+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Gerçek babayiğit, güreşte rakîbini yenen değil, öfkelendiği zaman nefsine hâkim olandır (Hadis) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gerçek babayiğit, güreşte rakîbini yenen değil, öfkelendiği zaman nefsine hâkim olandır (Hadis)


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Gerçek babayiğit, güreşte rakîbini yenen değil, öfkelendiği zaman nefsine hâkim olandır (Hadi


  Reklam  Cevap: EbûHüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhive sellem şöyle buyurdu:
  “Gerçek babayiğit güreşte rakîbini yenen değil öfkelendiği zaman nefsine hâkimolan kimsedir.” Buhârî Edeb 102; Müslim Birr 106-108
  Açıklamalar
  Dinimizin övüp takdir ettiği yiğit yarışta güreşte rakîbini yenen kimse değilkin ve öfkeyle dolduğu zaman nefsini kötü bir söz ve davranıştanalıkoyabilendir. Bu sebeple bir hadîs-i şerîfte: “Nefisle mücâdele düşmanlamücâdeleden daha zordur” buyurulmuştur. Bir başka hadiste ise: “En azılıdüşmanın nefsindir” denilmiştir (bk. Aclûnî Keşfü’l-hafâ I 143).
  Hadisimiz bir taraftan içimizdeki rakiplerle mücâdelenin dışımızdaki rakiplerlemücâdeleden daha zor olduğunu ortaya koymakta bir yandan da yiğitlik duygu ve gösterileriniinkar etmeden onları iyiye yönlendirmektedir. Böylece inananları tehlike ileburun buruna geldikleri kızgınlık ve öfke anlarında sabırlı davranmaya teşviketmektedir. Sabır kin ve öfkeyi değilse bile böylesi hallerde gayr-i meşrû biriş yapmayı önleme gücü olmaktadır.
  Özellikle yiğitlik taslayan kahramanlıktan hoşlanan ve bunu fizikî güçgösterisinde sananları asıl kahramanın kim olduğu konusunda uyarmakta ve herinanan kişiyi böyle bir kahramanlığa davet etmektedir. Bu mânada yarış güreşsavaş her zaman söz konusudur. O halde böyle bir babayiğit olmaya bakmakgerekir.
  Her şeye rağmen bir kere kızmış olan kimseyi teskin etmek için ne yapılmasıgerekir? Bu sorunun cevabını aşağıdaki hadiste bulmaktayız.
  Hadisten Öğrendiklerimiz
  l. Nefisle mücâdele ve ona hâkim olmak düşmanla cihad etmekten daha zordur.
  2.
  Ferdi ve sosyal zararını düşünereköfkelenmemeye çalışmak gerekir. Unutmayalım ki öfkeyle oturan zararla kalkar

  3)Öfkesine hakim olamayan bir insan hayatı boyunca kaybetmeye mahkumdur.


 3. Misafir
  güçlü kimse insanları güreşte yenen değil öfkelendiği zaman öfkesine hakim olandır

+ Yorum Gönder
güçlü kimse güreşte güçlü olan değil kızgınlık anında kendine hakim olandır,  güçlü kimse güreşte rakibini yenen değil öfkelendiği zaman kendine hakim olabilen kimsedir,  güçlü kimse güreşte güçlü olan değil kızgınlık anında kendisine hakim olandır açıklaması