+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Molla kime denir? Molla olmak için hangi ilimler okunur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Molla kime denir? Molla olmak için hangi ilimler okunur?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Molla kime denir? Molla olmak için hangi ilimler okunur?


  Reklam  Cevap: Eski arabi medrese usulu olarak sarf nahiy fıkıh hadis tefsir belagat mantık usul ilimlerini bitiren kişilerin icazet aldıktan sonra onlara mücaz veya Molla denir.
  Molla lar aynı zanmanda amel ettikleri ölçüde alim denirler. Alimler aynı zamanda molla olduğu gibi molla lar ise aynı zamanda alim statüsündedirler.

  O halde molla olanalr alimdir diyebilriiz.

  Fetva vermek ise müçtehit olanlara hastır.Her müçtehit alimdir fakat her alim müçtehit değildir bu yüzden mola olan kişiler müçtehitlik seviyesinde değiller ise fetva vermeleri fıkhen caiz değildir inşallah.

  Fetvayıda yine müçtehitliğin kısımlarından olan müçtehidi mutlak ve mukallid oalnlar verebilirler. Her ne kadarda müçtehitlik 7 sınıf olsada itibar hüküm çıkarma işinde ehil olan bu iki sınıftır.Günümüzde mutlak müçtehitlerin kalmadığı söylenir bu haseple günmüzde mukallid seviyesnde olan yada bazı alimlerin mesepte müçtehit diye adlandırdıkalrı müçtehit sınıfları fetva vermeye muktedirlerdir inşallah.

  Fakat her alim ,müçtehidin 7 kısmından birine girer. fakat bu onalrın fetva makamında olduklarını gösteremez.

  Türkçe: Molla

  Zazaca: Malla

  Kürtçe: Melle denir.


 3. mum
  Administrator
  molla kimlere denir?

  Medrese hocalarına, Kadılara ve şimdi ahir zamanda her hocaya


+ Yorum Gönder
molla kime denir,  molla kimlere denir,  molla olmanın şartları