+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kur’an ve hadis derslerinin yapıldığı sohbetlerde uyuklayanların bile sevap kazanır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kur’an ve hadis derslerinin yapıldığı sohbetlerde uyuklayanların bile sevap kazanır


 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: Kur’an ve hadis derslerinin yapıldığı sohbetlerde uyuklayanların bile sevap kazanır


  Reklam  Cevap: Kur’an ve hadis derslerinin yapıldığı sohbetlerde uyuklayanların bile sevap kazanacakları yönünde bir hadis var mıdır?

  Sorudaki şekliyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

  Zeynu’l-Iraki, İmam Gazali’nin İhyau Ulum adlı eserinde (1/ 343) zikrettiği “Alimin uykusu ibadet, nefes alıp verişi tesbihtir” şeklindeki bir rivayetin bilinen şeklinin, “oruçlunun uykusu ibadet…” olduğunu söylemiştir.” (Tahricu Ahadisi’l-İhya-ihya ile birlikte-a.y). Ve Iraki, “Oruçlunun uykusu ibadet olduğu”na dair rivayet için de zayıf demiştir. (Tahric, 1/231).

  Acluni de, ilgili rivayeti zikrettikten sonra, bunun zayıf olduğunu belirtmiştir. (Aclunî, Keşfu’l-hafa, 2/393)

  Bu hadis rivayeti zayıf olmakla beraber, Hafız Heysemi’nin “senedi hasendir” dediği bir rivayette Kur’an okuyan, Salavat getiren ve benzeri ilim-ibadetle meşgul olan zikir meclisleri için söz konusu edilen “Onlar öyle bir topluluktur ki, onlarla beraber oturan kimse mahrum kalmaz.” (Mecmau’z-Zevaid, 10/77, h.no: 16769) manasındaki hadisten bunu anlamak mümkündür.

  Yani Allah rızası için, Allah’ın kitabı, resulünün sünneti ve bunları tefsir edip açıklayan güzel eserleri okuyan, Allah’ın zikreden bir mecliste elinde olmadan uykuya dalan bir kimsenin yine bu cemaatin sevabından mahrum kalmayacağı ümidini taşımakta bir sakınca yoktur.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder