+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cennetteki ağaçların isimleri nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cennetteki ağaçların isimleri nelerdir?

  Sual: Arkadaşlar hadislerde rivayet edilen cennet bahçesindeki ağaçların isimlerinin neler olduğu hakkında bilgiler verir misiniz ? ? 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: Cennetteki ağaçların isimleri nelerdir?


  Reklam  Cevap: Cennette olacak olan bazı ağaçların bazı isimleri kuranı kerimde geçmektedir. Bu ayetlerde geçen elbette sadece bazılarıdır. Cennette olacak olan ağaç isimleri ve çeşitlerinin sayısını ancak Allah bilir.

  Kuranda geçen ve cennette bulunan ağaç isimleri ayetler ile birlikte şunlardır:

  Hurma

  Onunla sizin için ekin, zeytin, hurmalıklar, üzümler ve meyvelerin her türlüsünden bitirir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir topluluk için ayetler vardır. (Nahl Suresi, 11)

  Hurmalıkların ve üzümlüklerin meyvelerinden kurdukları çardaklarda hem sarhoşluk verici içki, hem güzel bir rızık edinmektesiniz. şüphesiz aklını kullanabilen bir topluluk için, gerçekten bunda bir ayet vardır. (Nahl Suresi, 67)

  Biz, orada hurmalıklardan ve üzüm-bağlarından bahçeler kıldık ve içlerinde pınarlar fışkırttık: (Yasin Suresi, 34)

  Ve birbiri üstüne dizilmiş tomurcuk yüklü yüksek hurma ağaçları da. (Kaf Suresi, 10)

  Onda meyveler ve salkımlı hurmalıklar var. (Rahman Suresi, 11)

  İçlerinde (her türden) meyve, eşsiz-hurma ve eşsiz-nar vardır. (Rahman Suresi, 68)

  Nar
  O, gökten su indirendir. Bununla herşeyin bitkisini bitirdik, ondan bir yeşillik çıkardık, ondan birbiri üstüne bindirilmiş taneler türetiyoruz. Ve hurma ağacının tomurcuğundan da yere sarkmış salkımlar, -birbirine benzeyen ve benzemeyen- üzümlerden, zeytinden ve nardan bahçeler (kılıyoruz.) Meyvesine, ürün verdiğinde ve olgunluğa eriştiğinde bir bakıverin. Şüphesiz inanacak bir topluluk için bunda gerçekten ayetler vardır. (Enam Suresi, 99)

  İçlerinde (her türden) meyve, eşsiz-hurma ve eşsiz-nar vardır. (Rahman Suresi, 68)

  Muz
  Üstüste dizili meyveleri sarkmış muz ağaçları, (Vakıa Suresi, 29)

  İncir
  İncire ve zeytine andolsun, (Tin Suresi, 1)

  Kiraz
  Yüklü dalları bükülmüş kiraz (ağaçları), (Vakıa Suresi, 28)

  Üzüm
  Hangi biriniz ister ki, altından ırmaklar akan hurmalardan, üzümlerden bir bahçesi olsun, içinde kendisinin olan bütün ürünler de bulunsun; fakat kendisine ihtiyarlık gelip çatsın, (üstelik) zayıf ve küçük çocukları olsun (böyle bir durumda iken) ona (bahçesine) ateşli bir kasırga isabet etsin de yanıversin. İşte Allah size ayetleri böyle açıklar ki, düşünesiniz. (Bakara Suresi, 266)

  Böylelikle, bununla size hurmalıklardan, üzümlüklerden bahçeler-bağlar geliştirdik, içlerinde çok sayıda yemişler vardır; sizler onlardan yemektesiniz. (Müminün Suresi, 19)

  Biz, orada hurmalıklardan ve üzüm-bağlarından bahçeler kıldık ve içlerinde pınarlar fışkırttık: (Yasin Suresi, 34)

+ Yorum Gönder
cennetteki ağaç isimleri,  cennet isimleri,  cennetteki isimler,  cennetteki ağaçların isimleri,  cennetteki ağaç isimleri nelerdir,  cennetteki çiçek isimleri,  cennetteki agac isimleri