+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Talha bin ubeydullah kaç yaşında müslüman oldu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Talha bin ubeydullah kaç yaşında müslüman oldu?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Talha bin ubeydullah kaç yaşında müslüman oldu?


  Reklam  Cevap: Talha bin ubeydullah Hicretten tahminen yirmi dört yıl önce (598) Mekke'de doğdu. Ticaretle uğraştığından sık sık seyahatlerde bulundu. İslamiyet'le müşerref olmasında, bir seyahati sırasında karşılaştığı olay etkili oldu. Ticaret maksadıyla gittikleri Busra'da, Mekke'den birilerini arayan ve kendisiyle karşılaşan bir Hıristiyan rahiple görüştü. Rahip; "Ahmed zuhur etti mi?" diye sorunca, "Ahmed kimdir?" diye karşılık verdi. Rahip; "Abdullah bin Abdülmuttalib'in oğludur. O, peygamberlerin sonuncusudur. Mekke O'nun peygamberliğini ilan edeceği yerdir. Sonra oradan hicret edecektir." diye cevapladı.

  Bu sözlerin etkisinde kalan Talha, Mekke'ye döner dönmez, kendisi yokken her hangi bir olayın olup olmadığını sordu. "Abdullah'ın oğlu Muhammed nebilik iddiasıyla ortaya çıktı" dediler. Peygamberliğin ilan edildiğini öğrenince büyük bir sevinçle Hazreti Ebubekir'in yanına koştu. Duyduklarını ona da sordu, doğru olduğu cevabını alınca kendisini Peygamber Efendimize (asm) götürmesini istedi. Peygamber Efendimizin huzurunda kelime-i şahadeti getirerek Müslüman oldu.


+ Yorum Gönder