+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz Ömer'in kısaca hayatı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz Ömer'in kısaca hayatı


 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Hz ömer (r.a) kısaca hayatı


  Reklam  Cevap: Hz. Ömer Hayatı – Biyografisi

  Hz. Ömer, Hz. Muhammed (s.a.v.)’in ölümünden sonra İslam toplumunun başına geçen ikinci halifedir. Hz. Muhammed’in ölümünden sonra İslam toplumunun basma geçen ikinci halife olan Hz. Ömer, Hz. Muhammed’in bağlı olduğu Mekke’nin Kureyş kabilesinin Beni Adiyy ailesindendi. Babası kabileler arasındaki sorunları çözmesiyle tanınmıştı. Hz. Ömer de bir süre bu görevi yürüttü. Cesareti ve yiğitliğiyle ün salmıştır.

  642de İskenderiye’yi alan Mısır Valisi Amr îbnü’l-As birliklerini Libya üzerine gönderdi. Hz. Ömer 644te Medine’ de, kendisinden fazla vergi alındığım öne süren İranlı bir Hıristiyan köle tarafından öldürüldüğünde İslam devleti Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Batı Asya’da önemli bir güç durumuna gelmişti.

  Hz. Ömer İslam tarihinde adaletiyle ün kazanmıştır. Öte yandan ilk devlet örgütlenmesinin de temellerim atmış, adalet, maliye, ordu ve toprak yönetimi alanında ilk düzenlemeleri yapmış, ilk İslam parasını bastırmıştır. Hicret’in İslam tarihinin başlangıcı olması onun zamanında kabul edilmiştir.


 3. Misafir
  çok beğendim bilginiz için çok teşekkür ederim :

 4. Misafir
  1. Doğum: MS 579, Mekke, Suudi Arabistan


   Öldürüldüğü tarih ve yer: MS 03 Kasım 644, Medine, Suudi Arabistan


   Defin tarihi ve yeri: Mescid-i Nebevî, Medine, Suudi Arabistan


   Eşi: Ümmü Gülsüm binti Ali


   Çocukları: Abdullah Bin Ömer, Hafsa bint-i Ömer, Asım bin Ömer, Abdullah Bin Ömer, Az-Zubayr ibn Bakkar, Zeyd Bin Ömer, Abdurrahman Bin Ömer, Ruqayyah bint 'Umar, İyad Bin Ömer, Abdurrahman ibn Ömer, Fatma bint-i Ömer, Zeynep bint-i Ömer, Abdurrahman el-Asğar


   Ebeveynleri: Hantamah binti Hisham ibn al-Mugheerah, Khattab ibn Nufayl 5. Misafir
  Hz Ömer'in doğum tarihini vermemişler.Tam olarak hayatı değil ama yinede güzel.

 6. Misafir
  Çok güzel Allah razı olsun ama doğum tarihini buldum.

+ Yorum Gönder
hz ömerin hayatı kısaca,  hz ömerin kısaca hayatı,  hz ömer hayatı kısaca,  hz ömer hakkında kısa bilgiler,  hz ömerin hayatının kısa özeti,  hz ömerin hayatı özet,  hazreti ömerin hayatının özeti