+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Nano Teknoloji ne demektir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Nano Teknoloji ne demektir?


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Nano Teknoloji ne demektir?


  Reklam  Cevap: Soru: nano teknoloji nedir?

  Nano, Yunan'ca cüce anlamına gelir. Nano bir ölçü birimidir. Herhangi birbirimin milyarda biri anlamınagelir. Yani 10 üzeri ‾9 = 1/1000000000'dır. Örneğin nanometre dediğimiz zaman, metrenin milyarda birikastedilir. Yeryüzündeki bütün maddeler atomlardan oluştuğuna göre, özelliklerini de atomların dizilişsırasından alırlar. Nanoteknoloji, atomların tek tek hassasşekildebirleştirilerek istenen ürünün elde edilmesidir. Başka bir ifadeyle moleküllerin içindeki atomların dizilişlerini değiştirerek, farklı yapıda birmadde elde etme bilimidir.

  Örneğin; kömür
  ve elmas, karbon atomundan oluşur. Bu iki madde arasındaki farklılığın sebebi atomlarının farklıbir dizilişle birbirine bağlanmış olmasıdır. Kömür moleküllerinin içindeki atomların diziliş şeklini, elmas atomlarının diziliş şekline çevirebilirsek kömür, elmasa dönüşmüş olur. İşte bu uygulamaya nano teknoloji denir. Nanoteknoloji sayesinde pek çok şey yeniden yaratılabilir, kullanım alanı sınırsızdır.

  Batı dünyası, nano teknolojisi için milyarlarca dolar ve euro harcamaktadır. İnsanoğlunun kendi yarattığı teknolojinin büyüsüne kapılması, kendini tanrı gibi hissetmesi. İşte tehlike burada başlıyor. Kendini evrenin efendisi sanan insanoğlunun zamanla kontrolünü yitirerek, yarattığı teknolojinin kölesi haline gelmesi ve sonunda işlevini kaybetmesi.

  Bugün bilim adamlarının ortak endişesi, uygarlığın yarattığı teknolojinin uygarlığı ortadan kaldırabilecek
  birduruma gelmesi. İnsanın yaptığı her işi makina yapar hale geldikten sonra, bu dünya böyle işlevsiz kalmış bir yaratığın varlığına artık ihtiyaç duymayabilir.

+ Yorum Gönder