'an'ı Azimüşşan'ın Rahman suresini slogan atarcasına Mekkeli müşriklere okuyan ve Bedir savaşında İslam düşmanı Ebu Cehli öldüren sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Abdullah Bin Mesut (r.a.)

  Soru 14: İslam'ı ilk kabul eden insanlardan olup, kendisine Miraç olayında Rasulüllah (s.a.v.)'in “Bir gecede Kudüs'e oradan da göklere gidip geldiğini söylüyor sen bu işe ne dersin” denildiğinde cevaben: “O söylüyorsa doğrudur” diyerek imanını ortaya koyduğunda kendisine “Sıddık” lakabı verilen ve İslam'ın ilk halifesi olan, Peygamber (s.a.v.)'in sadık dostu ve “Kabre hazırlıksız giden, denize kayıksız açılmış gibidir” diyen sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Ebu Bekir (r.a.)

  Soru 15: Uhut savaşında diğer şehitlerden ayrı bir özelliğe sahip olan, evlendiği gece cihada katılıp cünüp olarak şehit olan, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in ifadesiyle: “Gasilül melaike”
  meleklerin yıkadığı şehit diye adlandırılan, şehitlerin omuzlarında olduğu anlatılan bu şehit kimdir?

  Cevap : Hz. Hanzala (r.a.)

  Soru 16: Medineli ensarların en büyüklerindendir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in devesi hicrette onun evinin önüne çökerek onun misafiri olmuştu. Yaşadığı dönemde İslam'ın tüm savaşlarına katılmış, Hz. Muaviye'nin emri ile Bizans üzerine giden orduda yerini almış 93 yaşında İstanbul (Bizans) seferinde şehit olmuş, seneler sonra mezarı Akşemseddin tarafından bulunmuş adına türbe ve cami inşaat edilmiş ve hala İstanbul'un bir semti ismi ile anılan bu büyük sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Ebu Eyyub El Ensari (r.a.)

  Soru 17: Müşrikken Uhut savaşında İslam ordusunun okçular kısmındaki boşluğundan faydalanıp İslam ordusunu zor durumda bırakan, müslüman olduktan sonra Mute savaşında kazandığı başarı ile Peygamberimiz (s.a.v.)'in kendisine : “O Allah (c.c.)'ın kılıçlarından bir kılıçtır” dediği ömrünü harp meydanlarında geçiren Allah'ın kılıcı (seyfullah) lakabını taşıyan bir sahabedir. Vücudunda kılıç değmedik yer kalmayan, fakat şehitlik nasip olmayan bu komutan sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Halit Bin Velit (r.a.)

  Soru 18: İslam tarihinin kendisine şehitlerin efendisi dediği, Esedullah (Allah'ın Aslanı) lakaplı, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in amcası olan, uhut savaşında Hindin emri ile Vahşi isimli bir kölenin attığı mızrakla şehit olan karnı yarılıp kalbi çıkarılan büyük sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Hamza (r.a.)

  Soru 19: Annesi Hz. Fatıma (r.anha), babası Hz. Ali (r.a.) olan Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in sevgili torunudur. Kendisinin 6 aylık halifelik döneminden sonra halifelik sona erip bu zamandan sonra halifelik adına saltanat başlamıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in bu
  sevgili torununun ismini söyleyiniz?

  Cevap : Hz. Hasan (r.a.)

  Soru 20: Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in ilk eşi ve onun 7 çocuğu olan (Kasım, Tahir, Tayyip, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm ve Fatıma) isimlerindeki evlatlarının annesidir. İslam ümmetinin kadınların hayırlısı olarak bildirdiği ilk zevcesinin ismi nedir?

  Cevap : Hz. Haticetül Kübra (r.anha)

  Soru 21: Müslümanların gizli ibadet ettikleri dönemde arkadaşları ile birlikte Mekke dışına ibadet etmek için giden, ibadet etmeleri müşrikler tarafından rahatsız edilince bir deve kemiğini alarak müşriklerin birinin kafasına vurarak İslam'da ilk kan döken sahabe olmuştur. Aynı zamanda düşmana savaşta ilk oku atan sahabe ünvanını taşıyan ve cennetle müjdelenen kimdir?

  Cevap : Hz. Sad Bin Ebu Vakkas (r.a.).

  Soru 22: Kureyş'in en asil ailesine mensup, haya örneği bir insandır. İlk müslümanlardan olduğu gibi yaşarken cennetle müjdelenmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in ayrı ayrı zamanlarda iki kızı ile evlenmiş olduğu için kendisine “Zinnureyn” (iki nur sahibi) lakabı verilmiş, Habeşistan'a yapılan ilk hicrete iştirak etmiş, İslam'ın üçüncü halifesi olmuş, vahiy katipliği yaptığı gibi 146 hadiste rivayet etmiş olan ve Kur'an okurken şehit edilen kendisinden meleklerin dahi haya ettiği bu büyük sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Osman Bin Avf (r.a.)

  Soru 23: İslam tarihinde Hattabın oğlu olarak bilinen, cennetle müjdelenenlerden ikincisi olduğu gibi İslam'ında ikinci halifesidir. 40.cı müslüman olarak İslam'ı kabul etmiş, cahiliyye
  döneminde kızını diri olarak toprağa gömmüş ama İslam'ı kabulünden sonra ise ruhu karıncayı dahi incitmeyecek kadar incelmiş, halifelik döneminde dünyada bir daha benzeri çok zor yaşanacak adaleti gerçekleştirmiş ve sonunda 63 yaşında iken mecusi bir köle tarafından hançerlenerek şehit edildi. Yüzüğünde “Nasihat isteyene ölüm yeter” yazılı olan adaletin sahibi İslam'ın ikinci halifesi bu sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Ömer-ül Faruk (Ömer Bin Hattab) (r.a.)

  Soru 24: İslamiyet'i kabul ederken “Allah (c.c.) beni yaratırken babam Ebu Talib'e mi sordu ki, ben iman edeceğim zaman ona sorayım” diyen ve kabul eden, Peygamberimiz (s.a.v.)'in amcasının oğlu, İslam'a ilk giren çocuk, cennetle müjdelenenlerden, dört halifenin dördüncüsü, Hz. Fatıma (r.anha) validemizin kocası, Hasan ile Hüseyin (r.a.)'in babası, Allah (c.c.) aslanı lakaplı bu yiğit sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Ali (r.a.)

  Soru 25: Mekke'de ilk kez halkın içersinde “La ilahe İllallah” diyen sahabe kimdir?

  Cevap : Ebu Zer Gifari (r.a.)

  Soru 26: Dünyanın hiç bir yerinde hiç bir zaman mevcut olmamış olan müesseseyi Hz. Ömer (r.a.) kurmuştu. Halk tarafından sorulan meselelerin cevabını ücretsiz olarak veren bir devlet kuruluşu idi. Bir nevi avukatlık olan bu müessesenin konusu halka hizmet, fetvaların sıhhatli olarak insana devlet eli ile (İslam hukukunu) insanın tabi hakkı olanı bildirmekti. Bu müesseselere ne ad verilir?

  Cevap : İfta Mahkemeleri.

  Soru 27: Cömertliği ile tanınan, elindeki tüm hurma bahçesini vakfeden ve bir daha oraya
  girmeyen hatta hanımını dahi bahçe kapısının dışından çağıran, Uhut savaşında iken Efendimiz (s.a.v.)'e fırlatılan oka kolunu siper yaparak çolak kalıp vücudunun bir parçasını da vererek cömertliğini bu noktada da gösteren sahabe kimdir?

  Cevap : Talha Bin Ubeydullah (r.a.)

  Soru 28: Erkam (r.a.)'ın evinde müslüman oldu. Medinelileri eğitmesi için Rasulüllah (s.a.v.)
  tarafından Medine'ye yollandı. Medine'de Müslümanlara ilk defa cemaatla namazı o kıldırdı. Uhut'ta müslümanların sancağını taşırken şehit oldu. Önceden zengin bir ailenin çocuğu iken, müslüman olup şehit edildiğinde vücudunu tam olarak örtecek kadar bir örtüsü dahi olmayan bu sahabe kimdir?

  Cevap : Musab Bin Umeyr (r.a.)

  Soru 29: İslam'ın ilk müslümanları hep onun evinde dinle tanıştılar. Daha müslümanlar 40 olmadan
  gizli toplantı ve ibadetlerini onun evinde yaptılar. İslam onun evinde anlatılmaya, tebliğ
  edilmeye başlandı. Müslümanlar ve İslam tarihi için istisna bir yere sahip olan eviyle anılan bu misafirperver sahabe kimdir?

  Cevap : Erkam Bin Erkam (r.a.)

  Soru 30: İslam'a ilk giren sekiz kişiden biri, cennetle müjdelenen on kişiden
  biri, Hz.Ömer (r.a.)'dan sonraki halife seçimindeki Şura heyetindeki altı kişiden biri, cennetle müjdelendiğini duyduğu zaman buğday, un ve yiyecek yüklü 700 deveden oluşan kervanını Allah yolunda hibe eden bu zengin sahabe kimdir?

  Cevap : Abdurrahman Bin Avf (r.a.)

  Soru 31: Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in hicretinde Hz. Ebu Bekir (r.a.) ile Sevr mağarasında gizlendiklerinde üç gün müddetince onlara yemek taşıyan insan o civarda koyun otlatan bir insandı. Allah (c.c.) habibine onun eliyle yardım ediyordu. Bu sahabe kimdi?

  Cevap : Amir Bin Füheyre (r.a.)

  Soru 33: Ensardan olup küçük yaşta Kur'an'ı Kerim'i ezberledi. Hz. Peygamber(s.a.v.)'in vahiy
  katipliğini yaptı. Rasulüllah (s.a.v.)'in emri ile Süryani ve İbrani dillerini öğrendi. Hz. Peygamber (s.a.v.)'in mektuplarını yazdı ve tercümanlığını yaptı. Hz. Ebu Bekir döneminde Kur'an ayetlerinin “Mushaf” haline toplanışında çalışan heyetin başı da olan bu sahabe kimdir?

  Cevap : Zeyd Bin Sabit (r.a.)

  Soru 34: İslam tarihinde okçuların emiri (komutanı) adıyla meşhur olan sahabe kimdir?

  Cevap : Abdullah Bin Cübeyr (r.a.)

  Soru 35: Yaşı yirmiyi geçmediği halde, aralarında büyük sahabelerinde bulunduğu, Bizanslılara karşı savaşacak İslam ordusuna Rasulüllah (s.a.v.) tarafından komutan atanan sahabe kimdir?

  Cevap : Üsame Bin Zeyd (r.a.)

  Soru 36: Uhut savaşında vücudu kanlar içinde kaldığı halde Peygamberimiz (s.a.v.)'i korumak için çarpışıp kahramanlık gösteren kadın sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Nesibe, lakabı; Ümmü Ümera (r.anha)

  Soru 37: Hicretin 49. Senesinde , içlerinde İbni Abbas, İbni Ömer, İbni Zübeyr ve Ebu Eyyub El Ensari (r.a.)'nin de bulunduğu İslam ordusu İstanbul'u kuşatmıştı. Bu güzide ordunun komutanlığını yapan sahabe kimdir?

  Cevap : Süfyan İbni Avf (r.a.)

  Soru 38: Savaşa katılmadıkları için haklarında ayet inen üç sahabe vardı ki bunlarla Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ve ashabı konuşmamış, selamlarını almamış ve selam vermemişlerdi. Ne zaman ki pişmanlıklarını tövbe ile Allah (c.c.)'a kabul ettirmişler ve o zaman Efendimiz (s.a.v.) ve ashabı Allah (c.c.)'ın izni ile konuşmuşlardı. Haklarında ayet inen bu üç sahabe hangileridir?

  Cevap : Kab Bin Malik, Murare Bin Nebi, Hilal Bin Ümeyye (r.anhüm)

  Soru 39: Hz. Bilali Habeşi'ye kızgın çöller üzerinde dininden döndürmek için taşlarla işkence
  yapan kafir kimdi ve bu kafirin akıbeti ne oldu.

  Cevap : Ümeyye Bin Haleftir. Bedir savaşında sahabeler tarafından öldürüldü.

  Soru 40: Annesi, Rasulüllah (s.a.v.)'i korumak için silah kuşanan ilk kadın, babası akabede
  biat eden yetmiş kişiden biri, kardeşi Uhut'ta kendini Hz. Peygamber (s.a.v.) için feda edenlerden, Necid'te peygamberlik iddiasında bulunan Müseyleme'ye Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)în mektubunu götürmüş orada vücudu parça parça doğranarak şehit edilen sahabe kimdir?

  Cevap : Habib İbni Zeyd (r.a.)
  Soru 41: Başlangıçta Rasulüllah (s.a.v.)'in aleyhinde hicivler yazdı. Fakat sonra pişman olup
  Medine'ye affolunmak ümidi ile gitti. Rasulüllah (s.a.v.)'in huzurunda müslümanlığı kabul etti ve Rasulüllah (s.a.v.)'i öven meşhur “Bürde” kasidesini okudu. Rasulüllah (s.a.v.) çok memnun kaldı ve sırtından hırkasını çıkarıp ona giydirdi. Şair olan bu sahabe kimdi?

  Cevap : Kab Bin Züheyr (r.a.)

  Soru 42: İslam'da ilk gerilla kurucusu olan sahabe kimdir?

  Cevap : Ebu Basir (r.a.)

  Soru 43: Peygamberimiz (s.a.v.) bir sahabeye, bir sır olarak, münafıkların kimliklerini bildirmişti (listesini vermişti). Hatta Hz. Ömer (r.a.) gelmiş “Acaba bende bu listede varmıyım” diye sormuştur. Bu listeyi Allah Resulü (s.a.v.)'in verdiği sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Huzeyfe (r.a.)

  Soru 44: Medine'de münafıkların başı olarak bildirilen şahıs kimdir?


  Cevap : Abdullah Bin Ubey Bin Selul

  Soru 45: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) cemaat olarak iki sahabenin arkasında namaz kılmıştır. Bu iki sahabe kimlerdir?

  Cevap : Hz. Ebu Bekir (r.a.) ve Hz. Abdurrahman İbni Avf (r.a.)

  Soru 46: Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in halasıdır. Kardeşi Allah'ın aslanı lakabıyla anılan
  Hz. Hamza, oğlu Peygamberimiz (s.a.v.)'in yardımcısı Zübeyr İbni Avvam'dır. Uhut savaşında müslümanlara su taşıyan, Hz. Peygamber (s.a.v.)'i yalnız kalmış görünce su tulumunu fırlatıp savaş alanına atılan, kahramanca Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'i savunan, kardeşi Hz. Hamza'nın parçalanmış vücudunun başında “Vallahi sabredeceğim, bunlar Allah (c.c.) yolunda oldu” diyen sahabe hanım kimdir?

  Cevap : Safiyye Binti Abdulmuttalip (r.anha)

  Soru 47: Ashabın en güzel simalarından biri idi. Bazı zaman Cebrail (a.s.) Resulü Ekrem (s.a.v.)'in huzuruna onun suretinde gelirdi. Bu güzel simalı
  sahabe kimdir?

  Cevap : Dıhyetül Kelbi (r.a.) (Dıhye İbni Halife)

  Soru 48: Hz. Ömer (r.a.)'in Sad Bin Ebi Vakkas komutasında 8000 müslümanı 60000 kafire
  karşı gönderdiği ve İran ordusu komutanı Calinus'la, Rüstem'i öldürerek kazanılan savaş hangisidir?

  Cevap : Kadisiye savaşı.

  Soru 49: Bizans ordu komutanı olarak, Halit Bin Velit komutasındaki İslam ordusunun karşısına gelip Hz. Halit'le görüştükten sonra müslüman olup aynı günkü komutanı olduğu orduya karşı savaşıp sadece bir saat müslümanlığı esnasında gusül, şahadet, iki rekat namaz ve cihadı yerine getirip adını dahi değiştirmeye vakit bulamadan şehit olan insan kimdir?

  Cevap : Cerce (Corci)

  Soru 50: Hz. Osman (r.a.)'ın halife seçilmesinde Hz. Ömer (r.a.) işaretiyle oluşan “Şura Heyeti” kimlerden ibaretti?

  Cevap :
  a- Abdurrahman Bin Avf (r.a.)
  b- Zübeyr Bin Avvam (r.a.)
  c- Hz. Ali (r.a.)
  d- Hz. Osman (r.a.)
  e- Talha Bin Ubeydullah (r.a.)
  f- Sad Bin Ebi Vakkas (r.a.)
  g- İhtilaf olması halinde ise Abdullah Bin Ömer (r.a.)

  Soru 51: İki müslüman gurubun ki bunlardan biri Hz. Ali (r.a.) taraftarları diğeri ise Hz. Muaviye (r.a.) taraftarları arasında yapılan çarpışmanın İslam tarihindeki ismi nedir?

  Cevap : Sıffın olayı

  Soru 52: Hz. Hatice (r.a.)'nin erkek kardeşinin oğludur. Kabeyi Muazzama'nın içinde doğmuş olan tek kişidir. Ancak Mekke fethedildiği gün müslüman olmuştur. Bu geç kalışından dolayı büyük pişmanlık duymuş, uzun süre ağlamış, Darun Nedve adı verilen tarihi evini satarak geçmişin acı izlerini silmek istemiştir. Bütün varlığıyla İslam'a yönelmiş, bütün malını Allah (c.c.) yolunda harcamış olan bu sahabe kimdir?

  Cevap : Hakim İbni Hazam (r.a.)

  Soru 53: Hz. Ali (r.a.)'ın oğlu Hz. Hasan'a iyi muhafaza etmesi gerektiğini söyleyerek sekiz tane tavsiyede bulundu. Bu tavsiyeler nelerdir.

  Cevap :
  a- Zenginliklerin en büyüğü akıldır
  b- Fakirliklerin en büyüğü ahmaklıktır
  c- Vahşetin en büyüğü kibirdir
  d- Meziyetlerin en büyüğü güzel ahlaktır
  e- Ahmaklarla arkadaş olma
  f- Yalancılarla dost olma
  g- Cimrilerle arkadaşlık kurma
  h- Dine lakayt olanlarla dostluk kurma.

  Soru 54: Hz. Bilal'i özgürlüğüne kim kavuşturdu?

  Cevap : Hz. Ebu Bekir (r.a.)

  Soru 55: Gördükleri işkencelerden dolayı müslümanlar göç etmek zorunda kalmışlardır. Müslümanların göç ettiği yerlerin ismini söyleyiniz?

  Cevap : Habeşistan ve Medine.

  Soru 56: Medine'ye ilk hicret eden sahabe kimdir?

  Cevap : Ebu Seleme Bin Abdul Esad (r.a.)

  Soru 57: Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'i vefatından sonra hangi sahabe yıkadı?

  Cevap : Hz. Ali (r.a.)

  Soru 58: Habeşistan'a ilk hicret edenler kimdi ve başlarında kim vardı?

  Cevap : 16 kişi idiler ve başlarında Hz. Osman (r.a.) vardı.

  Soru 59: Hz. Muhammed (s.a.v.)'e peygamberlik gelmeden önce, Ukaz panayırında içlerinde Hz. Muhammed (s.a.v.)'in ve Hz. Ebu Bekir (r.a.)'ın de bulunduğu bir topluluk içinde yakında bir peygamber geleceğini bildiren şahıs kimdir?

  Cevap : Kus Bin Saide

  Soru 60: Müslümanların İslam'ın beşinci halifesi dedikleri Emevi halifesi kimdir?

  Cevap : Ömer Bin Abdulaziz (r.a.)

  Soru 61: Hz. Ebu Bekir kaç yıl halifelik yaptı?

  Cevap : Iki sene, üç ay, sekiz gün.

  Soru 62: Mekke fethedildiğinde Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Kabe'nin anahtarını
  kime vermişti?

  Cevap : Osman Bin Talha (r.a.)

  Soru 63: Bedir savaşında oğlu Abdurrahman'ı müşrikler içinde görüp onunla dövüşmek istediğinde Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in izin vermediği sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Ebu Bekir (r.a.)

  Soru 64: Medine'de müslümanlara cemaatla ilk defa namazı kim kıldırdı?

  Cevap : Musab Bin Umeyr (r.a.)

  Soru 65: Kudüs hangi halife zamanında fethedildi?

  Cevap : Hz. Ömer (r.a.) zamanında

  Soru 66: Uhut savaşında Rasulüllah (s.a.v.)'in miğferinin demir halkalarının mübarek yüzüne
  batması üzerine, dişleriyle halkaları çıkartan, bunu yaparken iki dişi kırılan sahabe kimdir?

  Cevap : Ebu Ubeyde Bin Cerrah (r.a.)

  Soru 67: Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in amcasının oğludur. Hicretten üç yıl önce müslümanların abluka altında alındıkları sırada Mekke'de dünyaya geldi. Rasulüllah (s.a.v.)'in terbiyesinde yetişti ve duasını aldı. Hicretin 27.ci yılında Afrika fütuhatına, 48.ci yılında Hz. Ebu Eyyub El Ensari ile İstanbul seferine katıldı. Hz. Ali (r.a.) zamanında Basra valiliği yapan bu sahabe kimdir?

  Cevap : Abdullah İbni Abbas (r.a.)

  Soru 69: Peygamberimiz (s.a.v.) Hakka davet için gittiği Taif'den kederli bir halde Mekke'ye döndüğünde onu kim himayesine almıştı?

  Cevap : Mutim Bin Adiyy

  Soru 70: Henüz müslüman olmamış Ebu Talha'nın evlenme teklifini “Eğer
  müslüman olursan, işte o benim mehrim olsun, evlenelim, başka bir şey istemem” sözleriyle Cevap veren hanım sahabe kimdir?

  Cevap : Rümeysa (r.anha)

  Soru 71: Müşrikler her vücudunu parçalayışta ona soruyorlardı: “Muhammed'in senin yerinde olmasını istermisin?” oda her defasında şu cevabı veriyordu: “Vallahi Muhammed (s.a.v.)'e bir diken batması karşılığında, ailem ve çocuğumla birlikte rahat olmak istemem” Kimdir bu yüce sahabe?

  Cevap : Hubeyb Bin Adiyy (r.a.)

  Soru 72: Müslüman olanların 14.cüsüdür. Önce Habeşistan'a sonra Medine'ye hicret etmiştir.
  Bedir savaşında yararlıklar göstermiştir. Hicretin 2.ci yılında vefat ettiğinde, Hz. Peygamber (s.a.v.) cenazesi üzerine kapanıp onu öpmüş, ağlamış ve tabuta konulduğu sırada: “Ey Osman ne mutlu sana! Şimdi devlet saadet senin içindir. Ne dünya sana bir hülle (elbise) giydirdi, ne de sen dünyaya bir kıymet verdin. ” Buyurmuştur. Eskimiş ehramıyla kefenlenen bu sahabe kimdir?

  Cevap : Osman İbni Mazun (r.a.)

  Soru 73: Bir gün bir toplulukta Rasulüllah (s.a.v.) efendimiz sırayla: “Bugün sizden kim oruçlu olarak sabahladı? Sizden kim bugün bir hastayı sordu? Bugün sizden kim bir cenazede hazır bulundu? Bugün sizden kim bir yoksulu doyurdu?” sorularını sordu. Sahabeden sadece bir kişi “Ben ya Rasulüllah” diye Cevap veriyordu. Bu sahabe kimdir?

  Cevap : Hz. Ebu Bekir (r.a.)

  Soru 74: İsrail oğullarından ve Yusuf (a.s.)'ın soyundandır. Kur'an ile Tevrat arasındaki benzeyişliğe dikkat çekerek kavmine: “Musa'ya nazil olan Tevrat'ı Allah kelamı kabul edipte Muhammed (s.a.v.)'e nazil olan Kur'an'ı inkar etmek zulümdür” diyerek müslüman olmuştur. Ahkaf suresinin 10 ayeti sonuna kadar kendisi için nazil olan bu sahabe kimdir?

  Cevap : Abdullah İbni Selam (r.a.)

  Soru 75: Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in Mekke'den Medine'ye hicretini başlangıç olarak alan hicri takvimi kim başlatmıştır?

  Cevap : Hz. Ömer (r.a.)

  Soru 76: Mekke fethedildiğinde Kabe'nin anahtarını Rasulüllah (s.a.v.) kime vermiştir?

  Cevap : Osman Bin Talha (r.a.)'a

  Soru 77: Hz. Hatice annemizden sonra müslüman olan kadın kimdir?

  Cevap : Hz. Abbas'ın hanımı Ümmül Fadl (r.anha)

  Soru 78: Tarık Bin Ziyad size neyi hatırlatıyor?

  Cevap : Endülüs'ün fethini

  Soru 79: Ölümünde Rahmanı arşı titreyen sahabe kimdir?

  Cevap : Saat Bin Muaz (r.a.)

  Soru 80: Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in seni seviyorum dediği sahabe kimdir?

  Cevap : Muaz Bin Cebel (r.a.)

  Soru 81: İslam aleyhine şiirler yazarak fitne çıkaran ve sahabe tarafından öldürülen şahıs kimdir?

  Cevap : Kab Bin Eşref

  Soru 82: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Mekke'den Medine'ye hicret ederken Ranuna vadisinde konaklamış ve orada ilk Cuma namazı kılınmıştır. Hutbeyi Peygamber Efendimiz (s.a.v.) okumuştur. Cumayı kıldıran sahabe kimdir?

  Cevap : Esad Bin Zürare (r.a.)

  Soru 83: Allah Resulü (s.a.v.)'in hendek savaşında düşmanı gözetlemek için görevlendirdiği sahabe kimdir?

  Cevap : Huzeyfe (r.a.)

  Soru 84: “Bana uyarıcı ihtarlar yapmadıkça, sizde hayır yoktur. Sizlerden gelen bu uyarıları güzel karşılamadıkça biz de hayır yoktur”

  Cevap : Hz. Ömer (r.a.)

  Soru 85: “Ömrüm boyunca oruç tutsam, hiç uyumadan geceyi ibadetle geçirsem, malımı
  parça parça Allah yolunda infak etsem ve bu hal üzere ölsem, fakat gönlümde Allah'a itaat edenlere karşı bir sevgi, isyan edenlere karşı da bir nefret duygusu taşımazsam, bütün bu yaptıklarımdan fayda göremem” diyen sahabe kimdir?

  Cevap : Abdullah Bin Ömer (r.a.)

  Soru 86: Hz. Osman (r.a.)'ı halife ilan eden sahabe kimdir?

  Cevap : Abdurrahman Bin Avf (r.a.)

  Soru 87: İslam tarihinde kim ilk olarak oğlunun halife olmasını vasiyet etmiştir?

  Cevap : Muaviye oğlu Yezid'e

  Soru 88: Kadisiye savaşında Rüstem'e gidip “Biz dileyenleri kula kulluktan kurtarıp yalnız Allah (c.c.)'a kul yapmaya, insanları batıl düzenlerin zulmünden kurtarıp İslam'ın adaletine koymak için gönderildik” diyen elçinin adı nedir?

  Cevap : Rabi Bin Amr


  Soru 93: Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in sır katibinin ismi nedir?

  Cevap : Hz. Huzeyfe (r.a.)


  Soru 95: Hilafetin hakemler vasıtası ile tespit edilmesine karar verilen sıffın hadisesinden sonra
  (Hüküm ancak Allah (c.c.)'a aittir) ayetini delil göstererek hakem olayını küfür addeden
  müslümanlara ne ad verilir?

  Cevap : Harici

  Soru 96: Ashabtan ve İslam'ı ilk kabul edenlerdendir. En çok hadis rivayet edendir. Hz. Ömer (r.a.)'ın hilafeti döneminde Bahreyn ve Medine'de valilik yapmıştır. Kedileri çok sevdiğinden dolayı Peygamberimiz (s.a.v.) kedilerin babası anlamına gelen Ebu Hureyre lakabını vermiştir. Kendisi de bu isimden hoşlandığından İslam tarihinde bu isimle anılmaktadır. Ebu Hureyre (r.a.)'ın asıl ismi nedir?

  Cevap : Abdullah


 5. 29.Eylül.2017, 20:43
  3
  MRA8787
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 29.Eylül.2017
  Üye No: 114952
  Mesaj Sayısı: 4
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  İslam ile ilgili Sorular

  Merhabalar Ben Hristiyan Kadınım Ve İslamı araştırıyorum size 2 Tane sorum olacam

  1-Müslümanlar İncilin Değiştini Söyler Tanrı Kitabını Koruyamazmı Kuranda Allahın Sözü Değiştirilemez Yazıyor Çelişki Değilmi?

  2-İslamda Erkek Kadın eşit değilmi? Hz.Muhammedin 11 Tane Kadınla evlenmesi,erkeğin Müslüman olmayan biriyle evlenebilirken Kadının evlenememesi,Kadının her Tarafını kapatması?

  Teşekkürler.


 6. 29.Eylül.2017, 20:43
  3
  MRA8787 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Merhabalar Ben Hristiyan Kadınım Ve İslamı araştırıyorum size 2 Tane sorum olacam

  1-Müslümanlar İncilin Değiştini Söyler Tanrı Kitabını Koruyamazmı Kuranda Allahın Sözü Değiştirilemez Yazıyor Çelişki Değilmi?

  2-İslamda Erkek Kadın eşit değilmi? Hz.Muhammedin 11 Tane Kadınla evlenmesi,erkeğin Müslüman olmayan biriyle evlenebilirken Kadının evlenememesi,Kadının her Tarafını kapatması?

  Teşekkürler.

 7. 30.Eylül.2017, 08:05
  4
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 30,000
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 340
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Yorum: İslam ile ilgili sorular ve cevaplar

  Allah sana hakkı hak olarak göstersin ve uymayı nasip etsin.

  1. Biz haşa Allah koruyamaz demeyiz, biz Allah teala yeni bir şeriat gönderince diğeri dilerse iptal ediyor ve iptal edince tahrife uğruyor.. 4 incilin var olması tahrif olduğuna delil değil mi  2. Kadın erkek hukuk anlamında eşittir.
 8. 30.Eylül.2017, 08:05
  4
  Moderatör
  Allah sana hakkı hak olarak göstersin ve uymayı nasip etsin.

  1. Biz haşa Allah koruyamaz demeyiz, biz Allah teala yeni bir şeriat gönderince diğeri dilerse iptal ediyor ve iptal edince tahrife uğruyor.. 4 incilin var olması tahrif olduğuna delil değil mi  2. Kadın erkek hukuk anlamında eşittir. 9. 30.Eylül.2017, 10:43
  5
  MRA8787
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 29.Eylül.2017
  Üye No: 114952
  Mesaj Sayısı: 4
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1

  Yorum: İslam ile ilgili sorular ve cevaplar

  Öncellikle Sorumu Cevapladığınız için teşekkür ederim.

  Peki Hz.Muhammedin 11 Tane Kadınla Evlenmesine Ne Diyeceksiniz?


 10. 30.Eylül.2017, 10:43
  5
  MRA8787 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Öncellikle Sorumu Cevapladığınız için teşekkür ederim.

  Peki Hz.Muhammedin 11 Tane Kadınla Evlenmesine Ne Diyeceksiniz?

 11. 01.Ekim.2017, 17:37
  6
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 30,000
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 340
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Yorum: İslam ile ilgili sorular ve cevaplar

  Cahiliyye devrinde 100 ve daha fazla karısı olanlar vardı, islam dini bunları 4 ile sınırlandırdı.
  Peygamberimizin evlilikleri hakkında bilgi için bknz: https://www.mumsema.org/peygamberimi...sebepleri.html


 12. 01.Ekim.2017, 17:37
  6
  Moderatör
  Cahiliyye devrinde 100 ve daha fazla karısı olanlar vardı, islam dini bunları 4 ile sınırlandırdı.
  Peygamberimizin evlilikleri hakkında bilgi için bknz: https://www.mumsema.org/peygamberimi...sebepleri.html
+ Yorum Gönder