+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Abdest geçiren saç boyası Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Abdest geçiren saç boyası


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Abdest geçiren saç boyası


  Reklam  Cevap: Saç boyamada dikkat edilecek husus kullanılan boyanın kimyasal olup olmaması ve su geçirip geçirmemesidir. Çünkü kimyasal boyalar deri üzerinde su geçirmeyen bir tabaka oluşturur. Bu da gusül abdestine mani olması hasebiyle caiz değildir. Bitkisel boyalarda bu durum olmadığından kullanılmasında bir sakınca yoktur.

  Gusül esnasında, şayet su, kadının saçının dibine ulaşıyorsa, örülü saçını çözmesi lazım değildir. Yani, kadının, gusül esnasında, suyu zülüflerinin (saç lülesi) arasına ulaştırması gerekli değildir. Hidâye'de de böyledir.

  Şayet kadının saçı çözülmüş olursa, onlara suyu ulaştırmak vacib olur.

  Kadın, başına kokulu bir şey yapıştırmış olsa da, bu sebeple su saçlarının dibine ulaşmasa; suyun, saçların dibine erişmesi için, o şeyi izale etmek yani ortadan kaldırmak kadına vacib olur. Sirâcü’l -Vehbâc'da da böyledir. (Fetava-yı Hindiyye)

  Hükümlerden anlaşıldığı üzere gusül alınırken suyun kesinlikle deriye temas etmesi gerekmektedir.

  Piyasada bulunan saç boyalarının çoğunun güvenilir helal sertifikası olmamakla birikte muhtevası birbirinden farklıdır. Bazı boyaların deri üzerinde tabaka teşkil edip suyu geçirmediği bazılarının ise geçirdiği söylenmektedir. Kullanılacak boyanın suyu geçirip geçirmediği araştılmalı, bu konuda uzman olan kişiler tarafından suyu geçirdiğine hükum verilirse kullanılmalıdır.


+ Yorum Gönder