+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Talha bin Ubeydullah nasıl Müslüman olmuştur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Talha bin Ubeydullah nasıl Müslüman olmuştur?


 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Talha bin Ubeydullah nasıl Müslüman olmuştur?


  Reklam  Cevap: Talha bin Ubeydullah Müslüman oluşu

  Talha Bin Ubeydullah (RA), 598 Mekke’de doğdu. Şam’ın Busra kasabasında karşılaştığı bir rahipten, Mekke’den bir peygamber çıkacağını ona uymasını ona uyanların kurtuluşa ereceklerini öğrenir. Dedeleri kardeş olan Hazreti Ebu Bekir(ra)’e gidip olanları anlatır. Hazreti Ebu Bekir “ben Hazreti Muhamamed(sav)’in getirdiği dine onun peygamber olduğuna inandım iman getirdim” deyip birlikte Hazreti Muhammed(sav)’in yanına giderler. Hazreti Muhammed(sav) ona İslam’ı anlatınca hemen kelime-i şahadet getirip iman ederek, kurtuluşa eren kutlu gruba girmiş oldu. İlk iman edenlerin sekizincisidir.

  İslamiyet’e girdikten sonra onu dininden vazgeçirmek isteyenler tarafından ve en yakın akrabaları dâhil olmak üzere Mekke müşriklerinden işkence gördü. Evlerine hapsedilmiş, günlerce aç ve susuz bırakılmıştır. Kardeşi Osman da Hazreti Talha(ra) vasıtasıyla iman etmiş, bu işkencelere o da tabi tutulmuştur. Hele namazlarını eda edecekleri zaman çektikleri sıkıntı ve kendilerine reva görülen işkence tahammülü mümkün olmayan cinstendi.


+ Yorum Gönder